Bizi Takip Edin

Sağlık

Bilim Adamları Uyardı! Hızlı Yürümek İnsanı Gençleştiriyor!

İngiliz araştırmacıların ortaya koyduğu bulgulara göre, hızlı yürümek insanı gençleştiriyor.

Hızlı Yürümek

İngiltere’deki Leicester Üniversitesi ve Leicester Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, daha hızlı bir yürüyüş temposunun insanı tam 16 yaş gençleştirebileceğini ortaya koydu.

Communications Biology dergisinde yayınlanan araştırmada, 50’li yaşlarının ortalarında olan 405.981 orta yaşlı kişinin genetik verileri incelendi. Araştırmacılar, telomer verisiyle katılımcıların kendi bildirdikleri tipik yürüme hızlarını biyolojik yaşlanma belirtileriyle karşılaştırdılar.

Telomerler, kromozomların veya DNA’nın ipliklerinin kuyruk uçları olup hücreler zamanla bölündükçe stabilite sağlarlar. Yaşlandıkça telomerler kısalır ve daha kısa telomerler, kanser gibi hastalıklarla bağlantılıdır.

Verilere göre, alışılmış olarak daha hızlı yürüme hızına (saatte üç milden fazla) sahip olan kişilerin, daha yavaş yürüyen akranlarına göre ortalama olarak daha uzun telomerlere sahip oldukları bulundu. Ayrıca, toplam adım sayısı veya yürüme süresinden ziyade aktivitenin yoğunluğunun fayda sağladığı görüldü.

Hızlı Yürümek
Yürümenin Faydaları

GÜNDE 30 DAKİKA BİLE YETERLİ

Önceki araştırmalar hızlı yürüme hızı ile daha az yaşlanma belirteci arasında bir bağlantı olduğunu gösterse de, araştırmacılara göre en son çalışma, hızlı yürümenin faydalı olduğunu öne sürüyor.

Araştırmalar, yürümenin kalp atış hızınızı yükselttiğini ve kan akışını iyileştirdiğini, bunun da ağrı ve kas ağrılarını hafifletmeye, stres ve depresyonu azaltmaya ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın başındaki isim Profesör Tom Yates, “Bu çalışmada, daha hızlı yürüme hızının telomerlerle ölçüldüğünde daha genç bir biyolojik yaşa yol açmasının muhtemel olduğunu göstermek için insanların genetik profilinde yer alan bilgileri kullandık” dedi.

Yürüyüşün zihinsel ve fiziksel sağlığın yanı sıra uzun ömür için faydalı olduğu iyi biliniyor. Hızınız ne olursa olsun, yürümek, bilime göre ruh halinizi iyileştirmenin, enerji seviyenizi yükseltmenin ve çeşitli hastalıkları önlemenin en iyi yollarından biri.

Mayo Clinic’e göre, fiziksel aktivite için genel tavsiye günde 30 dakika. Bu süre gün boyunca 10 dakikalık üç yürüyüş gibi bölünebilir veya zamanla kademeli olarak artırılabilir.

Devamını Oku
Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

Karabağlarda Kadınlar Spor Kurslarına Yoğun ilgi Gösterdi!

Karabağlar Uğur Mumcu Spor Merkezi

Karabağlar Belediyesi‘nin kadınlara yönelik açtığı aerobik, zumba ve pilates kurslarına yoğun ilgi gösteriliyor. Belediyeye bağlı spor salonu ve tesislerinde düzenlenen kurslara katılan kadınlar, eğitmenler eşliğinde spor yaparak sağlıklı kalıyor.

Esentepe’de bulunan Şehit kara Pilot Üsteğmen Gürcan Ulucan Spor Merkezi, Yeşilyurt İhsan Alyanak Spor Salonu, Bahçelievler Uğur Mumcu Spor Merkezi, Devrim Mahallesi Spor Merkezi, Yunus Emre Mahallesi Spor Merkezi, Bozyaka Pazaryeri Altı Spor Salonu, Basın Sitesi (tenis) ve Cennnetçeşme Semt Merkezi’ndeki çalışmalar, haftanın 5 günü belirli saatler arasında devam ediyor.

Ayrıca yakın savunma kurslarıyla tenis, halk oyunları ve bocce de yine bu tesislerde, eğitmenler eşliğinde veriliyor.

Karabağlar Uğur Mumcu Spor Merkezi

Uğur Mumcu’ya ziyaret

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Uğur Mumcu Spor Merkezi’ni ziyaret ederek, çalışma sonrası kursiyer kadınların talep ve önerilerini dinledi. Başkan Selvitopu, Karabağlar’da sporun gelişmesi için çalıştıklarını vurgulayarak, “Olanaklarımız ölçüsünde bu merkezlerin sayısını artırmaya devam edeceğiz. 7’den 70’e herkesi sporla buluşturmak temel amacımız” dedi.

