Bizi Takip Edin

Kültür Sanat

Basmane’nin Renkleri Fotoğraf Sergisi Açıldı!

Fotoğraf sanatçısı Aydan Özlü’nün Basmane semtinde çektiği fotoğraflardan oluşturulan “Basmane’nin Renkleri” sergisi açıldı.

Basmane’nin Renkleri

Fotoğraf sanatçısı Aydan Özlü’nün Basmane semtinde çektiği fotoğraflardan oluşturulan “Basmane’nin Renkleri” sergisi açıldı. Sığınmacıların yaşamlarından da karelerin yer aldığı sergi 30 Ekim’e kadar Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Fotoğraf sanatçısı Aydan Özlü’nün “Basmane’nin Renkleri” fotoğraf sergisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde açıldı. İzmir’in Basmane semtinde yaşayan göçmenlerin fotoğraflarının da yer aldığı serginin açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay ve çok sayıda davetli katıldı.

Basmane’nin Renkleri

“Hepimiz ayrı ayrı değerleriz”
Serginin açılışında konuşan Aydan Özlü savaştan ve baskıdan kaçan insanların Basmane’de yeni umut arayışında olduğunu söyleyerek, “Hepsi İzmir’in, belki de bazılarına göre dünyanın merkezi Basmane’deydi. Her şeyden önce insanız. Çok zor şartlar içerisinde olabiliriz. Ama bu durumdan kendi çabamızla kurtulabiliriz. Basmane’de fotoğraf çekerken bunu aklımdan hiç çıkarmadım. Din, dil, ırk ve meslek hiç önemli değil. Hepimiz ayrı ayrı değerleriz” dedi.

“Farkındalık barındıran bir çalışma”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu
da her fotoğrafın ayrı bir öyküsünün bulunduğunu belirterek, “Basmane hayatımızın bir gerçeği ve bu sergide buna ışık tutuyor. Bu önemli çalışma bize farklı bir gözle bakmamız gerektiğini öğretiyor. Aynı zamanda itiraz da ediyor. Bu yaşanan adaletsizliği, dramı sanat reddediyor. Umarım İzmirlilerin çoğu bu sergiyi gezer, hikâyesini dinler” diye konuştu.

Fotoğraf sergisi 30 Ekim’e kadar gezilebilecek.

Kültür Sanat

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kitap Kafeyi Açtı!

Tunç Soyer, “Dünya edebiyatının kaynağı burası. Biz kitap için ne yapsak az. Daha çok kütüphane, daha çok Kitap Kafe açmaya devam edeceğiz” dedi.

Seferihisar Kitap Kafe

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin dördüncü Kitap Kafesi ve Nutuk Okuyan Kadın Heykeli, Seferihisar’da açıldı. Kitabın bir israf olarak görülmemesinin gerektiğini ifade İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dünya edebiyatının kaynağı burası. Biz kitap için ne yapsak az. Daha çok kütüphane, daha çok Kitap Kafe açmaya devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Mustafa Necati Bey Kültür Merkezi, Konak Metro İstasyonu’nun ardından dördüncüsünü hayata geçirdiği Kitap Kafe, Seferihisar’da açıldı. Kitap Kafe açılışıyla birlikte Nutuk Okuyan Kadın Heykeli de törenle açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer ev sahipliğinde yapılan açılışa; Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile eşi Fatma Yetişkin, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile eşi Selma Eriş, eski CHP Milletvekili Ahmet Ersin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Şükran Nurlu ile Ertuğrul Tugay, İZELMAN Genel Müdürü Burak Alp Ersen, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcıları Yelda Celiloğlu ile Nuriye Hepterlikçi, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, kooperatif ortakları, muhtarlar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Seferihisar Kitap Kafe

