Bizi Takip Edin

Egeden

Ege Halkı Zeytin Hayattır Mitinginde Buluştu!

Muğla’nın Milas ilçesinde bugün öğle saatlerinde düzenlenen Zeytin Hayattır mitingine Muğla ili ve ilçelerinin yanı sıra İzmir, Bergama, Denizli ve Aydın illerinden yüzlerce çevreci ve doğasever katıldı.

Muğla‘nın Milas ilçesinde bugün öğle saatlerinde düzenlenen Zeytin Hayattır mitingine Muğla ili ve ilçelerinin yanı sıra İzmir, Bergama, Denizli ve Aydın illerinden yüzlerce çevreci ve doğasever katıldı.

Muğla’ya gelen karayollarında Ula Kavşağı ile Bodrum ve Yatağan ilçelerinde çevreci grupların bulunduğu otobüslerin güvenlik güçleri tarafından sık sık durdurulduğu bazıların cezai işlem uygulandığı iddia edildi. Mitinge Muğla ve İzmir Barolarına üye avukatlarda destek verdi.

Miting öncesinde düzenlenen yürüyüşte sık sık ‘Havama Suyuma Zeytinime Dokunma’ sloganları atıldı. Mitinge katılan ellerinde ‘Zeytin Ağacını Savunuyoruz, Ölmez Ağacını Savunuyoruz, Zeytin İçin Adalet , Zeytinime Dokunma, Kömürsüz Muğla İçin El Ele, Zeytin Kardeşliği Kazanacak’ pankartları taşındı.

Mugla Zeytin Mitingi
Mugla Zeytin Mitingi

BELEDİYE BAŞKANINA SIRTLARINI DÖNDÜLER

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat‘ın yaptığı konuşma sırasında, Kasım ayında Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim AŞ’nin sponsorluğunda Zeytin Hasadı Şenliği yapan Milas Belediyesi’ni protesto etmek amacıyla köylüler ve çevreciler protesto etmek amacıyla kürsüye arkalarını döndüler.


“ZEYTİNCİLİĞİN İDAM FERMANI İMZALANDI”

Milas Kent Konseyi başkanı Çağlayan Üçpınar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*1 Mart 2022 Tarih ve 31765 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanan yönetmelik ile ‘’Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetleri için zeytinlik alanlar sökülebilir veya taşınabilir ifadesi ile zeytin sahalarının madencilik faaliyeti için kaldırılmasının önü açılmış ve zeytinciliğin idam fermanı imzalanmıştır.

*Oysaki 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarım Kanunu kapsamında hazırladığı ve 1939 yılında hayata geçen ve ‘’ Zeytin Kanunu ‘’ olarak bilinen 3573 Sayılı kanun hala yürürlüktedir ve şöyle demektedir.

*”Zeytin sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 km mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Ayrıca yine aynı kanunda Zeytin ağaçlarının kesilmesi ve sökülmesinin cezayi gerektiren suç olduğundan söz edilmektedir.

Mugla Zeytin Mitingi
Mugla Zeytin Mitingi

“YÖNETMELİĞİ FIRSAT BİLDİLER ZEYTİN AĞAÇLARINI KESTİLER”

*Yönetmeliğin ardından bölgedeki termik santrallerin işletmesini yapan Yeniköy Kemerköy Enerji A.Ş.’nin Akbelen bölgesindeki zeytinlik alana girerek 25-30 adet zeytin ağacını usulsüz olarak sökmüştür.

*Bölgede 280 gündür nöbet tutan Akbelen Direnişçileri grubu ve köylüler, firmanın makinesinin önüne geçerek daha fazla söküme engel olmuş ve şirket yetkililerinin ve iş makinesinin sahadan çıkarılmasını sağlamışlardır.

*Zeytinine sahip çıkan Akbelen direnişçilerini ve köylülerini kutluyoruz. Çünkü bu şirket daha önce de mülkiyetini aldıkları zeytinlik alanlarda 25-30.000 civarında ağacı kestiklerini yöredeki köylüler anlatmaktadırlar.

*Üstelik de zeytin ağaçlarını para karşılığı köylülere kestirmişler ve kanun hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan köylülere bu suçu işletmişlerdir. Avrupa Birliği Coğrafi İşaretine sahip olan Milas Zeytinyağı, bölgedeki birçok köylünün geçim kaynağıdır, hayatıdır. Zeytinliklerin yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz.

