Bizi Takip Edin

Gündem

İzmir Çeşme Arası Otobüsler Yüzde 60 Zamlandı!

İzmir-Çeşme otobüslerine yüzde 60 zam olduğu öğrenildi. İzmir-Çeşme otobüs bileti 50 TL’den 80 TL’ye çıkması üzerine İzmirli vatandaşlar tepkilerinde gecikmedi.

İzmir Çeşme Otobüsleri

İzmir-Çeşme otobüslerine yüzde 60 zam olduğu öğrenildi. İzmir-Çeşme otobüs bileti 50 TL’den 80 TL’ye çıkması üzerine İzmirli vatandaşlar tepkilerinde gecikmedi. 1 günde yüzde 60 zam ile tepkilerin odağı oldu.

YÜZDE 60 ZAM YAPILACAK

Bayram öncesi İzmir-Çeşme arası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları ,50 lira olan bir yolcu biletini %60 oranında zam yaparak 80 liraya yükselttiler. Yapılan bu fahiş zamma bütün yolcular isyan etti. Yolcular, firmanın bayram fırsatçılığı yaptığını öne süren yolcular ‘‘Mazot fiyatları arttı ancak mazot zammının yolcu biletine bu kadar insafsızca yansıtılmasını kabul edemiyoruz. 10 liralık, 15 liralık zam kabul edilebilirdi fakat 30 liralık artış herkesi mağdur etti” açıklamasında bulundu.

Ayrıca İzmir-Çeşme seferini yapan otobüsün geçenlerde arıza yaptığı , içinde bulunan yolcuların tehlike atlattığı ve yolcuların uzun süre ikame araç gelmesini beklediği ifade edildi. Yolculardan bazıları bu kadar pahalı bilet parası alan şirketlerin araçlarının daha bakımlı olması gerektiği ve yedek araçlarının daha çabuk gelmesi konusunda sitem ettikleri görüldü.

Gündem

Benzin Ve Motorine Bir Zam Daha!

Dün gece zamlanan motorin ve benzine bu gece bir zam daha gelecek.

Benzin İstasyonu

Petrol ve ürün fiyatları ile döviz kurlarındaki artış, akaryakıtta zamları getirmeye devam ediyor.

Sektör kaynaklarının aktardığına göre, bu geceden itibaren geçerli olmak üzere litre fiyato motorinde 1 lira 38 kuruş, benzinde 74 kuruş artacak.

poster
Dün gece de litre fiyatı motorinde 1 lira 10 kuruş, benzinde 62 kuruş artmıştı.

YENİ FİYATLAR NE OLACAK?

Bu geceki zammın ardından benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 20,60 TL’ye, Ankara’da 20,73 TL’ye, İzmir’de 20,72 TL’ye yükselecek.

Zammın ardından motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 25,55 TL’ye, Ankara’da 25,66 TL’ye, İzmir’de 25,69 TL’ye yükselecek.

ÜRETİM KESİNTİSİ BEKLENTİSİ FİYATLARI YÜKSELTTİ

OPEC+ grubunun bugün gerçekleşecek olan toplantıda üretimi keskin şekilde azaltması bekleniyor. Kimi kaynaklar günde 1 milyon varillik üretim kesintisinin olabileceğini belirtirken bazı kaynaklar kesintinin 2 milyon varile ulaşabileceği görüşünde.

Bu beklenti petrol fiyatlarında sert artışı beraberinde getirdi.

Devamını Oku

Gündem

Basın Kanununda Değişiklik! 2 Madde Kabul Edildi!

Basın Kanunu’nda değişiklik içeren 40 maddelik teklifin TBMM’de görüşülmesine başlandı. Meclis’te ilk iki madde kabul edildi. Teklifin; internet haber sitelerinde çalışanlara basın kartı verilmesini sağlayan birinci maddesi kabul edildi.

İnternet Medya

İnternet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri, bugün başladı. CHP ve HDP’nin önerisiyle usul tartışması açıldı.
Usul tartışmasının ardından, gruplar; teklifin geneli üzerine görüşlerini bildirdi.


Teklifin; internet haber sitelerinde çalışanlara basın kartı verilmesini sağlayan birinci maddesi kabul edildi. Böylece, mevcut Basın Kanunu’nun birinci maddesinin birinci fıkrasındaki, “Bu Kanun, basılmış eserlerin basımı ve yayımını kapsar” hükmü; “Bu Kanun basılmış eserlerin basımı ve yayımı ile internet haber sitelerini kapsar” hükmü ile değiştirildi. Ayrıca teklifteki birinci maddenin kabulü ile “Basın kartı düzenlemesi bakımından basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlileri de bu Kanun kapsamına dahildir” hükmü de Basın Kanunu’nun birinci maddesine eklenmiş oldu. Bu hükümle radyo, televizyon ve kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personelinin de basın kartı almasının önü açıldı.