Soyer: “Daha çok kütüphane, Kitap Kafe açmaya devam edeceğiz”
İçinde yaşadığımız coğrafyada hak ettiğimiz hayatı yaşamıyoruz diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bunun bir kader olmadığını ve yanlış politikalarla yönetilmenin sonuçları olduğunu söyledi. Zincir olarak adlandırdığı vicdan, empati, merak, bilgilenme ve cesaretlenmeden bahseden Başkan Soyer, “Kitabı bir israf olarak görmemekle başlıyor hikaye. Süfli bir şekilde görmemekle başlıyor. Kitabı sadece bol zamanı olanların okuyacağı bir faaliyet olarak görmemekle başlıyor. Anlamaya çalışmakla merak etmekle başlıyor. Hele bu topraklar, demokrasinin edebiyatın doğduğu topraklar. Homeros bu topraklardan çıkmadı mı. Dünya edebiyatının kaynağı burası. Biz kitap için ne yapsak az. Daha çok kütüphane, daha çok Kitap Kafe açmaya devam edeceğiz. Muhtarlıkların içinde, yanında kitaplıklar açıyoruz. Bu yıl sonuna kadar 50’yi hedefledik. 26 tanesi tamamlandı daha da açmaya devam edeceğiz” dedi.

“Okumaya, bilgilenmeye ihtiyacımız var”
Başka bir Türkiye’nin mümkün olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Çok daha sağlıkla, güler yüzle, huzurla yaşanacak memleket kurmak mümkün. Okumaya, bilgilenmeye ihtiyacımız var. Vicdana ve cesarete ihtiyaç var. ve son olarak da dayanışmaya. Vicdan ve cesaret yetmeyebilir dayanışmaya ihtiyacımız var. Birbirimizle kucaklaşmaya, içtenlikle sevgi saygı göstermeye ihtiyaç var. Eğer bunları yaparsak göreceksiniz hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” dedi.

Devamını Oku

Kültür Sanat

Soyer: İzmir’i Sinemanın Kalbi Haline Getireceğiz!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 23. kez yapılan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Altın Kedi Ödül töreni ile son buldu.

İzmir Kısa Film festivali

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin desteğiyle 23. kez yapılan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Altın Kedi Ödül töreni ile son buldu. Törende konuşan Başkan Soyer, “Tüm gayemiz İzmir’i sinemanın kalbinin attığı önemli şehirlerden biri haline getirmek. Çeyrek asra yakın süredir kesintisiz düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, hiç şüphesiz bizi bu hedefe doğru taşıyan çalışmaların en başında yer alıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Fransız Kültür Merkezi ve Migros’un desteklediği Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde “Altın Kedi” ödülleri sahiplerini buldu. İzQ İnovasyon Merkezi’ndeki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Kısa Film Festivali Direktörü Yusuf Saygı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, jüri üyeleri, sanatçılar, yönetmenler ve sanatseverler katıldı.

İzmir Kısa Film festivali

“İleriye taşımakta kararlıyız”
Törende konuşan Başkan Tunç Soyer İzmir’in girişimciler şehri olduğunu ifade ederek, “Tarih boyunca böyleydi. Bugün de öyle. Şehrimizin girişimci ruhunu ve insanlarını gelecekte çok daha ileri bir noktaya taşımakta kararlıyız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 23. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nin bir destekçisi olması bu nedenle bana büyük gurur veriyor. Biliyorum ki bu festival İzmir’in girişimci insanlarının en önemli başarılarından biri. 23 yıl! Dile kolay. Çeyrek asırdır İzmir’de bu festival tam profesyonel bir anlayış fakat aynı zamanda gönüllü bir ruhla tüm zorluklara rağmen devam ediyor. Türkiye’nin tek Oscar Qualification sertifikasına sahip olan festivalimiz, İzmir girişimciliğinin gurur kaynağıdır” dedi.

“Bu akşam aynı zamanda yepyeni sanatsal üretimlerin başlangıcı olacak”
Başkan Soyer şöyle devam etti: “8500 yıllık tarihi boyunca İzmir, dünyanın en coşkulu sanat üretim yerlerinden biri olmuş. Bu coşkuyu bir kere daha büyütmek için sinema sektörünün çok özel bir konumu var. Tüm gayemiz İzmir’i sinemanın kalbinin attığı önemli şehirlerden biri haline getirmek. Çeyrek asra yakın süredir kesintisiz düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, hiç şüphesiz bizi bu hedefe doğru taşıyan çalışmaların en başında yer alıyor. İzmir Sinema Ofisi’ni de aynı amaçla kurduk. Bugün, 23. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Akdeniz’in uyum kültürünün eşsiz bir eseri olarak tarihteki yerini alıyor. Ve biliyorum ki bu sadece bir kapanış değil. Bu akşam aynı zamanda yepyeni sanatsal üretimlerin başlangıcı olacak. Uyum içinde bir yaşam için İzmir’den dünyaya ilham verecek.”

