Bizi Takip Edin

Belediyelerden

Doğayla Uyumlu Yaşamın Öncüsü İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in doğayla uyumlu yaşam vizyonu çerçevesinde Türkiye’ye örnek çevre projelerine imza attı.

izmir yaşanabilir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in doğayla uyumlu yaşam vizyonu çerçevesinde Türkiye’ye örnek çevre projelerine imza attı. Entegre katı atık bertaraf tesislerinden, atık su arıtma tesislerine, atık suların geri kazanılarak tarımda kullanımından, ulaşımda karbon salımını en aza indiren raylı sistem yatırımlarına kadar onlarca önemli proje hayata geçirildi. Yeşil altyapıda Türkiye’ye örnek birçok projenin temelleri atıldı. Ayrıca İzmir WWF’nin Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ulusal şampiyonu oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı çevre raporunun bazı önemli başlıkları şöyle:
İzmir’de çöpler atık olmaktan çıktı, üç tesiste toplam 364 bin hanenin tüketimine eşdeğer elektrik üretilmeye başlandı.
Menemen’de Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi kuruldu.
Bayındır Hasköy Atık Su Arıtma tesisinde Geri Kazanım Ünitesi kuruldu, artık arıtılmış sular tarımın hizmetine verilecek.
3 yeni atıksu arıtma tesisi kuruldu, 2’sinin kapasitesi artırılıyor.
İzmir’deki mavi bayraklı plaj sayısı 66’ya ulaştı.
1500 köpek kapasiteli Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı.
Raylı sistemlerde üç yeni hattın yapımı sürüyor, 3 ayrı hat içinse hazırlıklar tamam.
Sürdürülebilir enerji alanında önemli yatırımlar yapıldı.
Atıkların kaynağında ayrıştırılmasını hedefleyen İzdönüşüm projesi başladı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i doğayla uyumlu yaşamın öncü kenti haline getirme hedefi adım adım gerçekleşiyor. Bu hedef doğrultusunda 2019 yılından itibaren önemli proje ve yatırımlar hayata geçirildi. Belediye bünyesinde İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın kurulmasının yanı sıra ‘İzmir Yeşil Şehir Eylem Planı’ ve ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ uygulamaya konuldu. İklim Eylem Planı ile İzmir’de 2030 yılına kadar sera gazının yüzde 40 azaltılması hedeflendi. Uluslararası standartlara uygun bir Yeşil Şehir Eylem Planı Türkiye’de ilk defa İzmir için hazırlandı. Bu iki planın özeti mahiyetinde olan Doğayla Uyumlu Yaşam Stratejisi önceki yıl ilan edildi. Küresel iklim krizinin etkilerini azaltmak ve dirençli bir kent inşa etmek için ulaşımdan, katı atık tesislerine, arıtma tesislerinden ekoparklara kadar pek çok çevreci yatırım hayata geçirildi. Yeşil altyapının artırılması için Türkiye’ye örnek birçok projenin temelleri atıldı.

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ulusal şampiyonu İzmir
İklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon hedefiyle projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF tarafından düzenlenen uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda (One Planet City Challenge – OPCC) Türkiye şampiyonu oldu. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iklim kriziyle mücadele vizyonu doğrultusunda İzmir, Avrupa Birliği’nden İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na da seçildi.

izmir yasanabilir

Çevreci proje, yatırım ve hizmetler

Enerji kaynağı haline gelen çöpten 339 milyon TL’lik gelir
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çöpün bir hammadde olarak görülerek değerlendirilmesi yönündeki politikası doğrultusunda İzmir’de evsel katı atıklar ekonomiye kazandırılıyor. Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama ve Enerji Üretim Tesisi’nden saatte 32,34 Mw Elektrik Enerjisi üretiliyor. Bu rakam 190 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eş değer. İzmir’in güney aksına hizmet vermesi amacıyla 2021 yılında hizmete alınan Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi 20,28 MWe enerji kapasitesine sahip. Şuan tesiste 7,8 Mwe enerji üretiliyor. Bu rakam 116 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eşdeğer. Hizmete alınan Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi 9.898 MWe enerji kapasitesine sahip. Şu an tesiste 5,64 Mwe enerji üretiliyor. Bu rakam 58 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eşdeğer.
İzmir’in çöpü, Harmandalı, Ödemiş ve son olarak Bergama’da işlenen bir enerji ve İzmir Büyükşehir Belediyesi için gelir kaynağı haline geldi. 2022 yılı Mayıs ayı itibariyle tesislerin faaliyete girdiği süreçten bugüne kadar toplamda tesislerden yaklaşık 339 milyon TL gelir elde edildi.
Merkez ilçelerde oluşan bitkisel menşeili park bahçe atıkları, dal-budak atıkları, çim atıkları, pazar yeri ve hal atıklarının 24 saat esasına dayalı Biyoreaktör Sistemleri ile Katı Organik Gübre Üretim Tesisi’nin kurulumu için işin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihalesi yapıldı. Tesisin kurulum süreci devam ediyor.