Miting Kent Konseyi Başkanı çağlayan Üçpınar’ın konuşmasının ardından Muğla Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Şimşek, İzmir Kent Konseyleri Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, Muğla Çevre Platformu Deştin Sözcüsü – Manisa Eğitim Sen Şube Başkanı İsmail Sener, Akbelen Direnişçisi – Çiftçi ve KARDOK Başkanı Nejla Işık, Çiftçi ve Tarım Yazarı Abdullah Aysu konuşmaları ile devam etti. Miting, Grup Pusula, Mustafa Tezcan ve Tolga Çandar’ın seslendirdiği türküler, şarkılarla son buldu.

Devamını Oku
Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Egeden

Aydın ASKİ Ekipleri Çalışmalarına Devam Ediyor!

ASKİ, Koçarlı’nın Gaffarlar Mahallesi’nde su sevinci yaşattı

Su Kanalı

Aydin Büyükşehir Belediyesi Aydin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKI), mahallelerde suyun sürekli akmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. ASKI ekipleri, Gaffarlar Mahallesi’ne yeni bir sondaj çalışması daha gerçekleştirdi. Su sevinci yaşanan mahallede, mahalleliler ASKİ’nin çalışmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

ASKİ’nin mahallede gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi veren Gaffarlar Mahallesi Muhtarı Selim Tetik, mahalleye suyun getirilmesi için 600 metrelik bir çalışma yapıldığını belirtti. Mahallede daha önce de sondaj çalışması yapıldığını fakat bunun yeterli olmadığını hatırlatan muhtar Tetik, “Yeni sondaj için Özlem Çerçioğlu başkanımıza ve ASKİ’de emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. ASKİ’nin çalışmalarından çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde Büyükşehir Belediyesi tarafından mahalledeki üreticilere verilen yem desteğine de değinen Tetik, “Yem desteklemesi vatandaşlarımızın isine çok yaradı. Destekleme pandemi sürecinde hayvancılıkla uğrasan vatandaşlarımıza büyük bir katkı oldu” dedi.

Aydın Aski Su Çalışmaları

Mahalleliler mutlu

Mahalle sakinlerinden Mehmet Özcan ise, “Vatandas olarak ASKI’den çok memnunuz. Bütün isleri aksatmadan yerine getiriyor” seklinde konustu.

Yem desteklemesi dertlere derman oldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından mahallesindeki üreticilere yapılan yem desteklemesine de değinen Özcan “Yem desteklemesi müthiş bir hamle oldu. Pandemi dönemiydi, vatandaşlarımıza büyük bir katkı sağladı. Desteklemeden yararlanan vatandaşlarımızın hayvanları iki-üç ay bu yemle idare etti. Pandemiden çıktık, ama vatandaş gerçekten zor durumda. Yeniden destekleme yapılsa hayır demeyiz. Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na çok teşekkür ediyoruz, katkılarının devamını bekliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Egeden

Aydın Tiyatro Atölyesi Kayıtları Başladı!

Aydin Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği tiyatro atölyeleri bu yıl da oyunculuk eğitimi almak isteyen Aydınlıları bekliyor.

Tiyatro Sahnesi

Aydin Büyükşehir Belediyesi‘nin her yıl düzenlediği tiyatro atölyeleri bu yıl da oyunculuk eğitimi almak isteyen Aydınlıları bekliyor. 7-14 yas arası çocuklar, 14-18 yas arası gençler ve yetişkinler için ayrı ayrı düzenlenen atölyelerin kayıtları başladı.

Aydin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu eğitmenleri tarafından verilecek tiyatro atölyelerinde çocuk ve genç grupları için kayıtlar 21 Ekim tarihine kadar yapılacak. Yetişkin atölyesine istekli olan Aydınlılar ise 28 Ekim tarihine kadar kaydını yaptırabilecek.

Baslayan kayitlar Sükran Güngör-Yildiz Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu’nda yapiliyor. Tiyatro atölyeleri tamamen ücretsiz düzenleniyor.

Aydin Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, oyunculuk eğitimi alıp sahne tozu yutmak isteyen her yastan Aydınlıyı tiyatro atölyelerine beklediklerini söyledi.

Aydın Tiyatro Atölyesi
Devamını Oku

Egeden

Çeşme Turizm Ve Gastronomi Derneği Kuruldu!

Çeşme’ nin Gastronomi de bir dünya markası haline gelmesi amacıyla “Çeşme Turizm Ve Gastronomi Derneği” kuruldu.

Çeşme Turizm Ve Gastronomi Derneği

Ülke turizminin göz bebeği ilçelerinden Çeşme de Turizmin hak ettiği yere ulaşması, “Marka Kent Çeşme” vizyonun bütün detayları ile Çeşme de yaşayan herkese anlatılması, hissettirilmesi ve Çeşme’ nin Gastronomi de bir dünya markası haline gelmesi amacıyla “Çeşme Turizm Ve Gastronomi Derneği” kuruldu.
Derneğin Kurucu Başkanlığını Coğrafi İşaretler Ve Marka Şehirler Uzmanı Süleyman Zemin, Kurucu Başkan Vekilliğini ise 15 yıldır ülkemizin dört bir yanını gezerek yaptığı Gastronomi programları ile Gastronomi alanında ülkemize büyük katkılar sunan Sanatçı Turgay Başyayla üstlendi.