Soyer “En İyi Kurgu” ödülünü verdi
10 farklı kategoride 22 ödülün dağıtıldığı “Altın Kedi” ödül töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ulusal Kurmaca” kategorisinde “Ben Tek, Siz Hepiniz” filminin yapımcılarına ödülünü takdim etti. Gecede 22 ödül verildi. Festival kapsamında 300’ün üzerinde film seyirciyle ücretsiz buluştu, atölye çalışmaları ve söyleşiler yapıldı.

Ödül alan filmler
Uluslararası Kurmaca Kategori’nde yönetmenliğini Hadi Babaeifa’nın yaptığı “Deer” en iyi 3. film, Uluslararası Kurmaca Kategori’nde yönetmenliğini Dania Bdeir’in yaptığı “Warsha” en iyi 2. film, Uluslararası Kurmaca Kategorisi’nde yönetmenliğini Manolis Mavris’in yaptığı “Brutalia” en iyi 2. film, Ulusal Deneysel Kategorisi’nde yönetmenliğini Volkan Güney Eker’in yaptığı “Larva” en iyi film, Ulusal Belgesel Kategorisi’nde yönetmenliğini Charles Emir Richards’ın yaptığı “Suriyeli Kozmonot” en iyi film, Ulusal Animasyon Kategorisi’nde yönetmenliğini Önder Menken’in yaptığı “Oyun” en iyi film, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde Buğra Dedeoğlu’nun “Ben Tek, Siz Hepiniz” en iyi kurgu, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde “Rutubet” filmi oyuncusu Mücahit Koçak en iyi oyuncu, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada” filmi sanat yönetmeni Onur Sekmen en iyi sanat yönetmeni, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde “Birlikte Yalnız” filminde yer alan “Barış Aygen” en iyi görüntü, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde yönetmenliğini Aram Dildar’ın yaptığı “Adres” en iyi 3. film, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde yönetmenliğini Kasım Ördek’in yaptığı “Birlikte Yalnız” en iyi 2. film, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada” filminin yönetmeni “Özgürcan Uzunyaşa” en iyi yönetmen ve Migros Gençlik Ödülü, yönetmenliğini Elçin Engin’in yaptığı “Çetin’in Olağan Hikayesi” İzmir Works İzmir Pitching ödülü, Enes Yıldız’ın “Affet Bizi” filmi İzmir Works Belgesel Pitching ödülü, Merve Bozcu’nun “Cennetsiz” filmi İzmir Works post prodüksiyon ödülü, “Merhaba Anne Benim Lou Lou” İzmir Works Witchcraft Films Yapım Desteği ödülü, “Ben Tek Siz Hepiniz, Birlikte Yalnız”, “Bahçeler Put Kesildi”, “Gece Babamızı Ararken”, “Seçim”, “Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada” Başka Sinema Dağıtım Ödülü, Ulusal Kurmaca Kategorisi’nde yönetmenliğini Barış Kefeli ve Nükhet Taneri Filmin yaptığı “Ben Tek Siz Hepiniz” en iyi film ödülünü aldı.

Devamını Oku

Egeden

Aydın Tiyatro Atölyesi Kayıtları Başladı!

Aydin Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği tiyatro atölyeleri bu yıl da oyunculuk eğitimi almak isteyen Aydınlıları bekliyor.

Tiyatro Sahnesi

Aydin Büyükşehir Belediyesi‘nin her yıl düzenlediği tiyatro atölyeleri bu yıl da oyunculuk eğitimi almak isteyen Aydınlıları bekliyor. 7-14 yas arası çocuklar, 14-18 yas arası gençler ve yetişkinler için ayrı ayrı düzenlenen atölyelerin kayıtları başladı.

Aydin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu eğitmenleri tarafından verilecek tiyatro atölyelerinde çocuk ve genç grupları için kayıtlar 21 Ekim tarihine kadar yapılacak. Yetişkin atölyesine istekli olan Aydınlılar ise 28 Ekim tarihine kadar kaydını yaptırabilecek.