Tıbbi atıklar için özel tesis
İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi sürecinde 110 ton gün kapasiteli Menemen Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ni hizmete alındı.

Zirai ambalaj atıkları toplanıyor
Menderes Değirmendere Köyü seralar bölgesinde tarımsal üretim yapan 71 üreticiye zirai ambalaj atıklarını biriktirebilecekleri özel torbalar teslim edilerek özel torbalarda biriktirilen zirai ambalaj atıkları uzman personeller nezaretinde düzenli olarak ilçe belediyesinin lisanslı ambalaj atığı toplama firmasına ait araçlarla toplanılmaya başlandı. Proje kapsamında toplanan tüm zirai ambalaj atıkları geri dönüştürülerek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sıfır atık politikası çerçevesinde hayata geçirdiği ” İzmir Geri Dönüşüm Seferberliği” projesi kapsamında ekonomiye katkı sağlayacak. Bugüne kadar 4,2 ton zirai ambalaj atığı toplandı.

Geri dönüşüm seferberliği
İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yıl da Atık Pillerin Toplanması Kampanyası düzenledi. Projenin başından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde toplam 435,6 ton atık pil toplandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre mirası bırakmak adına büyük öneme sahip geri dönüşüm kültürünün kent genelinde yaygınlaşması amacıyla ”Geri Dönüşüm Seferberliği” projesi başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası, Ana Hizmet Binası, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, Oğuzlar Ek Hizmet Binası, İZFAŞ ve Eşrefpaşa Hastanesi’ne Sıfır Atık Belgesi alındı. Diğer birimler için süreç devam ediyor.

Atıksular yeniden kullanıma sunuluyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun tarımsal sulamada, kentsel yeşil alanlarda ve uygun olan sanayi proseslerinde kullanımı için, arıtma tesislerine geri kazanım üniteleri kuruyor. Bayındır Hasköy Atık Su Arıtma Tesisi geri kazanım ünitesinin imalatları tamamlandı. Ünitelerden elde edilecek “A sınıfı sulama suyu” kalitesinde su tarımda kullanılacak.
Çeşme Reisdere Atıksu Arıtma Tesisi’ne geri kazanım ünitesi kurma çalışmaları devam ediyor. Bu tesisten geri kazanılan su kentsel yeşil alanlarda kullanılacak. Bu yatırımları Ödemiş Atık Su Arıtma Tesisi ve Tire İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri izleyecek. Bu alandaki en büyük adım ise Çiğli Atık Su Arıtma Tesisine kurulması planlanan geri kazanım üniteleri olacak. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi günlük 605 bin metreküp bir kapasiteye sahip.

Yağmur suyu hasadı başladı
İklim krizi ile mücadele çalışmaları kapsamında Yağmur Suyu Hasadı Projesi’nin ilk örneğini Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda hayata geçirildi.

Atıksu arıtmada Türkiye lideri İzmir
2019 dan bu yana sürdürülebilir çevre misyonu kapsamında toplamda 750 kilometre yeni kanalizasyon hattı ve mevcut hatlarda yenileme yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, şehirlerin atık su arıtımına ilişkin son yayınladığı verilerde İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma tesisi sayısı, kişi başına düşen ileri biyolojik yöntemle arıtılmış su miktarı ve arıtmada AB standartlarının yüksek oranda uygulandığı kent başlıklarında Türkiye’nin lider kenti oldu. Günlük 951 bin 971 metreküp kapasiteye sahip olan 69 atık su arıtma tesisi bulunan İzmir’de atık su arıtım hizmetlerinden yararlanan kişi sayısının kent nüfusuna oranı yüzde 98,6’ya, ileri biyolojik atık su arıtma oranı ise yüzde 97,2’ye ulaştı.
Kemalpaşa Ulucak, Karaburun Mordoğan, Foça Gerenköy atıksu arıtma tesisleri tamamlandı. Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini 2,5 kat artıracak ikinci etabın yapımı devam ediyor. Ayrancılar-Yazıbaşı Atıksu Arıtma Tesisi’nde de yapımı süren ikinci etapla birlikte arıtma kapasitesi 3 kata yakın artacak.

