Bizi Takip Edin

Yaşam

İzmir’de Önce Tedavi Ettiler Ardından Sahiplendiler!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in hayvan hakları odaklı vizyonu kapsamında çalışmalarını sürdüren Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde kedi ve köpekler hem tedavi ediliyor hem de sahiplendiriliyor.

İzmir Sokak Hayvanları

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in hayvan hakları odaklı vizyonu kapsamında çalışmalarını sürdüren Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde kedi ve köpekler hem tedavi ediliyor hem de sahiplendiriliyor. Can dostları sahiplenenlerin arasında onların tedavilerini üstlenen Pako çalışanları da bulunuyor. Veteriner Hekim Devran Aydın ve Radyoloji Teknikeri Gül Kaplan bunlardan sadece ikisi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü can dostları sahipsiz bırakmıyor. Kampüste Veteriner İşleri Müdürlüğü personeli tarafından tedavi edilen kedi ve köpeklere sıcak yuva imkanı da sağlanıyor. Bazen de personel kendi tedavi ettiği can dostları sahipleniyor. Veteriner Hekim Devran Aydın tedavi sürecinde bağ kurduğu “Çiko”ya,
Radyoloji Teknikeri Gül Kaplan ise “Kavun”a evinin kapılarını açtı.

İzmir Sokak Hayvanları

Bağlandım, bırakamadım
Devran Aydın kedilerin yükseklik algısı olmadığı için genellikle cam veya balkondan düşme sonucu yaralanarak tedavi için Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ne getirildiğini söyledi. Yüksekten düşmeye bağlı olarak ayağı ve kürek kemiği kırılan “Çiko”yu da kendisinin tedavi ettiğini dile getiren Aydın, “Bazı hayvanların Pako Sosyal Yaşam Kampüsü’ndeki tedavisi uzun sürüyor. Onlardan biri de Çiko’ydu. Çiko’yu ameliyattan sonra yürüyüşü düzelsin diye her gün gezdirmem gerekiyordu. Ara sıra eve de götürüyordum. İki üç ay derken giderek bağlandım. Sonra farkına vardım ki onu sahiplendiremeyeceğim derecede güçlü bir bağ kurmuşum. Sahiplendirmekten vazgeçip ben sahiplendim. Daha önce de burada tedavi ettiğimiz bir kediyi sahiplenmiştim. Şimdi iki kedim oldu” dedi. Aydın, bazı insanların sahiplendikleri hayvanları terk ettiğini ifade ederek “Bu hayvanlar için duygusal bir çöküş oluyor. O nedenle hayvan sahiplenenler bunun ömür boyu bir bağlılık olduğunu bilmeliler” diye konuştu.

“Aramızda inanılmaz bir bağ oluştu”
Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü Radyoloji Teknikeri Gül Kaplan da tedavi için kampüse getirilen Kavun isimli erkek köpeği sahiplendi. Daha önce de golden cinsi köpeğinin olduğunu, ancak 6 yılın sonunda kaybolduğunu söyleyerek, “Ben o zaman çok üzüldüm. Bir süre hayvan sahiplenemedim. Burada işe başladığım zaman Kavun ile karşılaştık. Aramızda inanılmaz bir bağ oluştu. Sanki kaybolan köpeğimizi bulmuş gibi çok heyecanlandım. Sahiplenmeye karar verdim” dedi.

Kaplan: “Lütfen onları terk etmeyin”
Kavun’la yaşamanın çok keyifli olduğunu dile getiren Gül Kaplan, “Bu durumu bir yol arkadaşlığı gibi düşünmek lazım. Onunla yol almak, bir şeyler paylaşmak harika. Geri dönüşü de inanılmaz oluyor. Sizi öyle seviyor, öyle bekliyor ki. Tek karşılığı sevgi. Geçenlerde terk edilen bir can dostumuz daha geldi. Kafeste toplu yaşamaya alışık değil. Cins köpeklerle birlikte yaşamaya alışık değil. Bütün gün ağlıyor, sahibi bekliyor. Kafese gittiğimizde onu sahipleneceğimizi düşünüyor. Bu olmayınca yeniden ağlıyor. Hiçbir zaman sürece adapte olamıyor. Burada bütün canlılara çok iyi bakılıyor. Ama bazıları ev hayvanı ve böyle ortamlarda yaşamaya uygun değil. Lütfen onları terk etmeyin. Onların üzüldüğünü, ağladığını, sahiplerini beklediklerini unutmasınlar. Lütfen imkanı olan buradan dostlarımızı sahiplensin”.