Teklifin ikinci maddesi de Basın Kanunu’nun ikinci maddesine eklenen “internet haber siteleri” hükmüyle, internet siteleri de yaygın dağıtım kapsamındaki basın kuruluşları arasında yer aldı. Ayrıca internet haber sitesinin de “İnternet ortamında, belirli aralıklarla haber veya yorum niteliğinde yazılı, görsel veya işitsel içeriklerin sunumunu yapmak üzere kurulan ve işletilen süreli yayını” tanımı yapıldı.

Teklifin ikinci maddesiyle Basın Kanunu’nun ikinci maddesine yeni eklenen tanımlar şöyle oldu:
“Basın kartı: Bu Kanunda belirtilen kişilere, Başkanlıkça verilen kimlik kartını,
Başkan: İletişim Başkanını,
Başkanlık: İletişim Başkanlığını,
Komisyon: Basın Kartı Komisyonunu,
Medya mensubu: Radyo, televizyon ve süreli yayınların basın-yayın faaliyeti yürüten çalışanlarını,
Enformasyon görevlisi: Kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri Devlet enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personelini.”

Devamını Oku

Gündem

Kolanında Gazı Kaçtı! İşte Zamlı Fiyatları!

Türkiye’de a’dan z’ye gelen zamlar vatandaşı dar boğaza sokmaya devam ediyor. Son olarak büyük bir zam da kolaya geldi.

Kola

Türkiye’de a’dan z’ye gelen zamlar vatandaşı dar boğaza sokmaya devam ediyor. Son olarak büyük bir zam da kolaya geldi.

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği başkanı Erol Dündar, kolaya zam geleceğini belirtti.

Getirilen büyük ölçekli zamlar ile ilgili paylaşım yapan Dündar zam için tarih de verdi. Dündar tarafından yapılmış olan paylaşım kapsamında zamlı fiyatlara 11 Ekim 2022 tarihi itibarıyla geçiş yapılacağı belirtildi.

Erol Dündar’ın Twitter hesabındaki paylaşımına göre kola fiyatları şu şekilde olacak:

ZAMLI KOLA FİYATLARI

2,5 litre Coca Cola 25 TL

2 litre Coca Cola 22 TL

1,5 litre Coca Cola 19 TL

1 litre Coca Cola 15 TL

1 litre Schwepps 20 TL

Bu rakamların belirtildiği üzere 11 Ekim itibarıyla geçerli olacağı iddia edildi.

Devamını Oku

Belediyelerden

İzmir İktisat Kongresi İçin İkinci Paydaş Buluşması 5 Ekim’de!

İzmir İktisat Kongresi için paydaş buluşmalarının ikinci adımı 5 Ekim’de atılıyor.

İzmir İktisat Kongresi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 yıl sonra yeniden düzenlenecek İzmir İktisat Kongresi için paydaş buluşmalarının ikinci adımı 5 Ekim’de atılıyor. Çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf temsilcilerinden oluşan kurumların uzmanlar düzeyinde katılacağı çalıştayda Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili anahtar soruların yanıtları aranacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için 5 Ekim Çarşamba günü (yarın) paydaş buluşmalarının ikincisine ev sahipliği yapacak. Türkiye’de ekonominin lokomotifi olan çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf temsilcilerinden oluşan kurumların uzmanlar düzeyinde katılacağı çalıştayda Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili anahtar soruların yanıtları aranacak. Başkan Tunç Soyer, saat 10.00’da Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde İşçi Grubu’nun, saat 11.00’de İzmir Ticaret Odası’nda Tüccar, Sanayici ve Esnaf Grubu’nun, saat 14.00’te ise İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde ise Çiftçi Grubu’nun uzmanlarıyla bir araya gelecek.

İzmir İktisat Kongresi

Sonuç metni hazırlanacak
Çalıştayda, Türkiye’nin ikinci yüzyılının ekonomisine yön verecek temel sektörler ve yöntemler hakkında moderatörler eşliğinde tartışmalar yapılacak. Farklı sektörleri temsil eden uzmanlar kırsal kalkınmadan tarımsal yatırım ve ihracata, sanayinin mekânsal planlamasından teknolojik dönüşüm ve işgücünün değişen niteliğine, toplumsal refahın adil paylaşımından toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar birçok önemli konuda bilgi ve birikimlerini paylaşacak. Çalıştayların ardından her paydaş grubu için ayrı bir sonuç metni hazırlanacak ve katılımcı kurumlarla paylaşılacak.