Temiz Körfez için yoğun mesai
2019 yılından bu yana kent genelinde 196 kilometre yağmursuyu hattı yenileme işi ve yeni imalat yapıldı. Şu anda 11 noktada toplam 110 kilometrelik yağmur suyu ayrıştırma hattı imalatı 378 milyon TL yatırımla devam ediyor. Yapılan yağmur suyu ayrıştırma projeleri taşkınları önlediği gibi aynı zamanda körfezin temizlenmesinde de büyük önem taşıyor. Bu projelerin yanı sıra şu anda körfez tarama projesi de devam ediyor. Tüm İzmir’de üç yılda yaklaşık 2500 km dere temizlik çalışması yapıldı.

Çevre dostu raylı sistemler
Fahrettin Altay-Narlıdere Metro Hattı inşaatının yüzde 89’u tamamlandı. İstasyon yapımı işleri devam ediyor. Hattın 2023 yılı içerisinde işletmeye açılması planlanıyor. Üçyol- Buca Hattı’nın 21 Ocak 2022 tarihinde yer teslimi yapıldı. Çalışmalar başladı. Hattın 4 yıl sonra tamamlanarak işletmeye açılması planlanıyor. Çiğli Tramvay Hattı’nın yüzde 70’i tamamlandı. Hattın 2023 başında işletmeye açılması planlanıyor. 3 ayrı hattın yapımı için proje ve ihale hazırlıkları sürüyor.

Bisikletli ulaşımın payı her geçen gün artıyor
Bisikletli ve yaya ulaşım yollarının önemli ölçüde artmasını öngören, İzmir Ana Ulaşım Planı doğrultusunda İzmir, 2030 Ulaşım Ana Planı ve Bisiklet Master Planı’nda belirlenen yüzde 1,5’lik hedefe emin adımlarla ilerlerken bisikletli ulaşımın İzmir’deki payı, yüzde 0,5’ten yüzde 0,8’e yükseldi.

Elektrikli otobüslerin enerjisi güneşten
ESHOT Gediz Garaj ve Atölye tesislerinde, 10 bin metrekarelik çatı alanında hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali (GES) sayesinde, bugüne dek yaklaşık 5 milyon TL’lik tasarruf sağlandı. Üretilen elektrik enerjisi ile 20 elektrikli otobüsün tamamı şarj ediliyor. Artan yüzde 32’lik enerji ise atölye ihtiyaçlarında kullanılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2050 yılında “sıfır karbon salımı” hedefi doğrultusunda; ESHOT Genel Müdürlüğü’nün Karşıyaka Ataşehir ve Buca Adatepe’deki garajlarının çatılarında hayata geçirilecek GES projelerinin hazırlık çalışmaları da devam ediyor. Çiğli Ataşehir Garajı GES Projesi için TEDAŞ onayı alındı. Keşif, metraj ve ihale hazırlıkları sürdürülüyor.

3 plaj ilk defa mavi bayrak aldı
2022 yılı mavi bayrak ödüllü plajlar TÜRÇEV tarafından açıklandı. Mavi Bayraklı Halk Plajı sayısı bu yıl ilk defa Mavi Bayrak Ödülü alan 3 plaj (Karaburun-Ardıç Plajı, Dikili-Dikili Plaj Sporları Halk Plajı, Aliağa-Polis Plajı) ve 2018 yılında Mavi Bayrak Ödülünü kaybeden Seferihisar- Akarca plajı ile birlikte mavi bayraklı halk plajı sayısı 36’ya çıktı. Özel tesislerle birlikte Mavi Bayraklı plaj sayısı ile 66 oldu.

İz Dönüşüm başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı ve belediye şirketi İzdoğa tarafından başlatılan İz Dönüşüm Projesi ile şehirdeki atıklar henüz kaynağındayken ayrıştırılıyor. Buca, Karabağlar, Karşıyaka ve Narlıdere’de başlayan süreç önümüzdeki yaz aylarında tamamlanacak. İzmir nüfusunun üçte birinin ambalaj atıkları çöpe gitmeden ekonomiye geri kazandırılacak.

Yaşayan Parklar
İzmir içinde var olan doğa alanlarının korunması, restore edilmesi ve tanıtılması için Yaşayan Parklar Projesi devam ediyor. Karşıyaka Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndaki Flamingo Doğa Parkı’na yaşayan parkların önemli örneklerinden biri olarak kente kazandırılıyor. Ayrıca Gediz Deltası kıyılarını tekne ve otobüsle dolaşma imkânı da sunuluyor, bu sayede flamingolar başta olmak üzere onlarca kuş türü İzmirliler tarafından gözlemlenebiliyor. Olivelo, Kaklıç, Kovankayası ve Fırat Fidanlığı yaşayan parklarında ise çalışmalar sürüyor.
Kente son 3 yılda 1 milyon 963 bin 621 metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı. 127 bin 189’u fidan olmak üzere 21 milyon 700 bin den fazla bitki toprakla buluştu.