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde Doberman, Golden, Sibirya Kurdu, Rottweiler, Belçika Kurdu, Alman Kurdu cinsi can dostlar da bulunuyor.

Satın alma sahiplen
Avrupa standartlarında inşa edilen yeşil odaklı kampüs, adını 2020 yılında hayatını kaybeden gazeteci Bekir Coşkun’un köpeği Pako’dan aldı. 16 barınak ve 4 hizmet binasından oluşan kampüste yavrular ve farklı köpek cinsleri için birimler kuruldu. Yaklaşık 37 bin metrekarelik alanda inşa edilen tesisin kapasitesi ilave barınaklarla 3 bin köpeğe kadar çıkabilecek. Merkezde tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan hayvanların sorunlarının giderildiğivve sahiplendirmenin teşvik edildiği veteriner hizmet birimleri, yasaklı ırk barınakları ve karantina bölümleri de bulunuyor. Açık hava amfi ve gösteri alanının da bulunduğu tesiste “Satın alma sahiplen” sloganı ile yurttaşlar burada ortak bir alanda köpeklerle bir araya gelebiliyor. Kampus, sokak hayvanları acil müdahale üssü olarak da hizmet veriyor. Uzman hekimler tarafından birçok komplike operasyon burada yapılabiliyor.

Sağlık

Karabağlarda Kadınlar Spor Kurslarına Yoğun ilgi Gösterdi!

Karabağlar Uğur Mumcu Spor Merkezi

Karabağlar Belediyesi‘nin kadınlara yönelik açtığı aerobik, zumba ve pilates kurslarına yoğun ilgi gösteriliyor. Belediyeye bağlı spor salonu ve tesislerinde düzenlenen kurslara katılan kadınlar, eğitmenler eşliğinde spor yaparak sağlıklı kalıyor.

Esentepe’de bulunan Şehit kara Pilot Üsteğmen Gürcan Ulucan Spor Merkezi, Yeşilyurt İhsan Alyanak Spor Salonu, Bahçelievler Uğur Mumcu Spor Merkezi, Devrim Mahallesi Spor Merkezi, Yunus Emre Mahallesi Spor Merkezi, Bozyaka Pazaryeri Altı Spor Salonu, Basın Sitesi (tenis) ve Cennnetçeşme Semt Merkezi’ndeki çalışmalar, haftanın 5 günü belirli saatler arasında devam ediyor.

Ayrıca yakın savunma kurslarıyla tenis, halk oyunları ve bocce de yine bu tesislerde, eğitmenler eşliğinde veriliyor.

Karabağlar Uğur Mumcu Spor Merkezi

Uğur Mumcu’ya ziyaret

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Uğur Mumcu Spor Merkezi’ni ziyaret ederek, çalışma sonrası kursiyer kadınların talep ve önerilerini dinledi. Başkan Selvitopu, Karabağlar’da sporun gelişmesi için çalıştıklarını vurgulayarak, “Olanaklarımız ölçüsünde bu merkezlerin sayısını artırmaya devam edeceğiz. 7’den 70’e herkesi sporla buluşturmak temel amacımız” dedi.

Devamını Oku

Belediyelerden

12 Ülke İzmir Balkan Kültür Gecesi’nde Buluştu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali, 12 ülke halk dansları ekiplerini Balkan Kültür Gecesi’nde buluşturdu.

Balkan Kültür Gecesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 16’ıncısını düzenlediği Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali, 12 ülke halk dansları ekiplerini Balkan Kültür Gecesi’nde buluşturdu. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün yalnızca bu şehrin belediye başkanı olarak değil Piriştine’den Ege’ye yerleşen Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım. İzmir’in manevi hudutları yüzölçümünden daha büyük. Bu sadece bir festival değil. Buluşmamız, İzmir’in Ata’sına bağlılığını gösterdiği bir sadakat meydanıdır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 16’ıncı Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen Balkan Kültür Gecesi’ne katıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki geceye Türkiye ile birlikte 12 ülkenin halk dansları ekipleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko ile eşi Müberra Beko, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, ilçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, İzmir’deki Balkan derneklerinin temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Balkan Kültür Gecesi