Baslayan kayitlar Sükran Güngör-Yildiz Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu’nda yapiliyor. Tiyatro atölyeleri tamamen ücretsiz düzenleniyor.

Aydin Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, oyunculuk eğitimi alıp sahne tozu yutmak isteyen her yastan Aydınlıyı tiyatro atölyelerine beklediklerini söyledi.

Aydın Tiyatro Atölyesi
Devamını Oku

Belediyelerden

İzmir Gençlik Merkezinin Temeli Atıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliğiyle yapılacak Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı.

İzmir Gençlik Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliğiyle yapılacak Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Seçim vaatlerini bir bir hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, törende yaptığı konuşmada gençlere seslendi. Soyer, “Tek bir gencimizin dahi bu ülkeyi terk etmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri, yüz akları, çalışkan ruhlarını hiç bir yere göndermeyeceğiz. Hiç kimse bir yere gitmesin. Gidenler geri dönsün. Çünkü bu güzelim topraklarda güle oynaya, hep beraber sağlıkla huzurla yaşayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi işbirliğiyle kente kazandırılacak Gençlik Merkezi’nin temeli atıldı. Gençlerin kişisel ve entelektüel gelişimlerini desteklemenin yanı sıra beceri kazanmalarına katkı sunacak merkezin temel atma törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Deniz Arda, Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Çokluk içinde birlik olmalıyız”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı döneminde, kent için “Geleceğin Türkiye’sinin öncüsü İzmir” tarifinde bulunduğunu anımsatan Başkan Tunç Soyer, “Bugün bu ufka doğru 4,5 milyon İzmirli ile birlikte emin adımlarla yürüyoruz. Geçtiğimiz 9 Eylül akşamı tüm farklı renklerimizle birlikte, ülkemiz ve şehrimiz için yüzbinlerle bir arada olduk. Şimdi milyonların bir araya gelerek söylediği o çokluk içerisinde birlik sözünü ölümsüz kılmak zorundayız” dedi.

“Gençlerimizi hiç bir yere göndermeyeceğiz”
Konuşmasında “Görevimiz artık eskisinden de fazla, sorumluluğumuz eskisinden de büyük” ifadelerini kullanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ülkede yaşanan beyin göçüne değindi. Soyer, “Gaziemir Gençlik Merkezi’nin temelini işte böyle büyük bir heyecan ve inançla atıyoruz. Ancak bu heyecanı gölgeleyen büyük bir kriz yaşıyoruz. Bu kriz en çok çocukları ve gençleri vuruyor. Onun için gençlerimizin büyük bir çoğunluğu bu memleketi terk edip gitmek ve geleceğini yurt dışında kurmak istiyor. Tek bir gencimizin dahi bu ülkeyi terk etmesine izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri, yüz akları, çalışkan ruhlarını hiç bir yere göndermeyeceğiz” dedi.

“Sağlıkla, huzurla yaşayacağız”
Farklı ülkelere gidenlere çağrıda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “Biliyorum ki bu vatan yeryüzünün en mutlu ve en üretken nesillerini sarıp sarmalayacak bir güce sahip. Fakat bu onun derelerini satarak olmaz. Onun topraklarını kuraklaştırarak olmaz. Tüm renkleri soldurarak, sanatçıları küstürerek, köylüleri yoksullaştırarak, meraları yok ederek, işçileri ezerek, kadınları öldürerek olmaz. Bir millet insanlarını ‘bizlerden ve onlardan’ diye ayırarak sevilmez. Bu nedenle tekrarlıyorum; hiç kimse bir yere gitmesin. Gidenler geri dönsün. Çünkü bu güzelim topraklarda güle oynaya, hep beraber sağlıkla huzurla yaşayacağız.”

