Connect with us

Gündem

Maraton İzmir 2022 Rekorla Tamamlandı!

Kenyalı Lanny Rutto, Maraton İzmir’i 2.09.27 ile tamamladı, geçen yıl Etiyopyalı Tsegaye Getachew’i 2.09.35’lik rekorunu 8 saniye daha geliştirdi ve Maraton İzmir’in “Türkiye’nin en hızlı parkuru” unvanı yeniden perçinlendi.

Maraton İzmir 2022

Kenyalı Lanny Rutto, Maraton İzmir’i 2.09.27 ile tamamladı, geçen yıl Etiyopyalı Tsegaye Getachew’i 2.09.35’lik rekorunu 8 saniye daha geliştirdi ve Maraton İzmir’in “Türkiye’nin en hızlı parkuru” unvanı yeniden perçinlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üçüncüsünü düzenlediği ve geçen yıl Etiyopyalı Tsegaye Getachew’in 2.09.35’lik derecesiyle “Türkiye’nin en hızlı parkuru” olan Maraton İzmir’den yine rekor çıktı. Bu kez Kenyalı Lanny Rutto, 2.09.27 ile rekoru 8 saniye geliştirmeyi başardı. Böylelikle Maraton İzmir’in ülkemizin en hızlı parkuru olma özelliği bir kez daha perçinlenirken, “Maraton, yeniden” sloganına uygun olarak rekor da yenilendi.
Erkeklerde ikinciliği Kenya’dan Meshack Kiprop Koech 2.11.21, üçüncülüğü yine Kenya’dan Mathew Kemboi 2.13.03 ile elde etti. Bingöllü Yavuz Ağralı, 2.20.02 ile erkekler kategorisinde Türk sporcular arasındaki en iyi dereceyi koşup yarışı 9. tamamladı ve büyük başarı elde etti.
Kadınlarda Etiyopya’dan Letebrhan Haylay Gebreslasea 2.27.35 ile ilk sırayı alırken, Kenyalı Lilian Chemweno 2.28.18 ile ikinci, ayrı ülkeden Helen Jepkurgat 2.30.54 ile üçüncü oldu. Aydınlı Derya Kaya, 3.04.29’luk derecesiyle kadın Türk atletler arasında sekizinci oldu
10 kilometre erkeklerde Bedri Şimşek 0.33.45 finişe ilk varan atlet olurken Hamdullah Ablay ikinciliği, Mehmet Aydıngör üçüncülüğü elde etti. Kadınlarda Tuğçe Karakaya 0.37.44 ile ilk sırayı alırken, Rahime Tekin ikinci, Özlem Işık üçüncü oldu.

Sürdürülebilir bir dünya için koşuldu
Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir bir Dünya” için belirlediği 17 Küresel Amaç doğrultusunda “Atıksız Maraton” hedefiyle koşulan 42 kilometrelik uluslararası yarışa 43 farklı ülkeden 500’ün üzerinde koşucu katıldı. 10 kilometrelik yarışta ise 5 bine yakın sporcu start aldı. Dünya Atletizm Federasyonu’nun Road Race Label (Uluslararası Yol Koşusu Sertifikası) unvanı verdiği Maraton İzmir’in startını, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Sor Kulübü Başkanı Ersan Odaman birlikte verdi.
Eski İZFAŞ binası önünden 08.00‘de verilen 42K startı sonrası koşucular, Alsancak üzerinden Karşıyaka’ya ulaşıp Bostanlı İskelesi’ne gelmeden dönüş gerçekleştirdi. Aynı parkurdan bu kez Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden İnciraltı’na varan sporcular, Marina İzmir’den ikinci dönüşü yaparak başlangıç noktasında yarışı tamamladı.


Maraton İzmir kapsamındaki 10 kilometrelik yarışın startı da aynı noktadan saat 07.20’de verildi. 10 kilometrelik yarışta 4 binin üzerinden atlet, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki Köprü Tramvay durağından dönerek, Fuar Kültürpark eski İZFAŞ binası karşı şeridinde yarışı tamamladı.