Beş yeşil koridor
İzmir’in tüm park alanlarının yeşil koridorlar aracılığıyla birbirleriyle ve şehrin doğal alanlarıyla bağlanması için ise beş ayrı güzergah belirlendi. Bu kapsamda Kuzey Rotası (Bostanlı-Yamanlar Vadisi), Güney Rotası (Kültürpark-Meles-Kaynaklar Köyü), Doğu Rotası (Yeşilova-Smyrna), Kuzeybatı Rotası (Bostanlı-Gediz Deltası) ve Güneybatı Rotası (İnciraltı Kent Ormanı-Yelki Olivelo) saptandı. Gediz Deltası’nın başlangıcında yer alan Flamingo Doğa Parkı projesi için ise çalışmalar hızlandırıldı. Avrupa Birliği’nin “HORIZON 2020” programı kapsamında hazırlanan ve 2,3 milyon avroluk hibe alınan “Urban Green Up-Doğa Esaslı Çözümler” projesinin önemli uygulamalarından biri Peynircioğlu Deresi’nde tamamlandı. Derenin kıyı kesimi ile Halk Park ve devamındaki güzergah üzerinde “kesintisiz bir ekolojik koridor” oluşturuldu. Büyükşehir düzenleme için 7.7 milyon liralık harcama yaptı. Akdeniz Havzası’ndaki en büyük sulak alan ekosistemlerinden biri olan İzmir’in Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi’ne alınması için resmi adaylık başvurusunda bulunuldu.

Doğa Mirasımız
İzmir’in doğa zenginliğinin ortaya konabilmesi için bitkilerinin, kuşlarının, memeli hayvanların, iç su balıklarının saptanmasına için “İzmir Doğa Atlası” çalışması başladı.
Ormanların yangına direncinin arttırılması ve yangın geçiren orman alanlarının restorasyonu konularında ekolojik araştırmalar devam ediyor

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı
Bornova Gökdere’de 1500 hayvan kapasiteli “PAKO Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü” açıldı. 37 bin metrekarelik tesiste eğitim ve atölye salonları, anfi tiyatro, ameliyathane, can dostların ziyarete gelen yurttaşlarla vakit geçirebileceği sosyal alanlar bulunuyor. Tesiste aynı zamanda güçten düşmüş yük hayvanları için özel bir barınak yapıldı. Tesis, sahipsiz hayvanların rehabilitasyonunu yaparken aynı zamanda çevre ve halk sağlığının korunmasına da büyük katkı sunuyor.

Belediyelerden

12 Ülke İzmir Balkan Kültür Gecesi’nde Buluştu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali, 12 ülke halk dansları ekiplerini Balkan Kültür Gecesi’nde buluşturdu.

Balkan Kültür Gecesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali, 12 ülke halk dansları ekiplerini Balkan Kültür Gecesi’nde buluşturdu. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün yalnızca bu şehrin belediye başkanı olarak değil Piriştine’den Ege’ye yerleşen Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım. İzmir’in manevi hudutları yüzölçümünden daha büyük. Bu sadece bir festival değil. Buluşmamız, İzmir’in Ata’sına bağlılığını gösterdiği bir sadakat meydanıdır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 16’ıncı Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen Balkan Kültür Gecesi’ne katıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki geceye Türkiye ile birlikte 12 ülkenin halk dansları ekipleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko ile eşi Müberra Beko, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, ilçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, İzmir’deki Balkan derneklerinin temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Balkan Kültür Gecesi

“İzmir barışın ve hoşgörünün şehri”
Gecede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün, yalnızca büyükşehir belediye başkanı olarak değil Piriştine’den Ege’ye yerleşen Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım. İzmir’imiz, bir Balkan Türkü olan benim dedeme, onun tüm kader arkadaşlarına ve biz torunlarına kucak açtı. Yaralarımızı sardı, can oldu. Biliyorum ki, demokrasinin beşiği olan bu coğrafyada ve şehrimizin cesur insanlarının yüreğinde çok güçlü bir maya var. O mayanın adı uyum. Bu yüzden İzmir, her daim barışın ve hoşgörünün şehri olmuştur. Demokrasinin tohumları buradan tüm dünyaya yayılmıştır” dedi.