“İzmir barışın ve hoşgörünün şehri”
Gecede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün, yalnızca büyükşehir belediye başkanı olarak değil Piriştine’den Ege’ye yerleşen Arnavut Mustafa Çavuş’un torunu olarak aranızdayım. İzmir’imiz, bir Balkan Türkü olan benim dedeme, onun tüm kader arkadaşlarına ve biz torunlarına kucak açtı. Yaralarımızı sardı, can oldu. Biliyorum ki, demokrasinin beşiği olan bu coğrafyada ve şehrimizin cesur insanlarının yüreğinde çok güçlü bir maya var. O mayanın adı uyum. Bu yüzden İzmir, her daim barışın ve hoşgörünün şehri olmuştur. Demokrasinin tohumları buradan tüm dünyaya yayılmıştır” dedi.

“Atamızdan devraldık”
Festivalin ilk kez Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla yapıldığını hatırlatan Başkan Soyer, “Yurtta sulh, cihanda sulh sözünün ete kemiğe büründüğü bu festivali Atamızdan devraldık ve İzmir’de bu büyük mirasın üzerine titriyoruz. Ne mutlu bize ki bugün bir kez daha Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’nde bir aradayız. Yine çok renkliyiz, yine çok sesliyiz yine çok nefesliyiz… Ve birlikte yine çok güzeliz! Bu yıl Balkan coğrafyasından ve ülkemizden yüzlerce sanatçı ve çok sayıda vatandaşımız bu festivalde buluştu. Üstelik bu sadece bir festival değil. Buluşmamız, İzmir’in Ata’sına bağlılığını gösterdiği bir sadakat meydanıdır. Bu meydanda “bir ağaç gibi tek ve hür” ve “bir orman gibi kardeşçesine” yaşamanın mümkün olduğunu bir kez daha gösteriyoruz. Çünkü burası, umudun yüzü İzmir” ifadelerini kullandı.

Balkan Kültür Gecesi

“İzmir’in manevi hudutları yüz ölçümünden daha büyüktür”
Başkan Soyer ayrıca şunları söyledi: İzmir’in manevi hudutları yüz ölçümünden daha büyüktür. Kendisi Anadolu’da olmasına rağmen İzmir aynı zamanda bir Balkan şehridir. Bu nedenle derin acılar yaşayarak yurtlarından koparılan Balkan kökenli vatandaşlarımızın sesi, sözü olmaya ve İzmir’in Balkan ruhunu yaşatmaya devam edeceğiz. Ve bu ruh sayesinde Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılını İzmir’den yükselen demokrasinin tatlı güneşiyle aydınlatacağız.”
Gecede Evrim Ateşler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Mübadele Korosu da konser verdi.

Devamını Oku

Yaşam

Konak Parklarında 50 Roman Müzisyen Sahne Aldı!

Konak Belediyesi ile İzmir Sahne Çalışanları Derneği arasında yapılan işbirliği kapsamında Konak parklarında 50 Roman müzisyen sahne aldı.

Konak Roman Müzisyenler

Konak Belediyesi ile İzmir Sahne Çalışanları Derneği arasında yapılan işbirliği kapsamında Konak parklarında 50 Roman müzisyen sahne aldı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un da katıldığı etkinliklerde Konaklılar, Roman Müzisyenlerle coştu. Batur, “Eğlenmek hepimizin hakkı. 2023’te en geç Haziran ayında çok güzel eğleneceğiz” dedi.

Konak Belediyesi ile Roman Sivil Toplum Kuruluşları arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında İzmir Sahne Çalışanları Derneği ile birlikte Konak ilçe sınırları içinde yer alan beş parkta eş zamanlı konserler verildi. İhsan Alyanak Parkı (324. Sokak), Tülay Aktaş Parkı (1140. Sokak), Güzelyalı Parkı (39. Sokak), Zübeyde Hanım Parkı (Gültepe 2426.Sokak), Şenel Aksu Parkı (2739.Sokak)’nda verilen konserlerde toplam 50 Roman sanatçı sahne aldı. Coşkulu geçen konserlere Konaklılar alkışlarla eşlik ederken, zaman zaman da hareketli şarkılarda dans ederek eğlencenin tadını çıkardılar. Güzelyalı Parkı’nda verilen konseri izleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, organizasyonda emeği geçenleri kutlarken, Konak Belediyesi Meclis üyeleri, Mahalle Muhtarları ve tüm Konaklılara bu coşkulu katılım için teşekkür etti.