Devamını Oku

Belediyelerden

Karşıyaka Belediyesi Alzheimer Evi’nin Açılışını Yaptı!

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın vizyon projelerinden “Alzheimer Evi” Dünya Alzheimer Günü’nde kapılarını açtı.

Alzheimer Evi Karşıyaka

Alzheimer Evi Kapılarını Açtı
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay
’ın vizyon projelerinden “Alzheimer Evi” Dünya Alzheimer Günü’nde kapılarını açtı. Karşıyaka Belediyesi tarafından, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ve Ege Geriatri Derneği iş birliğinde hizmet üretecek olan merkez; önemli oranda ileri yaş nüfusun yaşamını sürdürdüğü Karşıyaka’da büyük bir ihtiyaca yanıt verecek.

Açılış töreninde konuşma yapan Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Belgin Karavaş şunları kaydetti: “Yaklaşık 10 yıldır Karşıyaka’da belediyemiz ile iş birliği içinde halkımızı bilgilendirme çalışmaları yaptık. Pandemi öncesinde Karşıyaka Belediye Başkanı’mız ile yaptığımız 21 Eylül Alzheimer etkinliklerimiz ile birlikte Cemil Başkanı’mızın gündüz bakım evi konusundaki isteği ve çabasını çok yakından gördük, çok sevindik. Bugün Karşıyaka’da Alzheimer hasta ve hasta yakınları için bir umut yeşermektedir; Cemil Başkanı’mız, Belediye Başkan Yardımcı’mız Özlem Ceylan’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Cemil Tugay

“Gittikçe Ağırlaşan Bir Problem”
“Bugün bizim için gurur günü”
diyerek konuşmasına başlayan Karşıyaka Belediye başkanı Dr. Cemil Tugay ise Alzheimer hastalığına dikkat çekerek, “Bugün çok önemli gördüğümüz, toplumdaki çok önemli bir yaraya bir parça da olsa çare ürettiğimize inandığımız bir projenin açılış günü. Alzheimer hastalığı ülkemizde yaşanan pek çok benzer kronik hastalığın bir örneği ama maalesef son 20 yılda ağırlaşan halk sağlığı ve sağlık problemi içinde gittikçe büyüyen bir sorun alanı haline dönüşmüş hastalıklardan biridir. Nüfusumuz yaşlanıyor, bununla paralel olarak Alzheimer hastalarının sayısı da artıyor ama bu hastalıkta beklenenden daha fazla bir artış var. Bunun nedenleri henüz anlaşılabilmiş değil ama çevre sorunları ile bağlantılı olabileceği söyleniyor. Ama neden her ne olursa olsun tüm dünyada özellikle nüfusu yaşlı olan ülkelerde gittikçe daha ağır bir problem haline geliyor. Bu hastalıkla ilgili farkındalık maalesef toplumumuzda yeterli düzeyde değil. Bu hastalık saptanması gereken dönemde saptanamıyor, bunun en önemli nedeni de hastalığın tanınmaması. Saptandığı zaman da ne yazık ki bir şey yapılamaz hale geliyor. Halbuki erken dönemde saptandığında uygulanacak terapi ve tedavilerle ilerlemesinin yavaş olduğuna dair kuvvetli bir kanaat var” dedi.

“İşte O Güvenilir Adres Burası”
Karşıyaka’ya kazandırılan bu tesisin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Başkan Tugay konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün tahminen Karşıyaka’da 7 bin civarında Alzheimer hastası olduğu söyleniyor. bizler buna karşı bir şeyler yapmak zorunda hissettik, benzer örneklerini de inceledikten sonra bu alanda çalışma yapmalıyız diyerek yola çıktık ve çok kısa bir sürede bu binanın yapımını gerçekleştirdik. Aslında mesele bina yapmak değil, o binanın içinde yapılanlardır. Biz bu anlayışla Alzheimer Evi’ne hapsedilmiş bir çalışmayı değil bütün Karşıyaka’ya yayılmış bir farkındalık eğitim, bakım ve destek çalışması yürütmeyi düşünüyoruz. Her Alzheimer hastasının evi bizim için bir çalışma alanı olacak. Öyle zamanlar oluyor ki insanlar hastalarını kısa süreli de olsa emanet edecekleri güvenli bir adres arıyorlar, işte o adres burası olacak. Bu tesisin hastalara, hasta yakınlarına çok değerli yardımları olacağına yürekten inanıyorum. Buranın oluşmasına katkı koyan tüm çalışma arkadaşlarıma ve Alzheimer Derneği’ne çok teşekkür ediyorum; Karşıyaka’mıza hayırlı olmasını diliyorum.