İzmir Gençlik Merkezi

“Gençliğe hizmet geleceğe ve bağımsızlığımıza hizmettir”
Gençlerin içinden geçtiği bu zor günlerde onların yaşam kalitesini iyileştirmek için birçok çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Soyer, yapılanların bir kısmına değinerek, şunları anlattı: “İzmir’de ikamet eden, maddi olanakları kısıtlı 10 bin öğrencimize yıllık 4 bin lira toplamda 40 milyon liralık eğitim desteği sağlıyoruz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül, Ege, Kâtip Çelebi, İzmir Demokrasi ve Bakırçay Üniversiteleri’nde, toplam altı noktada 5 bin kişilik yemek dağıtarak gençlerimizin bütçesine katkı sunuyoruz. Çiğli ve Buca’da kurduğumuz çamaşırhaneler, öğrenciler için başlattığımız ev taşıma desteği, tüm sahil boyunca oluşturduğumuz ücretsiz wifi hizmetiyle İzmirli gençlere sahip çıkıyoruz. Biliyoruz ki, bir ülkeyi korumak için yalnızca onun sınır çizgisini korumaktan ibaret değil. Nasıl ki ülkemizin şehitlerimizin kanıyla çizilmiş sınırlarını canımız pahasına koruyorsak, o sınırın içinde olan her bir değeri de korumak zorundayız. Ve hiç şüphesiz, bu değerlerin en başında gençlerimiz, gelecek nesillerimiz geliyor. İşte bu nedenle diyorum ki, gençliğe hizmet, geleceğe ve bağımsızlığımıza hizmettir.”

Başkan Soyer’e teşekkür
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da 25 Eylül’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle Aktrepe-Emrez bölgesinde kentsel dönüşümün temelinin atıldığını hatırlatarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti. Gaziemir Gençlik Merkezi’nin Gaziemir’de örneğinin olmadığını belirten Arda, “Gaziemir, İzmir’in dünyaya açılan kapısı durumunda. O nedenle dil bilen geçlere ihtiyacımız var. Burası ilçedeki gençlerin hayallerinde olan projelerini gerçekleştiren bir alan olacak” dedi.

“Atatürk devrimlerine sahip çıkan nesiller yetiştirecek”
Halil Arda, bölgenin tarihine de değinerek, şunları söyledi: “Eskiden burası bir tütüncü köyüydü ancak şehre yakınlığı, serbest bölgenin buraya yakınlığı ile 150 bin nüfuslu kente dönüştü. Anılarımızı ve hikayelerimizi unutmuyoruz. Ben hatırlıyorum burası 50 yıl önce demircilerin, arabacıların olduğu bir bölgeydi. Tütüne giden at arabalarının tamiri yapılırdı, demirci ustaları vardı burada, ateş ile demire şekil verilirdi. Şimdi ise bu Gençlik Merkezimiz gençlerimizi şekillendirecek, ülkesine faydalı, Atatürk devrimlerine sahip çıkan nesiller yetiştirecek.”

Gaziemir için eşsiz bir merkez
3 bin metrekare kapalı alana sahip merkez yabancı dil eğitimi, robotik kodlama, e-spor, sanal gerçeklik uygulamaları ile kütüphaneden oluşacak. Zengin basılı kaynaklarıyla kütüphane ve yabancı dil eğitimleri için kullanılacak dersliklerin olduğu ikinci katta bir de revir yer alacak. Gençlik Merkezi’nin 24 saat boyunca hizmet vermesi planlanıyor.

Devamını Oku

Kültür Sanat

İzmir’de Kadın Yönetmenler İlk Filmlerini Beğeniye Sundu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da başlattığı “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında ilk filmlerini çeken Kadifekaleli kadın yönetmenler galada buluştu. Gecede gösterimi yapılan “Kabuk” isimli kısa film ve “Pagos’un Öyküsü” adlı belgesel büyük beğeni topladı.

Kadın Yönetmenler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da başlattığı “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında ilk filmlerini çeken Kadifekaleli kadın yönetmenler galada buluştu. Gecede gösterimi yapılan “Kabuk” isimli kısa film ve “Pagos’un Öyküsü” adlı belgesel büyük beğeni topladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da belediye başkanlığı yaptığı 2018’de başlattığı ve 2019’dan sonra İzmir genelinde yayılan “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında “Kadifekale Yönetmenleriyle Buluşuyor” etkinliği düzenlendi. Mercek Projesi’nin pilot bölgesi olan Kadifekale’de düzenlenen buluşmada gösterimi yapılan “Kabuk” isimli kısa film ve “Pagos’un Öyküsü” adlı belgesel büyük beğeni topladı. Başkan Tunç Soyer’in kent yaşamında fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda İzmir’in farklı bölgelerinden kadınları sinema atölyesinde buluşturan projeyle ilk filmlerini çeken Kadifekaleli kadın yönetmenler kendilerine fırsat verdikleri için mutluluk duyduklarını ifade ederek Başkan Tunç Soyer’e minnet duyduklarını söyledi.