Maraton İzmir 2022
Maraton İzmir Kazananlar

İzmir’e yakışan sosyal dayanışma
4 Nisan’da başlayan Maraton İzmir Adım Adım Yardımseverlik Koşusu Bağış Kampanyaları’nda tam bir İzmir dayanışması yaşandı. 10 binden fazla bağışçı, Maraton İzmir’de yarışan atletler üzerinden sivil toplum kuruluşlarına 4 milyon TL’ye yakın bağışta bulundu. Bağış kampanyaları 2 Mayıs’a kadar ipk.adimadim.org web sitesi üzerinden devam edecek.
Maraton İzmir’in bu seneki sponsorları Doğa Sigorta ve NEF’in yanı sıra ulaşım sponsoru Corendon Airlines, tatlı tedarik sponsoru Bolulu Hasan Usta, su sponsoru Pürsu, tedarik sponsorları Türk Kızılay, Carraro ve Züber oldu. Büyük organizasyonun çözüm ortakları ise İzmir Teknoloji, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, HIS Travel, Altekma ve DS şeklinde sıralandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üçüncüsünü düzenlediği Maraton İzmir’de 42 km ve 10 km’de kürsüye çıkan atletlerin ödüllerini Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Bağcı ve Sercan Doğan, Genel Sekreter Satılmış Atmaca, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ersan Odaman verdi.

Advertisement
Reklam
Yorumlar İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediyelerden

Doğayla Uyumlu Yaşamın Öncüsü İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in doğayla uyumlu yaşam vizyonu çerçevesinde Türkiye’ye örnek çevre projelerine imza attı.

izmir yaşanabilir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in doğayla uyumlu yaşam vizyonu çerçevesinde Türkiye’ye örnek çevre projelerine imza attı. Entegre katı atık bertaraf tesislerinden, atık su arıtma tesislerine, atık suların geri kazanılarak tarımda kullanımından, ulaşımda karbon salımını en aza indiren raylı sistem yatırımlarına kadar onlarca önemli proje hayata geçirildi. Yeşil altyapıda Türkiye’ye örnek birçok projenin temelleri atıldı. Ayrıca İzmir WWF’nin Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ulusal şampiyonu oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı çevre raporunun bazı önemli başlıkları şöyle:
İzmir’de çöpler atık olmaktan çıktı, üç tesiste toplam 364 bin hanenin tüketimine eşdeğer elektrik üretilmeye başlandı.
Menemen’de Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi kuruldu.
Bayındır Hasköy Atık Su Arıtma tesisinde Geri Kazanım Ünitesi kuruldu, artık arıtılmış sular tarımın hizmetine verilecek.
3 yeni atıksu arıtma tesisi kuruldu, 2’sinin kapasitesi artırılıyor.
İzmir’deki mavi bayraklı plaj sayısı 66’ya ulaştı.
1500 köpek kapasiteli Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı.
Raylı sistemlerde üç yeni hattın yapımı sürüyor, 3 ayrı hat içinse hazırlıklar tamam.
Sürdürülebilir enerji alanında önemli yatırımlar yapıldı.
Atıkların kaynağında ayrıştırılmasını hedefleyen İzdönüşüm projesi başladı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i doğayla uyumlu yaşamın öncü kenti haline getirme hedefi adım adım gerçekleşiyor. Bu hedef doğrultusunda 2019 yılından itibaren önemli proje ve yatırımlar hayata geçirildi. Belediye bünyesinde İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın kurulmasının yanı sıra ‘İzmir Yeşil Şehir Eylem Planı’ ve ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ uygulamaya konuldu. İklim Eylem Planı ile İzmir’de 2030 yılına kadar sera gazının yüzde 40 azaltılması hedeflendi. Uluslararası standartlara uygun bir Yeşil Şehir Eylem Planı Türkiye’de ilk defa İzmir için hazırlandı. Bu iki planın özeti mahiyetinde olan Doğayla Uyumlu Yaşam Stratejisi önceki yıl ilan edildi. Küresel iklim krizinin etkilerini azaltmak ve dirençli bir kent inşa etmek için ulaşımdan, katı atık tesislerine, arıtma tesislerinden ekoparklara kadar pek çok çevreci yatırım hayata geçirildi. Yeşil altyapının artırılması için Türkiye’ye örnek birçok projenin temelleri atıldı.