Alzheimer Evi Karşıyaka

”Tezcan: “Siyasetin Anlamı Budur”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da açılışta yaptığı konuşmasında siyasetin insana dokunan hizmetler üreterek yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Belediye başkanlarımızın, yerel yönetimlerimizin bütün olanakları en verimli şekilde kullanarak sosyal belediyeciliğin en etkin örneklerini gösterdikleri bu hizmet açılışları aslında bizim için siyaset yapmanın anlamını hayatın içinde tam da hak ettiği şekilde tarif etmenin bir yolu. Siyasetin bir çok boyutu var; televizyonda ya da sosyal medyada siyasetin çoğunlukla kavga, çatışma ya da polemik tarafı dikkatimizi çekiyor, o tarafı belki daha çekici oluyor. Haberlerde, sosyal medyada buna odaklanıyoruz. Aslında siyasetin merkezinde olması gereken tam da bugün, burada yaptığımızdır; hizmet üretmek, insana dokunmak, ihtiyacı gidermektir. İmkanları bir araya getirerek toplum yararına bir şeyler üretebilmektir. Üretmeyi unuttuk, hazırı tüketmeyi alışkanlık haline getiren bir toplum olduk ya da önemsememeye alıştık. Rantçılığın çok fazla pirim yaptığı günlerden geçiyoruz. 9 ay içinde bütçeden 205 milyar faiz ödenmiş; eğitime, sosyal hizmetlere harcanandan kat be kat fazla. 85 milyon nüfusumuz, milyonlarca çocuğumuz var. Okul öncesinden tutun ilkokul, ortaokul lise ve milyonlarca yaş almış büyüğümüz var. Bütün bu süreç içinde devletin bütçesini birileri bir şekilde hesap etmeden harcıyor olabilir ama bizim belediyelerimiz halkın kendilerine emanet ettiği bütçeyi zerre harama göz dikmeden, her damlasına dikkat ederek böyle hayırlı işler için kullanmaya özen gösteriyor ve yaparsanız oluyor. Biz de siyasetin bu güzel yanını yerel yönetimlerimizin açılışlarında görmekten mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz, omuzlarımız dik oluyor; teşekkür ediyoruz, emeğinize sağlık başkanım.”

“Yerel Yönetimlerimiz Seferber Oluyor”
Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin kendilerine ayrılan bütçeleri en iyi şekilde hizmet üreterek şeffaf bir biçimde kullandıklarını dile getiren Tezcan, bu çalışmaların ivedilikle devam edeceğini belirterek, “Bugün Karşıyaka Belediye’miz Alzheimer Evi ve anaokulu olmak üzere iki açılış yaptı. Biri çocuklarımız diğeri yaş almış büyüklerimiz ile ilgili. Sosyal devlet tam da bu; insanı merkezine alan, insana hizmet eden ve ayrımcılık yapmadan onunla ilgili planlamayı doğumdan ölüme kadar bir bütün halinde ele alandır. Karşıyaka Belediyesi de bu iki örnekle bunu göstermiştir. Sosyal devlet kamusal kaynakları insanın mutluluğu için bir yerde planlayıp adaletli dağıtır. Bizim toplumda yoksullaşmanın, gelir adaletsizliğinin, çatlamaların bu kadar arttığı bir dönemde yerel yönetimlerimiz bütün imkanları kullanarak halkın emanet ettiği bütçeyi şeffaf bir şekilde insan için harcamanın binbir maharetli yolunu gösteriyor. Bu hizmetlerimiz devam edecek, bu çalışmalar birilerini rahatsız ediyor olabilir. Buraya İstanbul Belediye Başkanı’mızın duruşmasına katıldıktan sonra geldim, hizmet etmesinden huzursuz olan bir yaklaşım uydurma bahaneler ile belediye başkanımızı adliye kapısında sıkıştırmanın peşindeler. Bu hesapların hiçbir şey ifade etmeyeceğini biliyoruz, belediye başkanlarımız hizmete odaklandı; 11 büyükşehir, il ve ilçe belediyelerimizde seferberlik yürütüyoruz ve biliyoruz ki bu millet kendisini kucaklayanı kucaklamasını bilir. Kendisine dokunana karşılığını vermesini bilir. Bugün yerel yönetimlerimizdeki anlamlı dokunuşları milletimizin vereceği yetki ile bütün Türkiye’de 85 milyona dokunabilmenin yolunu açacağız; bu milletin bütçesini bu milletin evlatlarına, büyüklerine sadece bugünü değil yarını için de barış içinde, refah içinde, huzurlu bir Türkiye kurmak için seferber edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Sevda Erdan Kılıç, Bedri Serter, Özcan Purçu; CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Çeşitli Hizmetler Yürütülecek
Bahriye Üçok Mahallesi’nde 5 katlı olarak inşa edilen Karşıyaka Belediyesi Alzheimer Evi’nde, 650 metrekarelik kullanım alanıyla Karşıyaka sınırları içerisinde yaşayan hastalara ve yakınlarının yaşam kalitelerini artırmaya yönelik hizmetler sunulacak. Tıbbi, psikolojik ve sosyal hizmetlerin de verileceği merkezde Alzheimer konusunda farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetler ile hasta yakınları, bakım verenler, sağlık ve bakım profesyonellerine yönelik eğitimler de planlanacak.

