Bizi Takip Edin

Belediyelerden

Aliağa Belediyesinden Sokaklarda Bayram Temizliği!

Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala kentin cadde ve sokaklarında genel temizlik çalışması yaptı.

Aliağa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala kentin cadde ve sokaklarında genel temizlik çalışması yaptı.

Mübarek Ramazan ayının bitmesiyle beraber idrak edilecek olan Ramazan Bayramı’nın daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda geçirilebilmesi amacıyla kent genelinde başlatılan temizlik çalışmaları tamamlandı.

Aliağa Belediyesi Bayram Temizliği

Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, gündüz ve gece saatlerinde yaptıkları temizlik çalışmasıyla cadde ve sokakları bayrama hazır hale getirdi. Yapılan temizlik çalışmaları kapsamında özel sulama aracıyla cadde, sokak ve meydanlar yıkanarak dezenfekte edildi.

Aliağa Belediyesi Bayram Temizliği

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün kent genelinde çok zor bir görevi yerine getirdiğini belirten Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tahir Acar, “Temizlik İşleri Ekiplerimiz daha temiz ve daha güzel bir Aliağa için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Aliağamız bugün temizse bu temizlik işleri ekiplerimizin sayesindedir. Ramazan Bayramı’na tertemiz, çiçek gibi girmek istiyoruz. Bunun için Demokrasi Meydanımızdan başlayarak tüm cadde ve sokaklarımızı yıkayarak tertemiz bir görünüme kavuşturduk” dedi.

Devamını Oku
Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belediyelerden

İzmir Körfezindeki Fay Hatları Araştırılıyor!

Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırma ve risk azaltma projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 100 kilometre yarıçaplı alandaki kara ve deniz faylarını araştırıyor.

İzmir Fay Hatları Araştırması

Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırma ve risk azaltma projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 100 kilometre yarıçaplı alandaki kara ve deniz faylarını araştırıyor. İzmir kıyı şeridi boyunca 37 noktada sondaj yaparak örnek alan uzmanlar, İzmir’in nasıl bir deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Ekim 2020 depremin ardından karada ve denizde başlattığı depremsellik araştırmasını sürdürüyor. ODTÜ Deniz Paleosismolojisi Araştırma ekibi tarafından ODTÜ’ye ait sondaj platformuyla Gümüldür’ün yaklaşık 2,5 kilometre açığında deniz tabanından karot örneği alınıyor. Sondaj çalışmaları tamamlandığında fayların geçmişte ürettiği depremler hakkında bilgi elde edinilebilecek ve uzmanlar fayların gelecekte üreteceği depremler hakkında sağlıklı öngörülerde bulunabilecek.

İzmir Fay Hatları Araştırması

Kara ve denizdeki tüm faylar araştırılıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç, araştırmanın İzmir’i güvenli kent haline getirmek ve afet risklerini azaltmak için başlatılan en önemli projelerden biri olduğunu söyleyerek “Proje kapsamında depremsellik, tsunami ve zemin araştırma çalışmaları devam ediyor. Bu projeyle kentimizi gelecekte etkileyebilecek tüm afet risklerini belirliyoruz. Aydın ve Manisa’yı da içine alan, İzmir’i olası bir depremde etkileyebilecek 100 kilometre yarıçapında karada ve denizdeki tüm faylar araştırılacak. Bu proje, faylardan heyelanlara, tsunamiden tıbbi jeolojiye kadar birçok araştırmayı kapsıyor” dedi.

37 noktada sondaj
İzmir ve Kuşadası Körfezi’nde 37 noktadaki sondajların önemini vurgulayan Dayangaç, “Denizden elde edilecek verilerle karadaki depremsellik verileri bütünleştirildiğinde, İzmir’in depremselliğini her boyutuyla anlamış ve modellemiş olacağız. Deprem riskine karşı alınması gereken önlemleri de belirlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Fayların geçmişi araştırılıyor
Deniz Paleosismolojisi çalışma ekibinden Doç. Dr. Ulaş Avşar da İzmir’in çevresinde oldukça fazla aktif fayın bulunduğunu anımsatarak “Şiddetli deprem sarsıntıları deniz tabanındaki çökerlerde bazı izler bırakıyor. Biz de karotlar boyunca izleri bulup tarihlendiriyoruz” dedi. Avşar fayların tarih boyunca belli aralıklarla deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu söyleyerek “Örneğin Tuzla fayı 500-600 yılda bir deprem üretiyor olabilir. Eğer 600 yılda bir deprem üretiyorsa ve son depremini de 500 yıl önce ürettiyse, önümüzdeki 100 yıl içerisinde veya daha yakın bir zamanda Tuzla fayında bir deprem bekleyebiliriz gibi yorumlara gideceğiz. Bu projenin birçok ayağı var. Bizim elde ettiğimiz sonuçlarla sismik tehlike analizi dediğimiz diğer analizler de çok daha sağlıklı yapılabilecek ve İzmir açısından yakın gelecekte nasıl bir deprem tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu uzmanlar çok daha sağlıklı şekilde değerlendirebilecek” dedi.

