Bizi Takip Edin

Yaşam

Aliağa’da 4’üncü At Çek Balık Avı Festivali Düzenlendi

Aliağa Belediyesi’nin 4’üncüsünü düzenlediği At Çek Balık Avı Festivali geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne oldu.

Aliağa Belediyesi’nin 4’üncüsünü düzenlediği At Çek Balık Avı Festivali geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Kuzey Ege’nin incisi Mavi Bayraklı Ağapark’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödüllü balık avı festivaline Türkiye’nin birçok şehrinden her yaştan yüzlerce balık tutkunu katıldı. Katılımcılar Ağapark’ın masmavi sularında oltalarını denize atarak hem keyifli bir hafta sonu geçirdi hem de tatlı bir rekabet yaşadı.

Aliağa Belediyesi’nin öncülüğünde Çağlar Av, Apnea, Salt, Aliağa Av Market ile Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği’nin (ALDER) destekleriyle organize edilen festivalde kurallar gereği 220 kişi yarıştı. Festivalde Aliağalı Recep Karataş 966 puanla birinci oldu.

Yakala bırak ve amatörlük ruhun geliştirilmesi amacı ile düzenlenen organizasyonda yarışmacılar büyük bir mücadele örneği sergiledi. Akşam saat 18.30’da başlayan ve sabah 09.00’a kadar devam eden yarışmada 220 balıkçı birinci olabilmek için kıyasıya yarıştı. Tutulan balıkların gramajı üzerinden yapılan puanlama ile sıralamanın belirlendiği yarışmada yakaladığı balığı tekrar denizle buluşturana ekstra puan verildi.

Yarışma öncesinde katılımcılara, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu tarafından “Denizlerimizde Sürdürülebilir Amatör Olta Balıkçılığı”, Doç. Dr. Ali Ulaş tarafından ise “Denizlerimizdeki İstilacı Türler ve Bu Türlerin Amatör Balıkçılığa Etkileri” konusunda seminerler verildi.

“ALİAĞAMIZ MAVİ BAYRAKLI BİR SANAYİ ŞEHRİ”
Yarışmacıların yer alacakları sıralar belirlendikten sonra festivalin açılış konuşmasını ev sahibi olarak Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yaptı.

Festivaldeki temel gayelerinin denize, çevreye ve doğaya karşı duyarlılık oluşturmak olduğunu belirten Başkan Serkan Acar, “Aliağa ülkemizin önemli bir sanayi şehri. Ancak, sahip olduğu değerlerle kültür, turizm ve tarım noktasında da önemli bir şehir. At çek yarışmasını mavi bayraklı Ağapark’ta gerçekleştirerek Aliağamızın turizmdeki değerini ortaya koyma gayreti içindeyiz. Ağapark Plajımızın bir yanında Güzelhisar Deltası, Güzelhisar Çayı, Myrina Antik Kenti, bir yanında 210 civarı kuş türüne ev sahipliği yapan Kuş Cenneti, bir yanında masmavi Ege Denizi yer alıyor. Etrafı Zeytin Ağaçlarıyla kaplanmış, doğal güzelliklere sahip bir şehirdir Aliağamız. Aliağamız Mavi Bayraklı bir sanayi şehri. Mavi Bayraklı sanayi şehrimizde deniz, çevre ve doğa dostlarını misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Festivalimiz hayırlı olsun. Rastgele.” dedi.

At çek balık avının amatör ruh ve sevgi istediğini ifade eden Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, “Aliağa İzmir’in yükselen değeri. Çok hızlı gelişen bir sanayi ve endüstri havzasıdır. Aliağa sanayinin dışında birçok güzelliği içinde barındırıyor. Kültürden turizme Aliağa İzmir’in en değerli ilçeleri arasında yer alıyor” dedi.