Gelecek nesillere ilham verecek
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 100 yıl önce düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nin görkemli mirasının izinde, dünyadaki gelişmeleri ele alarak gelecek yüzyılın iktisat politikalarına ışık tutma hedefiyle toplanıyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in girişimleriyle İzmir’de Şubat 2023’te düzenlenecek kongrede, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin toplumda yarattığı derin umutsuzluğu bertaraf edecek ve gelecek nesillere ilham verecek politikaların belirlenmesi hedefleniyor. Kongreye çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra bilim insanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar ve yazarlar da katılacak.

Paydaş buluşmalarının ilki Ağustos ayında yapılmıştı
Kongre hazırlık sürecinin ilk aşaması, Ağustos ayı içerisinde düzenlenen ve Türkiye’nin her bölgesinden çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf örgütlerinin başkan düzeyinde katıldığı ön toplantılarla başlamıştı. Tunç Soyer’in başkanlığı ile yapılan paydaş buluşmalarında kongrenin tarihsel mirası, nihai hedefi ve izlenecek yöntem hakkında katılımcılar bilgilendirildi ve hazırlık sürecinin içeriği ve takvimine ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunuldu.
Kasım 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında ise Uzman Buluşmaları düzenlenecek. Bu aşamada her bir başlığın dünyaca bilinen uzmanları, paydaş görüşlerini değerlendirecek.

Devamını Oku

Gündem

Et Ve Süt için Zam Açıklaması!

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, piyasada süt sıkıntısı yaşandığını ve çiğ süt fiyatının bu nedenle Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) belirlediği 7 lira 50 kuruşluk referans fiyatın üzerine çıktığını söyledi. Solakoğlu yaşanan bu gelişmelerin ışığında önümüzdeki haftalarda süt ve ete büyük oranda zam geleceğini açıkladı.

Çiftlik

Sencer Solakoğlu, “Piyasada damızlık hayvanlar kesiliyor. ‘Süt bulamayacaksınız, et bulamayacaksınız’ dediğimiz günlere geldik. Piyasada yeterli süt olmadığı için talep bazlı fiyat artışına gidilecek. 15 Ekim -30 Kasım arası süt ve ete yüzde 30-35lik zam kapıda.” diye konuştu.
“ÇİFTÇİLER ÖRGÜTLENDİ”
Sokaloğlu, çiftçilerin örgütlenip sütlerini USK’nın tavsiye fiyatının üzerinde sattığını belirterek, “İhaleler başladı. İlk çıkan 7 lira 50 kuruş olan fiyat, 8 lira 70 kuruşa çıktı. Bunun üzerine daha koyarak devam edileceği öngörülüyor. Şu an piyasada yeterli süt olmadığı için talep bazlı bir fiyat alışverişine gidilecektir” dedi.
Harun Çallı’nın USK Başkanlığı’ndan istifasının söz konusu olduğunu iddia eden Solakoğlu, şunları söyledi:

“TÜİK’İN RAKAMLARINI YALANLAR CİNSTEN”
“Bazı zincir marketlerin satın alma birimleriyle görüştüm. Bu görüşmelerde, özellikle indirim marketlerdeki süte talebin çok yüksek olduğunu, ama tedarikçilerden yeterli miktarda süt elde edemediklerini, tedarikte çok sıkıntı yaşadıklarını söylediler.
Sanayici tarafıyla görüştüğüm zaman, bazı büyük sanayiciler, yüzde 45’e yakın kapasite daralmasına gittiğini, üreticide süt kalmadığı için bunun bu şekilde olduğunu söylüyorlar. Bahsettiğimiz rakamlar, ülke geneline vurulduğu zaman çok ciddi rakamlar. Bu arada TÜİK’in rakamlarını da yalanlar cinsten.
“NE ET NE DE SÜT BULAMAZSINIZ”
Mal kalmadığı için, süt için bir kavga başladı. İnekler kesilirse süt kalmaz, süt kalmayınca vatandaş çok daha pahalıya sütü içer. Rafta olsa, bütçesi yetse bile peynir alamaz. Şu anda oraya geldik. Bu saatten sonra zamlar peş peşe gelecektir. Çünkü inekler kesildi. İnekler kesilince de ne et ne de süt bulamazsınız.
“HATA DÜZELTİLEMEZ”
Sütün de etin de alternatifi ithalattır. İthalat yaptığınız zaman da yüzde 50’den fazla zam gelmesi anlamına gelir. Gıda enflasyonunu çiftçinin fiyatını sabit tutmaya çalışarak regüle etmeye çalışan kurumların hepsinin yaptıkları hatanın sonucuna ne yazık ki biz 85 milyon olarak katlanmak zorunda kalacağız. Defalarca söyledik, yine söylemeye devam ediyoruz. Bu saatten sonra kim gelirse gelsin bu hatayı düzeltemez.”

Devamını Oku

Çok Okunanlar