İzmir Fay Hatları Araştırması

Tsunamiler tarihlendirilecek
Bundan sonraki aşamada İzmir Körfezi’nin içerisinde çalışma yapacaklarını anlatan Ulaş Avşar, şunları söyledi: “Burada önemli karot lokasyonları var. İzmir merkezinin tam olarak ne kadar ve hangi tarihlerde sarsıntıya maruz kaldığını anlamaya çalışacağız. İzmir Körfezi içerisinde Tuzla Dalyanı, Çakalburnu Dalyanı’nda karotlar alınacak. Bunlardan da eski tsunami tarihlerini bulmaya çalışacağız. Tsunamileri tarihlendireceğiz. Ege Denizi’nin tsunamiye çok yatkın bir jeolojik yapıya sahip. Fakat yeteri kadar tarihsel bilgi elimizde yok. Tarihsel bilgilerin yetersiz olduğu yerlerde biz genelde jeolojik kayıtları elde etmeye çalışıyoruz. Tsunami dalgaları kıyıya yaklaştığında kıyının belli bir kısmına denizden malzeme getiriyor. Biz de kıyı alanlarda karot aldığımızda eski tsunamilerin denizden ne zaman malzeme getirdiğine dair tarihlendirmeler yapabiliyoruz. Tsunamiler de genellikle faylarla ilişkili olduğu için düzenli bir tekrarlanma aralığı yatkınlığı oluyor. Böylece hem depremleri hem de tsunamileri birlikte değerlendirmek mümkün olacak. Sismik tehlike analizi yapan hocalarımız çok sağlıklı yorumlar yapabilecek” dedi.

2024’te tamamlanacak
10 üniversiteden 43 bilim insanı ve 18 uzman mühendisin yer aldığı depremsellik araştırmasının 2024’te tamamlanması öngörülüyor. İzmir’de depremsellik araştırması yapılması ve zemin davranış modelinin çıkarılması için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokol imzalanmıştı.

Devamını Oku

Belediyelerden

İzmir Gençlik Merkezinin Temeli Atıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliğiyle yapılacak Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı.

İzmir Gençlik Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliğiyle yapılacak Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Seçim vaatlerini bir bir hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, törende yaptığı konuşmada gençlere seslendi. Soyer, “Tek bir gencimizin dahi bu ülkeyi terk etmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri, yüz akları, çalışkan ruhlarını hiç bir yere göndermeyeceğiz. Hiç kimse bir yere gitmesin. Gidenler geri dönsün. Çünkü bu güzelim topraklarda güle oynaya, hep beraber sağlıkla huzurla yaşayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliğiyle kente kazandırılacak Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Gençlerin kişisel ve entelektüel gelişimlerini desteklemenin yanı sıra beceri kazanmalarına katkı sunacak merkezin temel atma törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Deniz Arda, Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Çokluk içinde birlik olmalıyız”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı döneminde, kent için “Geleceğin Türkiye’sinin öncüsü İzmir” tarifinde bulunduğunu anımsatan Başkan Tunç Soyer, “Bugün bu ufka doğru 4,5 milyon İzmirli ile birlikte emin adımlarla yürüyoruz. Geçtiğimiz 9 Eylül akşamı tüm farklı renklerimizle birlikte, ülkemiz ve şehrimiz için yüzbinlerle bir arada olduk. Şimdi milyonların bir araya gelerek söylediği o çokluk içerisinde birlik sözünü ölümsüz kılmak zorundayız” dedi.