“Atamızdan devraldık”
Festivalin ilk kez Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla yapıldığını hatırlatan Başkan Soyer, “Yurtta sulh, cihanda sulh sözünün ete kemiğe büründüğü bu festivali Atamızdan devraldık ve İzmir’de bu büyük mirasın üzerine titriyoruz. Ne mutlu bize ki bugün bir kez daha Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’nde bir aradayız. Yine çok renkliyiz, yine çok sesliyiz yine çok nefesliyiz… Ve birlikte yine çok güzeliz! Bu yıl Balkan coğrafyasından ve ülkemizden yüzlerce sanatçı ve çok sayıda vatandaşımız bu festivalde buluştu. Üstelik bu sadece bir festival değil. Buluşmamız, İzmir’in Ata’sına bağlılığını gösterdiği bir sadakat meydanıdır. Bu meydanda “bir ağaç gibi tek ve hür” ve “bir orman gibi kardeşçesine” yaşamanın mümkün olduğunu bir kez daha gösteriyoruz. Çünkü burası, umudun yüzü İzmir” ifadelerini kullandı.

Balkan Kültür Gecesi

“İzmir’in manevi hudutları yüz ölçümünden daha büyüktür”
Başkan Soyer ayrıca şunları söyledi: İzmir’in manevi hudutları yüz ölçümünden daha büyüktür. Kendisi Anadolu’da olmasına rağmen İzmir aynı zamanda bir Balkan şehridir. Bu nedenle derin acılar yaşayarak yurtlarından koparılan Balkan kökenli vatandaşlarımızın sesi, sözü olmaya ve İzmir’in Balkan ruhunu yaşatmaya devam edeceğiz. Ve bu ruh sayesinde Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılını İzmir’den yükselen demokrasinin tatlı güneşiyle aydınlatacağız.”
Gecede Evrim Ateşler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Mübadele Korosu da konser verdi.

Devamını Oku

Belediyelerden

Çiğli Belediyesinden İmar Sürecine Hızlı Çözüm!

Çiğli Belediyesi Logo

Çiğli Belediyesi’nde Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde devam eden dijitalleşme çalışmaları kapsamında hizmete giren EÇAP uygulamasıyla imar durumu başvuruları artık online olarak da yapılabilecek.

Vatandaşlara hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren Çiğli Belediyesi, son olarak EÇAP uygulamasıyla imar başvurularını dijital mecraya taşıdı. İmar durumu başvurularını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden işlemlerini EÇAP uygulaması üzerinden çok daha hızlı bir şekilde yapabilecek. Gelen talepler doğrultusunda ilgili evraklar sisteme yüklenilerek e-imza süreçleri ile şeffaf bir şekilde hazırlanacak. Hazırlanmakta olan imar durumu belgesinin hangi aşamada olduğu vatandaşlara SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildirilecek. EÇAP uygulaması ile vatandaşlar zamandan ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar başvuru süreçlerini tamamlayabilecek.

Başkan Gümrükçü: “İmar başvuru süreci hızlanacak”

EÇAP uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçü, “İnternet teknolojisinin sağladığı imkanları hizmetlerimizle harmanlayarak vatandaşlarımıza kaliteli, hızlı, güvenli ve şeffaf bir şekilde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. E-Ruhsat, e-Randevu, CRM ve Dijital Arşiv hizmetlerimizin ardından son olarak EÇAP uygulamamızı da dijital mecraya taşıdık. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrağım kayboldu, evrağım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ gibi şikayetleri ortadan kaldıracağız. Yapılan başvuruların ne zaman işleme alındığı, hangi aşamalardan ne kadar sürede geçtiği kayıt altına alınacak. Böylece süreci denetleyerek, çok daha hızlı tamamlanmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Belediyelerden

Konak Engelsiz Yaşam Köyüne Tam Not!

Konak Belediyesi ile Avrupa Konseyi, ortak yol haritasını belirledi

Konak engelsiz Yaşam Köyü

Konak Belediyesi ile Avrupa Konseyi, ortak yol haritasını belirledi

Konak Belediyesi,Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi heyetini ağırladı. Konak Belediyesi ile Avrupa Konseyi heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, engelliler, çocuklar, gençler, Romanlar, iklim ve çevre konularında bundan sonraki projelerde birlikte çalışmak üzere yol haritası belirlendi. Projeleri yerinde inceleyen Avrupa Konseyi heyeti, Roman Kültür Merkezi ve Konak Engelsiz Yaşam Köyü’ne tam not verdi.