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ulusal şampiyonu İzmir
İklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon hedefiyle projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF tarafından düzenlenen uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda (One Planet City Challenge – OPCC) Türkiye şampiyonu oldu. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iklim kriziyle mücadele vizyonu doğrultusunda İzmir, Avrupa Birliği’nden İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na da seçildi.

izmir yasanabilir

Çevreci proje, yatırım ve hizmetler

Enerji kaynağı haline gelen çöpten 339 milyon TL’lik gelir
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çöpün bir hammadde olarak görülerek değerlendirilmesi yönündeki politikası doğrultusunda İzmir’de evsel katı atıklar ekonomiye kazandırılıyor. Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama ve Enerji Üretim Tesisi’nden saatte 32,34 Mw Elektrik Enerjisi üretiliyor. Bu rakam 190 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eş değer. İzmir’in güney aksına hizmet vermesi amacıyla 2021 yılında hizmete alınan Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi 20,28 MWe enerji kapasitesine sahip. Şuan tesiste 7,8 Mwe enerji üretiliyor. Bu rakam 116 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eşdeğer. Hizmete alınan Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi 9.898 MWe enerji kapasitesine sahip. Şu an tesiste 5,64 Mwe enerji üretiliyor. Bu rakam 58 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya eşdeğer.
İzmir’in çöpü, Harmandalı, Ödemiş ve son olarak Bergama’da işlenen bir enerji ve İzmir Büyükşehir Belediyesi için gelir kaynağı haline geldi. 2022 yılı Mayıs ayı itibariyle tesislerin faaliyete girdiği süreçten bugüne kadar toplamda tesislerden yaklaşık 339 milyon TL gelir elde edildi.
Merkez ilçelerde oluşan bitkisel menşeili park bahçe atıkları, dal-budak atıkları, çim atıkları, pazar yeri ve hal atıklarının 24 saat esasına dayalı Biyoreaktör Sistemleri ile Katı Organik Gübre Üretim Tesisi’nin kurulumu için işin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihalesi yapıldı. Tesisin kurulum süreci devam ediyor.

Tıbbi atıklar için özel tesis
İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi sürecinde 110 ton gün kapasiteli Menemen Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ni hizmete alındı.

Advertisement

Zirai ambalaj atıkları toplanıyor
Menderes Değirmendere Köyü seralar bölgesinde tarımsal üretim yapan 71 üreticiye zirai ambalaj atıklarını biriktirebilecekleri özel torbalar teslim edilerek özel torbalarda biriktirilen zirai ambalaj atıkları uzman personeller nezaretinde düzenli olarak ilçe belediyesinin lisanslı ambalaj atığı toplama firmasına ait araçlarla toplanılmaya başlandı. Proje kapsamında toplanan tüm zirai ambalaj atıkları geri dönüştürülerek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sıfır atık politikası çerçevesinde hayata geçirdiği ” İzmir Geri Dönüşüm Seferberliği” projesi kapsamında ekonomiye katkı sağlayacak. Bugüne kadar 4,2 ton zirai ambalaj atığı toplandı.

Geri dönüşüm seferberliği
İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yıl da Atık Pillerin Toplanması Kampanyası düzenledi. Projenin başından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde toplam 435,6 ton atık pil toplandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre mirası bırakmak adına büyük öneme sahip geri dönüşüm kültürünün kent genelinde yaygınlaşması amacıyla ”Geri Dönüşüm Seferberliği” projesi başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası, Ana Hizmet Binası, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, Oğuzlar Ek Hizmet Binası, İZFAŞ ve Eşrefpaşa Hastanesi’ne Sıfır Atık Belgesi alındı. Diğer birimler için süreç devam ediyor.