“Gençlerimizi hiç bir yere göndermeyeceğiz”
Konuşmasında “Görevimiz artık eskisinden de fazla, sorumluluğumuz eskisinden de büyük” ifadelerini kullanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ülkede yaşanan beyin göçüne değindi. Soyer, “Gaziemir Gençlik Merkezi’nin temelini işte böyle büyük bir heyecan ve inançla atıyoruz. Ancak bu heyecanı gölgeleyen büyük bir kriz yaşıyoruz. Bu kriz en çok çocukları ve gençleri vuruyor. Onun için gençlerimizin büyük bir çoğunluğu bu memleketi terk edip gitmek ve geleceğini yurt dışında kurmak istiyor. Tek bir gencimizin dahi bu ülkeyi terk etmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri, yüz akları, çalışkan ruhlarını hiç bir yere göndermeyeceğiz” dedi.

“Sağlıkla, huzurla yaşayacağız”
Farklı ülkelere gidenlere çağrıda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “Biliyorum ki bu vatan yeryüzünün en mutlu ve en üretken nesillerini sarıp sarmalayacak bir güce sahip. Fakat bu onun derelerini satarak olmaz. Onun topraklarını kuraklaştırarak olmaz. Tüm renkleri soldurarak, sanatçıları küstürerek, köylüleri yoksullaştırarak, meraları yok ederek, işçileri ezerek, kadınları öldürerek olmaz. Bir millet insanlarını ‘bizlerden ve onlardan’ diye ayırarak sevilmez. Bu nedenle tekrarlıyorum; hiç kimse bir yere gitmesin. Gidenler geri dönsün. Çünkü bu güzelim topraklarda güle oynaya, hep beraber sağlıkla huzurla yaşayacağız.”

İzmir Gençlik Merkezi

“Gençliğe hizmet geleceğe ve bağımsızlığımıza hizmettir”
Gençlerin içinden geçtiği bu zor günlerde onların yaşam kalitesini iyileştirmek için birçok çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Soyer, yapılanların bir kısmına değinerek, şunları anlattı: “İzmir’de ikamet eden, maddi olanakları kısıtlı 10 bin öğrencimize yıllık 4 bin lira toplamda 40 milyon liralık eğitim desteği sağlıyoruz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül, Ege, Kâtip Çelebi, İzmir Demokrasi ve Bakırçay Üniversiteleri’nde, toplam altı noktada 5 bin kişilik yemek dağıtarak gençlerimizin bütçesine katkı sunuyoruz. Çiğli ve Buca’da kurduğumuz çamaşırhaneler, öğrenciler için başlattığımız ev taşıma desteği, tüm sahil boyunca oluşturduğumuz ücretsiz wifi hizmetiyle İzmirli gençlere sahip çıkıyoruz. Biliyoruz ki, bir ülkeyi korumak için yalnızca onun sınır çizgisini korumaktan ibaret değil. Nasıl ki ülkemizin şehitlerimizin kanıyla çizilmiş sınırlarını canımız pahasına koruyorsak, o sınırın içinde olan her bir değeri de korumak zorundayız. Ve hiç şüphesiz, bu değerlerin en başında gençlerimiz, gelecek nesillerimiz geliyor. İşte bu nedenle diyorum ki, gençliğe hizmet, geleceğe ve bağımsızlığımıza hizmettir.”

Başkan Soyer’e teşekkür
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da 25 Eylül’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle Aktrepe-Emrez bölgesinde kentsel dönüşümün temelinin atıldığını hatırlatarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti. Gaziemir Gençlik Merkezi’nin Gaziemir’de örneğinin olmadığını belirten Arda, “Gaziemir, İzmir’in dünyaya açılan kapısı durumunda. O nedenle dil bilen geçlere ihtiyacımız var. Burası ilçedeki gençlerin hayallerinde olan projelerini gerçekleştiren bir alan olacak” dedi.

“Atatürk devrimlerine sahip çıkan nesiller yetiştirecek”
Halil Arda, bölgenin tarihine de değinerek, şunları söyledi: “Eskiden burası bir tütüncü köyüydü ancak şehre yakınlığı, serbest bölgenin buraya yakınlığı ile 150 bin nüfuslu kente dönüştü. Anılarımızı ve hikayelerimizi unutmuyoruz. Ben hatırlıyorum burası 50 yıl önce demircilerin, arabacıların olduğu bir bölgeydi. Tütüne giden at arabalarının tamiri yapılırdı, demirci ustaları vardı burada, ateş ile demire şekil verilirdi. Şimdi ise bu Gençlik Merkezimiz gençlerimizi şekillendirecek, ülkesine faydalı, Atatürk devrimlerine sahip çıkan nesiller yetiştirecek.”