Konak Roman Müzisyenler

Batur: 2023’te tüm Türkiye’de çiçekler açtıracağız

Gördüğü coşkulu kalabalık karşısında memnuniyetini ifade eden Başkan Batur, “eğlenmeyi bile bize unutturdular” diyerek böyle bir organizasyon yapmaya gerek duyduklarını söyledi. Eğlenmenin herkesin hakkı olduğunu söyleyen Başkan Batur, “Eğlenmek 2023’te daha farklı olacak inşallah. 2023’te en geç Haziran ayında çok güzel eğleneceğiz. Özellikle, Atatürkçü, çağdaş, Cumhuriyet ilkelerine bağlı bir iktidarı getireceğiz hep beraber, o yüzden hepinize büyük iş düşüyor. Mücadelemiz, dayanışmamız bundan sonra da devam edecek. Yılmadan mücadeleye devam edeceğiz. Dokuz Eylül’ü gördünüz İzmir’de. 9 Eylül nasıl kutlanırmış gösterdik, Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e de buradan çok teşekkür ediyoruz. İzmir’in dağlarında çiçekleri açtırdık. Haziran ayında 2023’te bütün Türkiye’de çiçekler açtıracağız. Katılımınız için çok teşekkür ediyorum, 29 Ekim ve diğer tüm Milli Bayramlarımızı hep böyle coşku içinde kutlayacağız. Atatürk’ten vazgeçmeyeceğiz, onun ilkelerinden vazgeçmeyeceğiz, onun için hep birlikte bu ülkeyi çocuklarımıza, torunlarımıza en güzel şekilde bırakacağız. Hepinize sevgiler saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Konak Roman Müzisyenler
Devamını Oku

Genel

İzmir, Ankara, İstanbul’da Konut Fiyatları Miami’yi Geçti!

Dünyadaki 150 kenti kapsayan konut fiyat artışı raporuna göre, Türkiye’nin üç büyük şehri listeye damgasını vurdu. Araştırmaya göre, Miami’de evler İstanbul, Ankara ve İzmir’den ucuz.

Miami

Dünyadaki 150 kenti kapsayan konut fiyatları araştırmasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir konut fiyat artışı sıralamasında zirveye yerleşti. İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını yayımladı.

Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 184.9 ile İstanbul oldu. Ankara yüzde 165.4 ile ikinci, İzmir yüzde 150.9 ile üçüncü, Miami yüzde 34 ile dördüncü sırada yer aldı.

Dünya Konut Fiyatları Araştırması

Türk şehirlerinin listede zirvede yer alması raporda, enflasyonun yüzde 80’e ulaşması, artan inşaat maliyetleri ve arz eksikliğine bağlandı.

Konutların en çok arttığı ilk 20 şehir arasında ABD’den 9 kent yer alırken, piyasanın yılın ikinci yarısında zayıflaması bekleniyor. Knight Frank endeksine göre 150 şehrin 12’sinde konut fiyatlarında düşüş görüldü.

Devamını Oku

Yaşam

Sokakta Gizlice Fotoğraf Çeken Tacizciye İbretlik Ceza!

Kadınların gizlice fotoğrafını çeken tacizciye verilen 5 yıl hapis cezasını Yargıtay onadı.

Taciz

Ankara’da sokakta kadınların fotoğrafını çeken erkeğe verilen 5 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

Türkiye Gazetesi’nden Yeşim Eraslan’ın haberine göre, Ankara’da bir kadını, caddede yürürken cep telefonuyla gizli kameraya çeken şahıs polis tarafından gözaltına alındı.

Şüphelinin telefonunda yapılan incelemede, altı farklı kadının aynı şekilde çekilmiş videoları ve fotoğrafları bulundu.

Zanlıya ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan dava açıldı. Yerel mahkeme, sanığı bu suçtan beş yıl hapse mahkûm etti. Karara itiraz edilince dosya Yargıtay’ın gündemine geldi.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, “Özel hayat kavramı, kişinin sadece gözlerden uzakta, başkalarıyla paylaşmadığı, kapalı kapılar ardında, dört duvar arasındaki yaşantısı ve mahremiyetinden ibaret değil. Kamuya açık alanda izin almadan bir kişinin görüntüsünü veya sesini kaydedemezsiniz” diyerek mahkemenin hükmünü onadı.

Devamını Oku

Çok Okunanlar