Konak Belediyesi, engelliler, çocuklar, gençler, Romanlar, iklim ve çevre konularında planlanan projelerde birlikte çalışmak üzere, Avrupa Konseyi heyetini ağırladı. Konak Belediyesi Araştırma Geliştirme Müdürü Turan Ateş, Sosyal Yardım İşleri Müdürü ve aynı zamanda Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Zerrin Polat ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Güncel İşler Komitesi’nden IngeHannon ile Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Çevre ve İklim Değişikliği Sözcüsü Cemal Baş katıldı.Konak Belediyesi Araştırma Geliştirme Müdürlüğü’nde yapılan ilk toplantıda, engelliler, gençler, çocuklar, Romanlar, iklim ve çevre konularında Konak Belediyesi’nin planlamış olduğu projeler ile ilgili sunum yapıldı.

Avrupa Konseyi heyeti, projeleri yerinde inceledi

Konak Belediyesi’nin engelliler, gençler, çocuklar, Romanlar, iklim ve çevre ile ilgili yapmış olduğu ve planladığı projeler hakkında bilgi almak ve planlanan projelerde birlikte çalışmak için yol haritası belirlemek üzere ziyaret programını gerçekleştiren Avrupa Konseyi heyetinin, özellikle projeleri yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdiği belirtildi. Bu çerçevede, Roman Kültür Merkezi ve Engelsiz Yaşam Köyü ziyaret edildi.

Konak engelsiz Yaşam Köyü

Heyetten, Engelsiz Yaşam Köyü’ne tam not

Roman nüfusunun en yoğun yaşadığı bölge olan Yenişehir Mahallesi’nde Konak Belediyesi tarafından hizmete açılan Roman Kültür Merkezi’ne yapılan ziyarette, merkezde verilen hizmetler ile ilgili bilgi verildi. Klinik Psikolog ve Drama Eğitmeninin de hazır bulunduğu merkezde heyeti bir de küçük sürpriz bekliyordu. O esnada enstrümanını Roman Kültür Merkezi’ne bakım ve onarım için getiren mahalle sakinlerinden bir Roman müzisyen küçük bir dinleti sundu. Ardından Konak Engelsiz Yaşam Köyü’ne geçilerek burada yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı. 110 zihinsel ve bedensel engelli ve otizmli bireye özel eğitim, rehabilitasyon ve fizyoterapi hizmetinin ücretsiz verildiği Konak Engelsiz Yaşam Köyü’nde İş Atölyeleri, Meyve Bahçesi, Sera, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon üniteleri gezildi. Merkez’de eğitim alan öğrencilerin el becerilerini geliştirmek üzere yaptıkları ürünlerden Avrupa Konseyi heyetine hediye olarak verilirken, Müzik Odası’nda küçük bir piyano dinletisi de sunuldu. Heyet, Engelsiz Yaşam Köyü’ne tam not verdi.

Devamını Oku

Belediyelerden

Gaziemir’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüttüğü Gaziemir Aktepe Emrez’de birinci etabın temeli törenle atıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu Gaziemir Kentsel Dönüşüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüttüğü Gaziemir Aktepe Emrez’de birinci etabın temeli törenle atıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu törende, “İktidarın yapamadığını belediye başkanlarımız yapıyor. İzmir milletvekili olduğum için gurur duyuyorum” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de genç bir İzmir inşa etmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in dirençli kent vizyonu doğrultusunda İZBETON’u ve kooperatifleri kentsel dönüşüm projelerine dahil ederek sürece hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Aktepe Emrez Kentsel Dönüşüm Alanı’nda birinci etabın temelini attı. Yaklaşık 151 milyon liralık bedelle ve 39 bin metrekare alanda yapılacak dönüşümün temel atma törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP yöneticileri, CHP Parti Meclis Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe belediye başkanları, iş insanları, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

Gaziemir Kentsel Dönüşüm

Kılıçdaroğlu’ndan yerinde kentsel dönüşüm vurgusu
Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerinde dönüşümün önemine değinerek, “Hepimiz bir şekilde Anadolu’nun değişik yerlerinden buraya geldik. Gecekondular yapıldı, yerleştiniz. İmkanlar sınırlı oldu. Ancak insanlar daha iyi koşullarda yaşamak istiyor. Oturdukları evlerin yaşanabilir olması lazım. Bir kente yakışır yaşam standardını yakalamak lazım. Burası deprem bölgesi ve çok acılar yaşandı. Bu acıların dinmesi gerekiyor. Evlerin depreme dayanıklı olması lazım. Mahalle kültürünün yaşatılması lazım. İnsanları bir yere göndererek, bir yere sürerek, onlara farklı yerlerde konut vererek kültürlerini yok edemezsiniz. O kültürün, o mahallede yaşaması lazım” dedi.