Gaziemir için eşsiz bir merkez
3 bin metrekare kapalı alana sahip merkez yabancı dil eğitimi, robotik kodlama, e-spor, sanal gerçeklik uygulamaları ile kütüphaneden oluşacak. Zengin basılı kaynaklarıyla kütüphane ve yabancı dil eğitimleri için kullanılacak dersliklerin olduğu ikinci katta bir de revir yer alacak. Gençlik Merkezi’nin 24 saat boyunca hizmet vermesi planlanıyor.

Devamını Oku

Belediyelerden

İzmir’de Sokak Hayvanları İçin Çalıştay Düzenlendi!

Pako Hayvan Barınağı

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştıran kararlar almak amacıyla düzenlediği “Birlikte Yaşamak Mümkün” başlıklı çalıştay başladı. Çalıştay yarın atölye çalışmalarının ardından hazırlanacak raporla son bulacak.

Sokak hayvanlarının bakımı, tedavisi ve sahiplendirilmesinde Türkiye’ye örnek çalışmalara imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Birlikte Yaşamak Mümkün” çalıştayı başladı. Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ndeki iki günlük çalıştay sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştıran kararlar alınmasını amaçlıyor.

Sokak Hayvanları Çalıştayı


Çalıştayın açılışına HAYTAP temsilcileri, Hayvanlar İçin Projeler Derneği temsilcileri, akademisyenler ve yurttaşlar katıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözlerine Bartın Amasra’da maden ocağındaki patlama nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşları anarak başladı. Başkan Tunç Soyer, “Bu sabah itibariyle 28 canımızı kaybettiğimizi öğrendik. Daha 13 kardeşimiz toprak altında. Sağ salim kurtulmalarını diliyoruz. Arkadaşlarımız dün geceden beri hazır. İhtiyaç durumunda orda olmak üzere bekliyorlar” dedi.

“Biz doğanın merkezinde değiliz”
İnsanın doğanın merkezinde olmadığını, doğanın bir parçası olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, “Bizim doğa ile uyumlu bir hayat kurmamız lazım. Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsümüz aslında tam da bu fikrin bilgisinin üretileceği bir alan. Burada verilen bu emekler, doğa ile barışık bir hayatın kurulması için vesile olur, ona katkı verir” dedi.

Sokak Hayvanları Çalıştayı

“Birlikte güzel çalışmalar yapacağız”
Barınağa terk edilen bir köpekle kürsüye çıkan Hayvanlar İçin Projeler Derneği Başkanı Funda Bonomo da “Başkanımıza ve belediyemize hem bu muhteşem tesisi hizmete aldıkları hem de sokak hayvanları için böyle bir çalıştay düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Birlikte güzel çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Rapor hazırlanacak
Çalıştayın ilk gününde “Sokak hayvanlarına yönelik kamusal çalışmalar”, “Hayvan refahı, davranışları ve barınak yönetimi”, “Hayvan hakları bağlamında kentsel politika ve planlama”, “Bilinçli besleme ve pozitif davranış eğitimi”, “İdeal birlikte yaşamda, toplumsal iletişim’ başlıkları altında fikirler üretilecek, talep ile öneriler dile getirecek.
Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ve Hayvanlar İçin Projeler Derneği tarafından organize edilen çalıştayın ikinci gününde ise katılımcılar, “Hayvan hakları üzerine yanlış ve doğru bilinenler”, “Şehir planlamada sokak hayvanlarının göz önüne alınıp alınmaması üzerine tartışmalar”, “Sokak hayvanlarının beslenmesine yönelik tartışmalar”, “İnsan ve hayvan yaşamının refahı için toplumsal uzlaşma”, “Toplumsal yaşam unsuru olarak sokak hayvanları” konu başlıklarında atölye çalışması yapacak. Çalıştay yarın atölye çalışmalarının ardından hazırlanacak raporla son bulacak.

Devamını Oku

Belediyelerden

İzmir Büyükşehir Belediyesi Dijital İzmirim Kartı Tanıttı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Güzel İzmir’in akıllı kartı” sloganıyla kentin toplu taşıma sistemini kolaylaştırdı.