Devamını Oku

Belediyelerden

Bayraklı Belediyesinin Örnek Sağlık Hizmeti!

Bayraklı Sağlık Hizmeti

Bayraklı Belediyesinin sağlık alanında fark yaratan çalışmaları kapsamında her yıl on binlerce vatandaşa sunulan ücretsiz sağlık hizmetleri yüzleri güldürdü. Son üç yılda, özel hastaneleri aratmayan polikliniklerden yaklaşık 59 bin 866 kişi faydalandı. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Toplum sağlığı öncelikli konularımızdan biri. Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine en kolay şekilde ulaşması ve tedavilerinin sağlanması için her zaman üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

ÖZEL HASTANELERİ ARATMIYOR

Bayraklı Belediyesi, donanımlı poliklinikleri ve uzman kadrosuyla vatandaşların sağlığı için çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl on binlerce vatandaşın faydalandığı ücretsiz sağlık hizmetleri vatandaşların da takdirini topluyor. Özel hastaneleri aratmayan hizmetlerden, son üç yılda 59 bin 866 kişi faydalandı. Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 11 bin 914 kişiye poliklinik hizmeti verdi. 4 bin 229 kişiye evde sağlık hizmeti sunuldu. 6 bin 331 vatandaş belediyenin hasta nakil aracıyla sağlık kuruluşlarına nakledildi. 37 bin 392 ilçe sakini ise ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden faydalandı.

Bayraklı Sağlık Hizmeti

RANDEVU SİSTEMİYLE ÇALIŞIYOR

Randevu sistemiyle çalışan poliklinikler hafta içi her gün hizmet verirken, 4 doktor, 7 diş hekimi, 4 hemşire, 2 paramedik, 2 Acil Tıp Teknisyeni, 1 sağlık memuru ve 4 sağlık teknikeri görev yapıyor. Merkezlerde muayene, enjeksiyon, pansuman, tansiyon takibi, evde doktor ziyaretleri, ölüm raporu, hasta nakil, diş muayenesi-tedavisi, çekim ve dolgu gibi hizmetler veriliyor.

HERKES İÇİN SAĞLIK

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal “Her vatandaşımızın sağlık hizmetlerinden ücretsiz ve eşit olarak faydalanmasını önemsiyoruz. ‘Herkes için sağlık’ parolasıyla toplum sağlığını korumayı ve bu konuda üzerimize düşeni yapmayı asli görevlerimizden biri olarak sayıyoruz. On binlerce vatandaşımızın faydalandığı sağlık hizmetlerimizi geliştirerek sürdüreceğiz” dedi.

Devamını Oku

Sağlık

Pestisitlerin Yer Altı Sularına Karışması Korkuttu!

Pestisitlerin yeraltı sularına karışması korkuttu.

İçme Suyu

Püskürtülen pestisitlerin yüzde 98’den fazlası ve herbisitlerin ise yüzde 95’i, kullanılan alan dışındaki hava, su ve toprak gibi ortamlara dağılıyor ve hedef olmayan canlı türlerine bulaştığı bildirildi.

NTV’nin haberine göre; Türkiye’de içme suyu arıtma tesislerine ulaşan sularda saptanan 49 mikrokirleticinin 33’ünün pestisit olduğu ortaya çıktı.

SAĞLIMIZA ZARARLARI

Pestisitler ve aynı etken maddeye sahip olan biyosidal ürünler, hormon sistemini ve sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor; cinsiyet gelişimi bozuklukları, cinsiyetsiz doğumlar, doğum anomalileri, sperm sayılarında azalma gibi üreme sistemi sorunlarına ve prostat, pankreas, akciğer gibi kanser türlerine neden oluyor. Özellikle bebekler ve çocuklar, hormonal sistem bozucu pestisitlerden daha fazla etkileniyor.