Atıksular yeniden kullanıma sunuluyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun tarımsal sulamada, kentsel yeşil alanlarda ve uygun olan sanayi proseslerinde kullanımı için, arıtma tesislerine geri kazanım üniteleri kuruyor. Bayındır Hasköy Atık Su Arıtma Tesisi geri kazanım ünitesinin imalatları tamamlandı. Ünitelerden elde edilecek “A sınıfı sulama suyu” kalitesinde su tarımda kullanılacak.
Çeşme Reisdere Atıksu Arıtma Tesisi’ne geri kazanım ünitesi kurma çalışmaları devam ediyor. Bu tesisten geri kazanılan su kentsel yeşil alanlarda kullanılacak. Bu yatırımları Ödemiş Atık Su Arıtma Tesisi ve Tire İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri izleyecek. Bu alandaki en büyük adım ise Çiğli Atık Su Arıtma Tesisine kurulması planlanan geri kazanım üniteleri olacak. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi günlük 605 bin metreküp bir kapasiteye sahip.

Yağmur suyu hasadı başladı
İklim krizi ile mücadele çalışmaları kapsamında Yağmur Suyu Hasadı Projesi’nin ilk örneğini Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda hayata geçirildi.

Atıksu arıtmada Türkiye lideri İzmir
2019 dan bu yana sürdürülebilir çevre misyonu kapsamında toplamda 750 kilometre yeni kanalizasyon hattı ve mevcut hatlarda yenileme yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, şehirlerin atık su arıtımına ilişkin son yayınladığı verilerde İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma tesisi sayısı, kişi başına düşen ileri biyolojik yöntemle arıtılmış su miktarı ve arıtmada AB standartlarının yüksek oranda uygulandığı kent başlıklarında Türkiye’nin lider kenti oldu. Günlük 951 bin 971 metreküp kapasiteye sahip olan 69 atık su arıtma tesisi bulunan İzmir’de atık su arıtım hizmetlerinden yararlanan kişi sayısının kent nüfusuna oranı yüzde 98,6’ya, ileri biyolojik atık su arıtma oranı ise yüzde 97,2’ye ulaştı.
Kemalpaşa Ulucak, Karaburun Mordoğan, Foça Gerenköy atıksu arıtma tesisleri tamamlandı. Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini 2,5 kat artıracak ikinci etabın yapımı devam ediyor. Ayrancılar-Yazıbaşı Atıksu Arıtma Tesisi’nde de yapımı süren ikinci etapla birlikte arıtma kapasitesi 3 kata yakın artacak.

Advertisement

Temiz Körfez için yoğun mesai
2019 yılından bu yana kent genelinde 196 kilometre yağmursuyu hattı yenileme işi ve yeni imalat yapıldı. Şu anda 11 noktada toplam 110 kilometrelik yağmur suyu ayrıştırma hattı imalatı 378 milyon TL yatırımla devam ediyor. Yapılan yağmur suyu ayrıştırma projeleri taşkınları önlediği gibi aynı zamanda körfezin temizlenmesinde de büyük önem taşıyor. Bu projelerin yanı sıra şu anda körfez tarama projesi de devam ediyor. Tüm İzmir’de üç yılda yaklaşık 2500 km dere temizlik çalışması yapıldı.

Çevre dostu raylı sistemler
Fahrettin Altay-Narlıdere Metro Hattı inşaatının yüzde 89’u tamamlandı. İstasyon yapımı işleri devam ediyor. Hattın 2023 yılı içerisinde işletmeye açılması planlanıyor. Üçyol- Buca Hattı’nın 21 Ocak 2022 tarihinde yer teslimi yapıldı. Çalışmalar başladı. Hattın 4 yıl sonra tamamlanarak işletmeye açılması planlanıyor. Çiğli Tramvay Hattı’nın yüzde 70’i tamamlandı. Hattın 2023 başında işletmeye açılması planlanıyor. 3 ayrı hattın yapımı için proje ve ihale hazırlıkları sürüyor.