İzmir Akıllı Kart

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Güzel İzmir’in akıllı kartı” sloganıyla kentin toplu taşıma sistemini kolaylaştırdı. Artık yolcular İzmirim Kart’ları yanlarında olmadan telefonlarına ücretsiz yükleyecekleri uygulamayla toplu taşıma araçlarını kullanabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi dijital teknolojinin olanaklarını toplu taşıma sisteminde de yansıttı. Artık Dijital İzmirim Kart uygulamasını ücretsiz mobil cihazlarını yükleyen yolcular, cihazlarındaki kare kodu okutarak toplu taşıma araçlarına binebilecek.
“Güzel İzmir’in akıllı kartı” sloganıyla hayata geçirilen uygulama Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı. Oyuncu Mert Fırat’ın sunuculuğunu üstlendiği toplantıya ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları, iştiraklerin yöneticileri, oda, dernek ve birlik başkanları katıldı.

Yeni uygulamayla dijital dönüşüm
İzmirim Kart
’ın her gün 1 milyon 200 bin kişinin kullandığı bir yol arkadaşı olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Tunç Soyer, uygulamayla yeni bir dijital dönüşümün sağlandığını söyledi. Toplu ulaşım için geliştirilen ödeme kolaylıklarına bir yenisini eklediklerini belirten Başkan Soyer, “İzmir’in Türkiye’nin lokomotifi olduğunu biliyoruz. Ve o lokomotifin bizi çok daha güzel bir geleceğe taşıyacağını biliyoruz. 9 Eylül’den sonra İzmir’e bambaşka bir teveccüh var. Sadece memleketimizin sınırları içinde değil, dünyanın her yerinde İzmir gıpta ile hayranlıkla izleniyor. Bize de bunun gururunu yaşamak düşüyor. Bu çalışma da yine İzmirlilerin yüzünü güldürecek sonuçlar ortaya koyacak. Hep beraber daha iyisini beklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Uygulama İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Teknoloji ve İnovasyon Şirketi (İZTEK) ve ASİS Elektronik A.Ş. tarafından geliştirildi.

İzmir Akıllı Kart

Dijital İzmirim Kart’ta neler var?
Yolcular, otobüs, vapur, metro, arabalı vapur seyahatlerinin yanı sıra Doğal Yaşam Parkı’ndan BİSİM’e kadar İzmirim Kart’ın geçerli olduğu tüm noktalarda mobil uygulamadaki QR kod ve NFC uygulamasını kullanabiliyor. Uygulama ayrıca fiziksel kartlara bakiye yükleme, harcama geçmişi görüntüleme, ulaşım araçları görüntüleme, yol tarifi alma, hat, hareket saatleri ve durak bilgisine ulaşım, kart merkezleri ve bayilere ulaşım bilgisi gibi birçok kolaylık yer alıyor. Banka kartları ve kredi kartları bir süre önce toplu ulaşım araçlarında kullanılmaya başlanmıştı.

İzmir Akıllı Kart

İzmir’in kadim desenleri de cep telefonlarında
Doğa dostu ulaşım politikasının yeni bir adımını daha atacak uygulama, plastik kullanımı azaltacak. Bir yüzü en yeni teknolojileri kullanarak geleceğe uzanan dijital kartlarda geçmişe uzanan esintiler de bulunuyor. İzmir Vakfı tarafından yeniden düzenlenen 8 bin 500 yıllık kadim İzmir desenleri, toplu ulaşım araçları ve ulaşım kartları gibi alanların yanı sıra mobil uygulama sayesinde dijital dünyada da yerini aldı.

Devamını Oku

Belediyelerden

AB İle Ortak projeler Ve İzmir’in Gelişimine Katkı İçin Başkan Soyer Brüksel’de!

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanı Tunç Soyer, Avrupa kentlerini bir araya getiren yılın en büyük etkinliği olan “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” kapsamında gittiği Brüksel’de kentlerimizin gelişimine katkı sağlayacak ortak projeler ve finansman kaynakları için üst düzey temaslarda bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” için gittiği Brüksel’de üst düzey temaslarda bulunarak karşılıklı işbirliği olanakları üzerine konuştu. Başkan Soyer’e SODEM Yönetim Kurulu üyeleri Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de eşlik etti.