Kimler katıldı?
Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi Sinema Atölyesi’nin gala programına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, Kadın Çalışmaları Şube Müdürü Emel Dönmez, Kadifekale Aziziye Mahallesi Muhtarı Özlem Akyol Kanmetin, 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Mustafa Sayar, Pagos Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Filiz Çakar, Anahtar Sinema Atölyesi Koordinatörü Yönetmen Kibar Dağlayan Yiğit ve Kadifekaleli yurttaşlar katıldı.

Kadın Yönetmenler

“Bir sonraki film için yönetmenlerimizden teklif geldi”
Projeden duyduğu coşku ve heyecanı paylaşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, “Gerçekten çok heyecanlanıyorum. Toplumla bu kadar iç içe, yan yana olmak çok kıymetli. Sanatın bize o aynayı tutması, kendi içimizdeki isteklerimiz, yapamadıklarımız, yapmak istediklerimiz… Kapıdan girerken de hemen bundan sonra ne yapabiliriz diye içimizde bir umut olması… Aslında çocuklarla, ailelerimizle, mahallenin muhtarlarıyla bir arada olabilmek çok kıymetli. Bu çalışmaların içinde olan, bu vizyona gerçekten yoldaşlık eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bir parçası olduğum için de çok mutluyum. Bir sonraki filmde oynamam için de yönetmenlerimizden teklif geldi” dedi.

“Projenin Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum”
Kadifekaleli kadın yönetmenlerin ilk filmlerine övgüyle değinen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç ise “Sinema yapmak gerçekten çok olağanüstü bir şey. Kişisel gelişimimize katkı sunduğu gibi hobi olarak da hayatımıza mutluluk veren, ruh sağlığımıza iyi gelen, toplum, aile, kitle barışını getiren bir sanat dalı. Bugün buradaki yönetmenlerimiz Kadifekaleli. İlk filmleri. Ne kadar gurur duysak az. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu projenin önce İzmir’in tüm ilçelerine sonra Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Heyecanlıyız”
Başkan Soyer’in kadın dostu kent vizyonuna vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay çok heyecanlı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “4 Ekim 1926’da Medeni Kanunu yürürlüğe girdi. Çağdaş ve aydın liderler arasında en ön sırada olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kanunu yürürlüğe koyarak kadınların özgürlüğü ve birey olması adına imkân sağladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygıyla anıyorum. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yönetmenlere teşekkür plaketi
Teşekkür plaketlerini Neptün Soyer, Nilay Kökkılınç ve Ertuğrul Tugay’ın elinden alan yönetmenler Zeynep Akagündüz, Nuhat Okçu ile Yasemin Kurt ise kendilerine fırsat verildiği için çok mutlu ve heyecanlı olduklarını söyledi.

“Kameramı Neptün Hanım’a çevireceğim”
Proje Koordinatörü Yönetmen Kibar Dağlayan Yiğit de “Ben Neptün Hanım’a doğa yürekli kadın diyorum. Şimdi söz aldım burada. Kameramı Neptün Hanım’a çevireceğim. Çünkü doğasını sevmeyen, insanı sevmeyen ülkesini sevemez” dedi.
Kibar Dağlayan Yiğit projenin nasıl başladığına değinirken alınan uluslararası başarılardan örnekler sundu ve “Biz Tunç Başkan ile Seferihisar’da beraber başladık. Tunç Başkan’ın her adımının yanındayız. İnanıyorum ki daha çok şeyler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Örnekköy ve Aliağa
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da hayata geçirdiği sinema atölyesi yeni dönemde Karşıyaka Örnekköy ve Aliağa’da hizmet vermeye başlamıştı. Projeyle, kadınların sanat yoluyla güçlenmeleri ve kendilerini ifade etmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Devamını Oku
Reklam

Çok Okunanlar