Bisikletli ulaşımın payı her geçen gün artıyor
Bisikletli ve yaya ulaşım yollarının önemli ölçüde artmasını öngören, İzmir Ana Ulaşım Planı doğrultusunda İzmir, 2030 Ulaşım Ana Planı ve Bisiklet Master Planı’nda belirlenen yüzde 1,5’lik hedefe emin adımlarla ilerlerken bisikletli ulaşımın İzmir’deki payı, yüzde 0,5’ten yüzde 0,8’e yükseldi.

Elektrikli otobüslerin enerjisi güneşten
ESHOT Gediz Garaj ve Atölye tesislerinde, 10 bin metrekarelik çatı alanında hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali (GES) sayesinde, bugüne dek yaklaşık 5 milyon TL’lik tasarruf sağlandı. Üretilen elektrik enerjisi ile 20 elektrikli otobüsün tamamı şarj ediliyor. Artan yüzde 32’lik enerji ise atölye ihtiyaçlarında kullanılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2050 yılında “sıfır karbon salımı” hedefi doğrultusunda; ESHOT Genel Müdürlüğü’nün Karşıyaka Ataşehir ve Buca Adatepe’deki garajlarının çatılarında hayata geçirilecek GES projelerinin hazırlık çalışmaları da devam ediyor. Çiğli Ataşehir Garajı GES Projesi için TEDAŞ onayı alındı. Keşif, metraj ve ihale hazırlıkları sürdürülüyor.

3 plaj ilk defa mavi bayrak aldı
2022 yılı mavi bayrak ödüllü plajlar TÜRÇEV tarafından açıklandı. Mavi Bayraklı Halk Plajı sayısı bu yıl ilk defa Mavi Bayrak Ödülü alan 3 plaj (Karaburun-Ardıç Plajı, Dikili-Dikili Plaj Sporları Halk Plajı, Aliağa-Polis Plajı) ve 2018 yılında Mavi Bayrak Ödülünü kaybeden Seferihisar- Akarca plajı ile birlikte mavi bayraklı halk plajı sayısı 36’ya çıktı. Özel tesislerle birlikte Mavi Bayraklı plaj sayısı ile 66 oldu.

Advertisement

İz Dönüşüm başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı ve belediye şirketi İzdoğa tarafından başlatılan İz Dönüşüm Projesi ile şehirdeki atıklar henüz kaynağındayken ayrıştırılıyor. Buca, Karabağlar, Karşıyaka ve Narlıdere’de başlayan süreç önümüzdeki yaz aylarında tamamlanacak. İzmir nüfusunun üçte birinin ambalaj atıkları çöpe gitmeden ekonomiye geri kazandırılacak.

Yaşayan Parklar
İzmir içinde var olan doğa alanlarının korunması, restore edilmesi ve tanıtılması için Yaşayan Parklar Projesi devam ediyor. Karşıyaka Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndaki Flamingo Doğa Parkı’na yaşayan parkların önemli örneklerinden biri olarak kente kazandırılıyor. Ayrıca Gediz Deltası kıyılarını tekne ve otobüsle dolaşma imkânı da sunuluyor, bu sayede flamingolar başta olmak üzere onlarca kuş türü İzmirliler tarafından gözlemlenebiliyor. Olivelo, Kaklıç, Kovankayası ve Fırat Fidanlığı yaşayan parklarında ise çalışmalar sürüyor.
Kente son 3 yılda 1 milyon 963 bin 621 metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı. 127 bin 189’u fidan olmak üzere 21 milyon 700 bin den fazla bitki toprakla buluştu.