AÇILIŞI BAŞKAN SERKAN ACAR YAPTI
Açılış konuşmalarının ardından ilk oltayı Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar yaptı. Saatler 18.30 gösterdiğinde sabah 09.00 kadar süren büyük heyecan başladı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelerek birbirlerini tanıma fırsatı bulan amatör balıkçılara akşam yemeği olarak Kuru Fasulye, Pilav, Yoğurt ve Turşu ikramı yapıldı. Yarışmacılara gece yarısı çorbası ve sabah kahvaltısı da ikram edilirken, katılımcıların etkinlik boyunca çay ve su ihtiyaçları da karşılandı.

YARIŞMA 1’İNCİSİ RECEP KARATAŞ OLDU
Sabaha kadar süren heyecanın ardından dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi. 966 puanla Recep Karataş yarışmanın 1’incisi olurken, 828 puanla Yasin Sarı 2’nci, 782 puanla Naim Geçkin 3’üncü oldu. Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödüllerini Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar takdim etti.

Devamını Oku
Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

Karabağlarda Kadınlar Spor Kurslarına Yoğun ilgi Gösterdi!

Karabağlar Uğur Mumcu Spor Merkezi

Karabağlar Belediyesi‘nin kadınlara yönelik açtığı aerobik, zumba ve pilates kurslarına yoğun ilgi gösteriliyor. Belediyeye bağlı spor salonu ve tesislerinde düzenlenen kurslara katılan kadınlar, eğitmenler eşliğinde spor yaparak sağlıklı kalıyor.

Esentepe’de bulunan Şehit kara Pilot Üsteğmen Gürcan Ulucan Spor Merkezi, Yeşilyurt İhsan Alyanak Spor Salonu, Bahçelievler Uğur Mumcu Spor Merkezi, Devrim Mahallesi Spor Merkezi, Yunus Emre Mahallesi Spor Merkezi, Bozyaka Pazaryeri Altı Spor Salonu, Basın Sitesi (tenis) ve Cennnetçeşme Semt Merkezi’ndeki çalışmalar, haftanın 5 günü belirli saatler arasında devam ediyor.

Ayrıca yakın savunma kurslarıyla tenis, halk oyunları ve bocce de yine bu tesislerde, eğitmenler eşliğinde veriliyor.

Karabağlar Uğur Mumcu Spor Merkezi

Uğur Mumcu’ya ziyaret

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Uğur Mumcu Spor Merkezi’ni ziyaret ederek, çalışma sonrası kursiyer kadınların talep ve önerilerini dinledi. Başkan Selvitopu, Karabağlar’da sporun gelişmesi için çalıştıklarını vurgulayarak, “Olanaklarımız ölçüsünde bu merkezlerin sayısını artırmaya devam edeceğiz. 7’den 70’e herkesi sporla buluşturmak temel amacımız” dedi.

Devamını Oku

Belediyelerden

12 Ülke İzmir Balkan Kültür Gecesi’nde Buluştu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali, 12 ülke halk dansları ekiplerini Balkan Kültür Gecesi’nde buluşturdu.

Balkan Kültür Gecesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali, 12 ülke halk dansları ekiplerini Balkan Kültür Gecesi’nde buluşturdu. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün yalnızca bu şehrin belediye başkanı olarak değil Piriştine’den Ege’ye yerleşen Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım. İzmir’in manevi hudutları yüzölçümünden daha büyük. Bu sadece bir festival değil. Buluşmamız, İzmir’in Ata’sına bağlılığını gösterdiği bir sadakat meydanıdır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 16’ıncı Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen Balkan Kültür Gecesi’ne katıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki geceye Türkiye ile birlikte 12 ülkenin halk dansları ekipleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko ile eşi Müberra Beko, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, ilçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, İzmir’deki Balkan derneklerinin temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Balkan Kültür Gecesi

“İzmir barışın ve hoşgörünün şehri”
Gecede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün, yalnızca büyükşehir belediye başkanı olarak değil Piriştine’den Ege’ye yerleşen Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım. İzmir’imiz, bir Balkan Türkü olan benim dedeme, onun tüm kader arkadaşlarına ve biz torunlarına kucak açtı. Yaralarımızı sardı, can oldu. Biliyorum ki, demokrasinin beşiği olan bu coğrafyada ve şehrimizin cesur insanlarının yüreğinde çok güçlü bir maya var. O mayanın adı uyum. Bu yüzden İzmir, her daim barışın ve hoşgörünün şehri olmuştur. Demokrasinin tohumları buradan tüm dünyaya yayılmıştır” dedi.