“Müteahhit ile muhatap olmayacaksınız”
Kemal Kılıçdaroğlu
kentsel dönüşümde bir güvencenin olması gerektiğini de ifade ederek, “Evi yıkılacak olan hak sahibinin ‘Evet benim evim yıkılıyor ama ben güven içerisinde daha güzel bir konuta sahip olacağım’ demesi lazım. Geçmişte bunun acıları yaşandı. İstanbul Fikirtepe, Türkiye’de kolay unutulacak bir olay değil. Bizim belediye başkanlarımız sorun yaşanmasına izin vermedi. Sizin muhatabınız doğrudan belediye, müteahhit ile muhatap olmayacaksınız. Belediye yapacak, garantörü belediye olacak. Güven bu işin temel noktalarından biridir. Güven içerisinde evleriniz zamanında başlayacak, bitecek” diye konuştu.

Gaziemir Kentsel Dönüşüm

“Onların yapamadığını belediye başkanlarımız yapıyor”
Temeli atılan birinci etabın anahtar teslim törenine de katılmak istediğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında CHP’li belediye başkanlarına engel çıkarıldığını belirterek “Belediye başkanı arkadaşlarıma söyledim. Asla ve asla mazeret üretmeyeceksiniz. Nitekim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız da bunu söyledi. Biz mazeret makamı değiliz dedi. Bu çerçevede çalışıyorlar. Bütün belediye başkanı arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. İktidarın yapamadığını belediye başkanlarımız yapıyor. AK Partili vatandaşlarımızın yaşadığı yerlerde büyük sıkıntılar var. Göreceksiniz iktidarı aldığımızda Türkiye’nin neresinde olursa olsun bütün yurttaşlarımızın sorunlarına kilitlenip, bunları çözeceğiz” dedi.

“İzmir milletvekili olduğum için de gurur duyuyorum”
Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle noktaladı: “İzmir milletvekili olduğum için gurur duyuyorum. Sizlere hizmet etmek, sizlerin sorunlarını parlamentoda dile getirmek benim görevlerimden biri. Burada tapuda bazı sorunların yaşandığını biliyoruz. Grup Başkan Vekilimiz Engin Altay’dan sorunu çözmesini istedim. Sorun parlamentoda görüşülürken İzmirliler de o görüşmeleri izlesin istiyoruz. Bu sorunu çözeceğiz. Bu güzel evlerde huzur içerisinde oturmanızı diliyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu ve Tunç Soyer

6 bölgede süren çalışmaları anlattı
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in insanca ve doğayla uyumlu dönüşümünde yepyeni bir sayfa daha açtıklarını söyledi. İzmir’in en güzel mahallelerinden birini kuracaklarını vurgulayan Başkan Tunç Soyer, “İzmir’in yaşlı yapı stoku şehrimizin en temel sorunlarından biri. Bunu çok iyi biliyoruz. Yarım yüzyılı aşan bir sürede oluşmuş bu plansızlığı düzenlemek ise hiç kolay değil. Biz bu sorunu çözmek, her İzmirlinin hak ettiği güvenli ve sağlıklı konutlara kavuşmasını sağlamak için altı bölgede, 248 hektarlık alanda çalışmalarımıza başladık” dedi. Gaziemir, Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe ve Örnekköy’de İzmir’in dönüşümünü adım adım gerçekleştirdiklerini anlatan Başkan Soyer, genç bir İzmir inşa etmek için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti. Başkan Soyer,
kentsel dönüşüm çalışmalarında yerinde ve yüzde yüz uzlaşıyla dönüşümü esas aldıklarını ifade ederek projeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi güvencesi ve garantörlüğü ile yürüttüklerini de hatırlattı.

“Vatandaşlarımız kendi binalarının müteahhidi oldu”
Birçok alanda uyguladıkları kooperatifçilik modelini 30 Ekim depreminden sonra zor durumda kalan yurttaşlar için de devreye aldıklarını anımsatan Başkan Soyer, “Gördük ki insanlarımız güvenebileceği, sırtını dayayabileceği bir kamu yönetimi anlayışına susamış. Kooperatifçilik modeliyle vatandaşlarımız kendi binalarının müteahhidi oldu, biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tüm aşamalarda onların yanında durduk. Bir araya geldiğimizde her şeyin üstesinden gelebileceğimizi bir kez daha hep birlikte göstermiş olduk. Biz Türkiye’nin geleceğini hep birlikte, ortak akılla inşa edeceğimize inanıyoruz” diye konuştu. Başkan Soyer, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Bizlere güç veren, cesaretiyle hepimizi yüreklendiren, İzmir’in ve tüm Türkiye’nin umudunu yeşerten Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı sunuyorum.”