Çeşme Turizm Ve Gastronomi Derneği

Derneğin ilk toplantısı Dünya Turizm Gününde Dalyan Şerife Hanım Konağı Otel de yapıldı. İlk toplantıya katılan Derneğin Kurucu Üyeleri karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunup Çeşme’ nin Turizm ve Gastronomi alanında gelişmesi adına yapılacak çalışmalar istişare edildi.
Çeşme Turizm Ve Gastronomi Derneği ilk toplantısına kurucu üyelerden Süleyman Zemin, Turgay Başyayla, Yüksel Topal, Dr. Ilgaz Nacakoğlu, Vedat Yaşar, Murat Aydemir, Av. Özge Yalınkılıç Şafak, Tuncay Kılıç, Nazım Aydoğdu, Özlem Uçman, Selin Solmazer, Hasan Taşdemir, Mustafa Kemal Keskin, Hilal Akbulut ve Göktuğ Ulus katıldı.


Marka Kent Çeşme Projesini gerçekleştireceğiz.
Çeşme Turizm ve Gastronomi Derneği Kurucu Başkanı Süleyman Zemin, “Çeşme Turizm ve Gastronomi Derneği her biri kendi alanlarında uzman kişilerden oluşuyor. Çeşme’ ye hak ettiği değere ulaştıracak sadece Turizm ve Gastronomi alanlarında değil kültürden, tarıma, spora kadar her alanda Çeşme markasının değer kazanması adına fikirler üretip çalışmalar yapacak bir ekip oluşturduk. Çok yakın zamanda kamuoyuyla “Marka Kent Çeşme” projemizi paylaşacak ve Çeşme’ yi kendi menfaatleri doğrultusunda acımasızca kullanan vefasız insanların elinden kurtaracağız.” Dedi.

Devamını Oku

Belediyelerden

Aliağa – Midilli Seferleri İçin Girişimler Arttı!

Aliağa ile Midilli arasında yapılması planlanan karşılıklı vapur seferleri için çalışmalar pandemi sürecinden normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte hız kazandı.

Aliağa Midilli Seferleri

BAŞKAN SERKAN ACAR “ALİAĞA- MİDİLLİ SEFERLERİNİN BAŞLAMASI ALİAĞA’YA EKONOMİK VE SOSYAL OLARAK DEĞER KATACAK”

ALİAĞA- MİDİLLİ SEFERLERİ İÇİN GİRİŞİMLER ARTTI. ALİAĞA HEYETİ, AYVALIK’TA İNCELEMELERDE BULUNDU.

ADEM ŞİMŞEK, “PANDEMİ SONRASI ÇALIŞMALARIMIZA TEKRAR HIZ VERDİK”

Aliağa ile Midilli arasında yapılması planlanan karşılıklı vapur seferleri için çalışmalar pandemi sürecinden normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte hız kazandı. 2019 yılında Aliağa Belediyesi ile İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Aliağa Şubesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Aliağa heyeti Ayvalık’a giderek altyapı ve diğer fiziki olanakları inceledi, görüş alışverişinde bulundu.

FİZİKİ İNCELEMELERDE BULUNDULAR

Konuyla ilgili olarak; Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, İMEAK DTO Aliağa Şube Başkan Yardımcısı Ufuk Yıldırım, İMEAK DTO Aliağa Şube Müdürü Ahmet Orçun Tuncer’den oluşan heyet geçtiğimiz günlerde Ayvalık Limanı’nda fiziki incelemelerde bulundu. Yük ve yolcu taşımacılığının yapıldığı Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda incelemeler yapan heyete, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürü Turgut Coşkun, İMEAK DTO Aliağa Şube Meclis Üyesi Ali Jale ve Gümrük muhafaza yetkilileri eşlik etti. Alanı gezerek yetkilerden limanla ilgili geniş bilgi alan heyet daha sonra idari alanları ve yolcuların zaman geçirdiği alanları inceledi.