“Atamızdan devraldık”
Festivalin ilk kez Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla yapıldığını hatırlatan Başkan Soyer, “Yurtta sulh, cihanda sulh sözünün ete kemiğe büründüğü bu festivali Atamızdan devraldık ve İzmir’de bu büyük mirasın üzerine titriyoruz. Ne mutlu bize ki bugün bir kez daha Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’nde bir aradayız. Yine çok renkliyiz, yine çok sesliyiz yine çok nefesliyiz… Ve birlikte yine çok güzeliz! Bu yıl Balkan coğrafyasından ve ülkemizden yüzlerce sanatçı ve çok sayıda vatandaşımız bu festivalde buluştu. Üstelik bu sadece bir festival değil. Buluşmamız, İzmir’in Ata’sına bağlılığını gösterdiği bir sadakat meydanıdır. Bu meydanda “bir ağaç gibi tek ve hür” ve “bir orman gibi kardeşçesine” yaşamanın mümkün olduğunu bir kez daha gösteriyoruz. Çünkü burası, umudun yüzü İzmir” ifadelerini kullandı.

Balkan Kültür Gecesi

“İzmir’in manevi hudutları yüz ölçümünden daha büyüktür”
Başkan Soyer ayrıca şunları söyledi: İzmir’in manevi hudutları yüz ölçümünden daha büyüktür. Kendisi Anadolu’da olmasına rağmen İzmir aynı zamanda bir Balkan şehridir. Bu nedenle derin acılar yaşayarak yurtlarından koparılan Balkan kökenli vatandaşlarımızın sesi, sözü olmaya ve İzmir’in Balkan ruhunu yaşatmaya devam edeceğiz. Ve bu ruh sayesinde Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılını İzmir’den yükselen demokrasinin tatlı güneşiyle aydınlatacağız.”
Gecede Evrim Ateşler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Mübadele Korosu da konser verdi.

Devamını Oku

Yaşam

Konak Parklarında 50 Roman Müzisyen Sahne Aldı!

Konak Belediyesi ile İzmir Sahne Çalışanları Derneği arasında yapılan işbirliği kapsamında Konak parklarında 50 Roman müzisyen sahne aldı.

Konak Roman Müzisyenler

Konak Belediyesi ile İzmir Sahne Çalışanları Derneği arasında yapılan işbirliği kapsamında Konak parklarında 50 Roman müzisyen sahne aldı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un da katıldığı etkinliklerde Konaklılar, Roman Müzisyenlerle coştu. Batur, “Eğlenmek hepimizin hakkı. 2023’te en geç Haziran ayında çok güzel eğleneceğiz” dedi.

Konak Belediyesi ile Roman Sivil Toplum Kuruluşları arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında İzmir Sahne Çalışanları Derneği ile birlikte Konak ilçe sınırları içinde yer alan beş parkta eş zamanlı konserler verildi. İhsan Alyanak Parkı (324. Sokak), Tülay Aktaş Parkı (1140. Sokak), Güzelyalı Parkı (39. Sokak), Zübeyde Hanım Parkı (Gültepe 2426.Sokak), Şenel Aksu Parkı (2739.Sokak)’nda verilen konserlerde toplam 50 Roman sanatçı sahne aldı. Coşkulu geçen konserlere Konaklılar alkışlarla eşlik ederken, zaman zaman da hareketli şarkılarda dans ederek eğlencenin tadını çıkardılar. Güzelyalı Parkı’nda verilen konseri izleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, organizasyonda emeği geçenleri kutlarken, Konak Belediyesi Meclis üyeleri, Mahalle Muhtarları ve tüm Konaklılara bu coşkulu katılım için teşekkür etti.