Kentsel dönüşümde İzmir örneği vurgusu
İş İnsanları Gaziemir Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Serdar Deniz de dönüşüm çalışmaları sayesinde şehrin dayanışma içerisinde modern bir şekilde yenileneceğini ifade ederek “Ne zaman İzmir’in bir sorunu olsa İzmirli geri durmaz. Kentsel dönüşümde de İzmir modeli önemlidir. Yıllardır bekleyen, ilerlemeyen projeleri dayanışma ile çözdüğümüz bir model. Yani kendi göbeğini kendi kestiği modeldir. İzmirli iş insanları olarak elimizi taşın altına koyduk. İzmirli bize güvendi, biz de bu güvene layık olacağız. Kısa sürede tamamlayıp evleri teslim edeceğiz” dedi.

“Bugün çok mutluyum, kentsel dönüşüm başlıyor”
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise “Bu mahallede 15 yıldır yaşananları ben görüyorum. 15 yıldır kentsel dönüşümle ilgili çile yaşanıyordu. Bugün çok mutluyum, kentsel dönüşüm başlıyor. Burada yurttaşlar baharı yaşıyor. CHP Genel Başkanımızın önderliğinde bütün Türkiye de baharı yaşayacak” diye konuştu.

Gaziemir’de yeni bir yaşam
İzmir Büyükşehir Belediyesi
iştiraki İZBETON A.Ş. ile İş İnsanları Gaziemir Konut Yapı Kooperatifi arasında 28 Şubat 2022’de birinci etabın yapımını başlatacak protokol imzalanmıştı. 7 bloktan oluşan birinci etapta 275 konut ve 15 işyeri inşa edilecek. Yaklaşık 151 milyon liralık bedelle, 39 bin metrekare alanda yapılacak olan çalışma tamamlandığında yurttaşlar depreme dayanıklı ve sağlıklı konutlara kavuşmuş olacak. İkinci etapta ise yaklaşık 300 bağımsız birim inşa edilecek. Proje tamamlandığında bölgede yaklaşık 10 bin konut, işyeri, turizm ve ticaret birimi inşa edilecek.
Başkan Tunç Soyer 27 Temmuz 2022’de ikinci etabın yapım ihalesini kazanan Grand Petrol Ürünleri İnşaat Hazır Beton Özel Eğitim Hizmetleri Turizm Oto Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile inşaat çalışmalarını başlatacak imzayı atmıştı.

Devamını Oku

Belediyelerden

Yeni Yetenekler Karşıyaka’da Keşfediliyor!

Yeni Yetenekler Karşıyaka Belediyesi

Karşıyaka Belediyesi’nin Ocak ayında hizmete açtığı Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi’nde bugüne kadar bini aşkın genç sporcuya hizmet verildi. Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’nda faaliyet gösteren merkezde 8-10 yaş arasındaki çocukların sportif yeteneği ölçüldü. Çocukların sportif yeteneklerini keşfetmek ve kabiliyetleri doğrultusunda doğru branşa yönlendirmek amacıyla 16 farklı performans ve yetenek ölçümü testi ücretsiz yapılıyor.

Yeni Yetenekler Karşıyaka Belediyesi

Sistem Nasıl Çalışıyor?
Tamamen dijital altyapı ile gerçekleştirilen testlerde çocukların vücut analizi ve kilo, boy ölçümü yapılıyor. Ardından çocuklar; esneklik, el kavrama kuvveti, el/ göz koordinasyonunu inceleyen disklere dokunma, uzun atlama, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, mekik, denge, dikey sıçrama, sırt-bacak kuvveti ve bükülü kol asılı kalma testlerine tabi tutuluyor. İnsan faktöründen bağımsız dijital ve birbirine entegre sistemler sayesinde çocukların testlerde elde ettiği başarı oranları anlık olarak rapora yansıtılıyor. Bu oranlar doğrultusunda da hangi spor branşında daha yetenekli olabileceği yüzdelik oran olarak belirleniyor. Merkezde sportif yetenek ölçümünün dışında, 11-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerimiz için sportif performans ölçüm ve takip hizmeti de veriliyor. . Merkez bu doğrultuda amatör ve profesyonel takımların alt yapılarına da hizmet verebiliyor.

İnternetten Başvuru Yapılıyor
Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’ndaki sportif yetenek ve performans ölçümlerine katılmak için www.karsiyaka.bel.tr web adresinden randevu talebinde bulunulabiliyor.

Devamını Oku

Çok Okunanlar