TEŞVİK ETMEYİ AMAÇLIYOR

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI kapsamında desteklenen, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında sağlıklı bir gelecek için biraraya gelen sivil toplum örgütleri ve inisiyatifler, kentlerde yerel yönetimler tarafından kullanılan pestisitlerin/biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmayı ve alternatif uygulamaların kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

ZEHİRSİZ KENTLER KAMPANYASI

Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından başlatılan Zehirsiz Kentler Kampanyası (Change.org/ZehirsizKentler) ile, belediyelerden zehirsiz kent olma yolunda kararlı bir adım atarak; en geç 2025 yılına kadar herbisit kullanımının tamamen sonlandırılmasına, 2030 yılına kadar diğer tüm pestisit ve biyosidal ürün kullanımının yüzde 50 azaltılmasına ve 2040 yılına kadar da tüm bu ürünlerin kullanımının tamamen sonlandırılmasına dair taahhütte bulunmaları ve bu kapsamda katılımcı bir stratejik eylem planı oluşturmaları talep ediliyor.

Pestisit Nedir:

Bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar, bazı organik bileşenler, dezenfektanlar gibi maddelere ve yöntemlere ”Pestisit” ismi verilir.

Her ne kadar ismi bize yabancı gelse de yaşamımızda çokça karşılaştığımız Pestisitler; sebze ve meyvelerin doğada zarar görmeden yetişmesi ve yaşam alanlarımızın zararlı mikroorganizmalardan arınması gibi konularda fayda sağlamasının yanında kullanım yanlışlığına bağlı olarak insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturabilmektedir.

İnsanlık tarihinde çok uzun yıllardır kullanılan birçok Pestisit olsa da günümüzde en büyük yeri kimyasal Pestisitler kaplamaktadır.

Devamını Oku

Gündem

Hollanda’da Eşcinsel Erkeklere Maymun Çiçeği Aşısı Yapılacak!

Hollanda’da hükümetten maymun çiçeği önlemi: Eşcinsel erkekler aşılanacak

Eşcinsel Erkek

Hollanda hükumeti, maymun çiçeği virüsüne yakalanma riski yüksek olan ve aralarında daha çok eşcinsel erkekler, trans bireyler ve seks işçilerinin bulunduğu yaklaşık 32 bin kişilik grubun aşılanacağını açıkladı.

Hollanda’da hükümet, maymun çiçeği virüsü için bir aşı programı başlatıyor. Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, risk gruplarının mümkün olan en kısa sürede ilk aşılarını yaptırmaya davet edileceğini duyurdu.
Bakanlık, Amsterdam’da HIV virüsüne karşı koruma sağlayan ‘PrEP’ adlı ilacı kullanan yaklaşık 2 bin kişinin aşılamada öncelikli olacağını belirtti.

Öte yandan hükümet, yaklaşık 32 bin kişilik daha büyük bir risk grubu için aşıları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu kişiler daha çok eşcinsel erkekler olmak üzere trans bireyler ve seks işçilerini içeriyor.
Şimdiye kadar, Hollanda’da 402 kişiye maymun çiçeği teşhisi kondu. Bu kişilerin çoğunlukla virüsü Belçika’nın Anvers kentinde mayıs ayında düzenlenen ‘fetiş festivali’ sırasında kaptıkları tespit edildi.
Virüsün semptomları hafif olduğu için şimdiye kadar ülkede 402 hastadan hiçbirinin tıbbi bakıma ihtiyaç duymadığı belirtiliyor.

Amsterdam Pride ile ilgili endişeler

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nün (RIVM) eski direktörü Roel Coutinho, hafta başında yaptığı açıklamada, Pride hazırlıklarını sürdürmenin iyi bir fikir olup olmadığını sorguladıklarını söyledi.


Coutinho, “Bence bu tür olayların ekstra risk taşıdığını anlamalısınız. Ve bunu muhtemelen istemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.
Amsterdam Üniversitesi cilt enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar uzmanı Profesör Henry de Vries’e göre ise Onur Yürüyüşü’nü iptal etmek için hiçbir neden yok.
Yaptığı açıklamada De Vries, “Pride bu ayın sonunda düzenlenecek ancak seks tüm yıl boyunca gerçekleşecek” dedi.


Ayrıca De Vries, Pride’ın geçmişte STD (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) enfeksiyonlarında bir artışa yol açmadığını vurguluyor.

Devamını Oku

Çok Okunanlar