20 kent başvurmuştu
Başkan Tunç Soyer, Brüksel’de ilk önce Avrupa Komisyonu Genel Müdür Yardımcısı ve Avrupa Birliği 100 İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu Direktörü Patrick Child’i ziyaret etti. Patrick Child, İzmir’in de dahil olduğu AB Şehirler Misyonunun erken aşamasında bu görüşmeyi yapmaktan ve Başkan Tunç Soyer ile tanışmaktan memnun olduğunu ifade etti. Başkan Soyer ise 2030 yılına kadar 100 kentin iklim-nötr hale gelmesini sağlamayı hedefleyen AB Şehirler Misyonunun bir parçası olmanın önemine değinerek, İzmir’de doğayla uyumlu yaşam için başta Yaşayan Parklar olmak üzere hayata geçirilen projelerden ve tarım uygulamalarından söz etti. İzmir’de hibrit finansman yöntemi ile 4 adet elektrikli feribot alınacağını söyleyen Soyer, kent için kaldıraç etkisi yaratan AB hibe ve fonlarının önemine değindi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından her yıl verilen Avrupa Ödülü’ne bu yıl İzmir’in layık görüldüğünü de hatırlatan Soyer, İzmir’de dünyanın farklı yerlerinde uygulanabilecek çözümler üretmek üzere çalıştıklarını anlattı.

Tunç Soyer

Patrick Child ise AB Şehirler Misyonuna Türkiye’den 20 kentin başvuru yaptığını, İzmir ve İstanbul’un seçildiğini belirterek “AB Şehirler Misyonu seçilen kentleri, ilgili yatırım planlarıyla enerji, atık yönetimi ve ulaşım gibi tüm alanlarda iklim nötrlüğü için genel bir plan içerecek İklim Şehri Sözleşmelerini geliştirmeye davet ediyor. Bu süreç vatandaşları, araştırma kuruluşlarını ve özel sektörü de içerecek” dedi.

“Birlikte çalışmalıyız”
Başkan Soyer, İzmir’in kardeş kenti Bremen’in 1987’de açılan Brüksel ofisini de ziyaret etti. Bremen Eyaleti Brüksel Temsilciliği Başkanı Tanja Baerman ile görüşen Soyer, küresel sorunlara yerelde üretilecek çözümlerin ve birlikte çalışmanın önemine değinerek “Eğitim, spor ve kültür gibi alanlarda kentler ve insanlar arasındaki ilişkileri güçlendirecek işbirlikleri geliştirmeliyiz. İnsanlar, kültürler arasında kurulan bağlar toplumların barış içinde yaşamasının temel güvencesidir” dedi. Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte’nin kalabalık bir heyet ile İzmir’e geldiğini, önümüzdeki ay da kendilerinin ziyarete gideceğini söyleyen Soyer, gençlikten tarıma turizmden teknoloji ve akıllı şehirlere kadar bir dizi konuda karşılıklı işbirliği fırsatları üzerine konuşacaklarını belirtti.

“İzmir, bizim için referans”
Başkan Soyer, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor’u da ziyaret etti. Toplantıya Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Sekreteri Andreas Kiefer de katıldı. Soyer, Nacho Sanchez Amor’u İzmir Brüksel Evi’ni ziyaret etmeye davet etti. Nacho Sanchez Amor “İzmir, bizim için bir referans, kentinizi ziyaret etmek istiyorum” dedi.

AB Şehirler Misyonu
Avrupa’nın daha yeşil, sağlıklı, kapsayıcı ve dirençli dönüşümünü desteklemek üzere oluşturulan AB Misyonları yerel yönetimler, araştırma enstitüleri, çiftçiler, girişimciler ve yatırımcılar gibi kamu ve özel sektör aktörlerini harekete geçirmeyi amaçlıyor. AB Misyonları, 2021-2027 Ufuk Avrupa Programı’nın bir parçası.
Ufuk Avrupa kapsamındaki beş AB Misyonundan biri olan, İzmir ve İstanbul’un da dahil olduğu Şehirler Misyonu ise 2030 yılına kadar 100 kentin iklim-nötr hale gelmesini hızlandırmaya çalışan tek AB programı.
Bir kentin Şehirler Misyonu içinde olması finansman fırsatından ek fonlara kentin uluslararası görünürlüğünden kente özel danışmanlığa kadar pek çok avantaj sağlıyor. İzmir aynı zamanda İklim Değişikliğine Karşı Uyum Misyonuna dâhil.

Başkan Soyer, üst düzey oturumda konuşacak
Başkan Soyer, Avrupa Birliği kentlerinin gıda uygulamalarına yön verecek politika ve uygulamaların belirleneceği “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” kapsamında bugün “Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası 20’nci Yıldönümü Üst Düzey Oturumu’nda “Dirençli Bölgeler İçin Tarladan Sofraya Gıda Tedariki” başlıklı oturumda konuşacak.

Devamını Oku
Reklam

Çok Okunanlar