Konak Roman Müzisyenler

Batur: 2023’te tüm Türkiye’de çiçekler açtıracağız

Gördüğü coşkulu kalabalık karşısında memnuniyetini ifade eden Başkan Batur, “eğlenmeyi bile bize unutturdular” diyerek böyle bir organizasyon yapmaya gerek duyduklarını söyledi. Eğlenmenin herkesin hakkı olduğunu söyleyen Başkan Batur, “Eğlenmek 2023’te daha farklı olacak inşallah. 2023’te en geç Haziran ayında çok güzel eğleneceğiz. Özellikle, Atatürkçü, çağdaş, Cumhuriyet ilkelerine bağlı bir iktidarı getireceğiz hep beraber, o yüzden hepinize büyük iş düşüyor. Mücadelemiz, dayanışmamız bundan sonra da devam edecek. Yılmadan mücadeleye devam edeceğiz. Dokuz Eylül’ü gördünüz İzmir’de. 9 Eylül nasıl kutlanırmış gösterdik, Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e de buradan çok teşekkür ediyoruz. İzmir’in dağlarında çiçekleri açtırdık. Haziran ayında 2023’te bütün Türkiye’de çiçekler açtıracağız. Katılımınız için çok teşekkür ediyorum, 29 Ekim ve diğer tüm Milli Bayramlarımızı hep böyle coşku içinde kutlayacağız. Atatürk’ten vazgeçmeyeceğiz, onun ilkelerinden vazgeçmeyeceğiz, onun için hep birlikte bu ülkeyi çocuklarımıza, torunlarımıza en güzel şekilde bırakacağız. Hepinize sevgiler saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Konak Roman Müzisyenler
Devamını Oku

Genel

İzmir, Ankara, İstanbul’da Konut Fiyatları Miami’yi Geçti!

Dünyadaki 150 kenti kapsayan konut fiyat artışı raporuna göre, Türkiye’nin üç büyük şehri listeye damgasını vurdu. Araştırmaya göre, Miami’de evler İstanbul, Ankara ve İzmir’den ucuz.

Miami

Dünyadaki 150 kenti kapsayan konut fiyatları araştırmasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışı sıralamasında zirveye yerleşti. İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını yayımladı.

Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 184.9 ile İstanbul oldu. Ankara yüzde 165.4 ile ikinci, İzmir yüzde 150.9 ile üçüncü, Miami yüzde 34 ile dördüncü sırada yer aldı.

Dünya Konut Fiyatları Araştırması

Türk şehirlerinin listede zirvede yer alması raporda, enflasyonun yüzde 80’e ulaşması, artan inşaat maliyetleri ve arz eksikliğine bağlandı.

Konutların en çok arttığı ilk 20 şehir arasında ABD’den 9 kent yer alırken, piyasanın yılın ikinci yarısında zayıflaması bekleniyor. Knight Frank endeksine göre 150 şehrin 12’sinde konut fiyatlarında düşüş görüldü.

Devamını Oku

Yaşam

Sokakta Gizlice Fotoğraf Çeken Tacizciye İbretlik Ceza!

Kadınların gizlice fotoğrafını çeken tacizciye verilen 5 yıl hapis cezasını Yargıtay onadı.

Taciz

Ankara’da sokakta kadınların fotoğrafını çeken erkeğe verilen 5 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

Türkiye Gazetesi’nden Yeşim Eraslan’ın haberine göre, Ankara’da bir kadını, caddede yürürken cep telefonuyla gizli kameraya çeken şahıs polis tarafından gözaltına alındı.

Şüphelinin telefonunda yapılan incelemede, altı farklı kadının aynı şekilde çekilmiş videoları ve fotoğrafları bulundu.

Zanlıya ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan dava açıldı. Yerel mahkeme, sanığı bu suçtan beş yıl hapse mahkûm etti. Karara itiraz edilince dosya Yargıtay’ın gündemine geldi.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, “Özel hayat kavramı, kişinin sadece gözlerden uzakta, başkalarıyla paylaşmadığı, kapalı kapılar ardında, dört duvar arasındaki yaşantısı ve mahremiyetinden ibaret değil. Kamuya açık alanda izin almadan bir kişinin görüntüsünü veya sesini kaydedemezsiniz” diyerek mahkemenin hükmünü onadı.

Devamını Oku

Çok Okunanlar