Aliağa Midilli Seferleri

ŞİMŞEK, “PANDEMİ SONRASI ÇALIŞMALARIMIZA TEKRAR HIZ VERDİK”

İncelemeler sonrası açıklama yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek: “Aliağa- Midilli arasında karşılıklı vapur seferleri için çalışmaları Aliağa Belediyesi ile işbirliği içinde 2019 yılında başlatmıştık. 2020 Martında başlayan covid19 pandemisi nedeniyle zaruri olarak çalışmalarımız yavaşladı. Normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte Aliağa’mıza büyük katkı sağlayacak bu projeye tekrar hız verdik. Pandemi öncesi zaten projeyi belli bir noktaya getirmiştik. Sağ olsun Kaymakamımız Sayın Ömer Karaman ve Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar büyük bir heyecanla projenin gerçekleşmesi için çaba gösteriyor. Bugün burada Gümrüklü Limanın işleyişi ile ilgili olarak gerekli bilgileri yetkililerden aldık. İşleyişi fiziki olarak da gördük. Aliağa Kaymakamımız Ömer Karaman, Belediye Başkanımız Serkan Acar, İlçe Emniyet Müdürümüz Mehmet Balıkçıoğlu’na projeye desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN SERKAN ACAR; “ALİAĞAMIZA EKONOMİK VE SOSYAL OLARAK DEĞER KATACAK”

Başkan Serkan Acar, Aliağa- Midilli arasında yapılması planlanan seferler için bir süredir kurumlararası iş birliğiyle çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Başkan Acar, Aliağa Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi ve Devletin ilgili kurumlarıyla elele vererek Aliağa- Midilli seferlerinin başlaması için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubemizle birlikte Aliağa- Midilli arasında vapur seferlerinin başlaması için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Bu amaçla daha önce bu konudaki uzman kuruluşlar denizde alan tetkiki, derinlik ve koordinat ölçülerinin alınması gibi teknik çalışmalar tamamlandı. Aliağamızda vatandaşlarımızca Su iskelesi olarak bilinen Yalı Mahallesi önünde yatırım ve proje gereklerini yerine getirerek Midilli İskelesini ve gümrük noktasını oluşturacağız” dedi.

Projenin Aliağa ilçe ekonomisine, esnafa ve vatandaşlara katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Serkan Acar, “Midilli Seferlerinin başlaması Aliağamıza hem ekonomik hem de sosyal yaşam anlamında değer katacak. ‘İzmir’e gidilen değil, İzmir’den gelinen kent Aliağa’ vizyonumuz çerçevesinde bu proje Aliağamıza turist ve ziyaretçi gelişini de artıracak. Esnafımız, ilçe ekonomimiz için büyük bir katkı oluşacak. Aliağamıza hayırlı olsun” dedi.

ALİAĞA HEYETİNDEN AYVALIK’TA KURUM ZİYARETLERİ

2019 yılında Aliağa ile Midilli arasında yapılması planlanan vapur seferleri için denizde alan tetkiki gerçekleştirilmiş, 150’den fazla noktadan derinlik ve koordinat ölçüsü alınmıştı. Daha sonraki aylarda sahil bandında bulunan su iskelesine konuşlanacak olan limana feribotların yanaşacağı ve deniz liman şube müdürlüğüne bağlı pasaport ve diğer birimlerin olacağı belirtilmişti. Liman incelemesi için Ayvalık’ta bulunan heyet, Ayvalık Kaymakamlığına yeni atanan Hasan Yaman ve Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanı Kıdemli Binbaşı Sadun Özdemir’i de ziyaret etti.

Devamını Oku

Egeden

Özlem Çerçioğlu Çocuklara Ödüllerini Dağıttı!

Aydin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “30 Ağustos Zaferde 100. Yıl” ve “Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yılında Aydin” temalı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Başkan Çerçioğlu tarafından takdim edildi.

Aydin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “30 Ağustos Zaferde 100. Yıl” ve “Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yılında Aydin” temalı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Başkan Çerçioğlu tarafından takdim edildi. Aydin Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, tüm çocuklara yaşamları boyunca başarılar diledi.

Yarışmalar resim, şiir ve kompozisyon kategorilerinde düzenlenirken öğrencilere aldıkları dereceye göre bisiklet, elektrikli scooter, tablet bilgisayar ve akıllı saat ödülleri verildi. Ayrıca tüm katılımcılara malzemeli resim çantası armağan edildi.

Baskan Çerçioglu: Çocuklarimiz çok yetenekli

30 Ağustos ile 7 Eylül’ün 100. yılına özel, anlamlı ve özel çalışmaların ortaya çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çerçioğlu, “Müthiş eserler ortaya çıktı. Çocuklarımız çok yetenekli, çocuklarımızı yetiştiren ailelere teşekkür ediyorum. Başarıyla dolu nice yıllarınız olsun” ifadelerini kullandı. Başkan Çerçioğlu başarılı çalışmalar ortaya koyan çocukları tek tek tebrik etti.

Devamını Oku
Reklam

Çok Okunanlar