Beş yeşil koridor
İzmir’in tüm park alanlarının yeşil koridorlar aracılığıyla birbirleriyle ve şehrin doğal alanlarıyla bağlanması için ise beş ayrı güzergah belirlendi. Bu kapsamda Kuzey Rotası (Bostanlı-Yamanlar Vadisi), Güney Rotası (Kültürpark-Meles-Kaynaklar Köyü), Doğu Rotası (Yeşilova-Smyrna), Kuzeybatı Rotası (Bostanlı-Gediz Deltası) ve Güneybatı Rotası (İnciraltı Kent Ormanı-Yelki Olivelo) saptandı. Gediz Deltası’nın başlangıcında yer alan Flamingo Doğa Parkı projesi için ise çalışmalar hızlandırıldı. Avrupa Birliği’nin “HORIZON 2020” programı kapsamında hazırlanan ve 2,3 milyon avroluk hibe alınan “Urban Green Up-Doğa Esaslı Çözümler” projesinin önemli uygulamalarından biri Peynircioğlu Deresi’nde tamamlandı. Derenin kıyı kesimi ile Halk Park ve devamındaki güzergah üzerinde “kesintisiz bir ekolojik koridor” oluşturuldu. Büyükşehir düzenleme için 7.7 milyon liralık harcama yaptı. Akdeniz Havzası’ndaki en büyük sulak alan ekosistemlerinden biri olan İzmir’in Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi’ne alınması için resmi adaylık başvurusunda bulunuldu.

Doğa Mirasımız
İzmir’in doğa zenginliğinin ortaya konabilmesi için bitkilerinin, kuşlarının, memeli hayvanların, iç su balıklarının saptanmasına için “İzmir Doğa Atlası” çalışması başladı.
Ormanların yangına direncinin arttırılması ve yangın geçiren orman alanlarının restorasyonu konularında ekolojik araştırmalar devam ediyor

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı
Bornova Gökdere’de 1500 hayvan kapasiteli “PAKO Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü” açıldı. 37 bin metrekarelik tesiste eğitim ve atölye salonları, anfi tiyatro, ameliyathane, can dostların ziyarete gelen yurttaşlarla vakit geçirebileceği sosyal alanlar bulunuyor. Tesiste aynı zamanda güçten düşmüş yük hayvanları için özel bir barınak yapıldı. Tesis, sahipsiz hayvanların rehabilitasyonunu yaparken aynı zamanda çevre ve halk sağlığının korunmasına da büyük katkı sunuyor.

Advertisement
Devamını Oku

Belediyelerden

Bornova Şehir Stadı Yenileniyor

por alanında yaptığı yatırımları sürdüren Bornova Belediyesi, Yusuf Tırpancı Sahası’nın ardından ilçenin simgelerinden olan Bornova Şehir Stadı’nı da yeniliyor.

DSC 5181

Spor alanında yaptığı yatırımları sürdüren Bornova Belediyesi, Yusuf Tırpancı Sahası’nın ardından ilçenin simgelerinden olan Bornova Şehir Stadı’nı da yeniliyor.

İlk etapta stadın batı cephesindeki tribünler yıkılarak ikinci bir antrenman sahası oluşturulurken, ana sahanın zemini yenilendi ve skorboard değiştirildi. İkinci etapta ise tribün ve soyunma odaları yenilenmesi ve hakem ve oyuncular için ek alanlar oluşturulması bulunuyor. Yeni sahayı yerinde inceleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alırken, penaltı vuruşu da yaptı.

Başkan İduğ, sözünü tuttu

Aday olduğu zaman Bornova’daki amatör futbolculara profesyonel stat sözü verdiklerini hatırlatan Başkan Mustafa İduğ, “Yeni spor alanları oluştururken, mevcutlarda da iyileştiriyoruz. Amatör kulüplerimizin kullanımı için sahalarımızı profesyonel standartlara taşıyoruz. Baştan aşağı yenilediğimiz Yusuf Tırpancı Sahası ile başladığımız çalışmaları Şehir Stad’ı ile sürdürüyoruz. Ardından da Doğanlar ve Tatlı Mustafa (TAÇ Sanayi) sahalarında çalışmalar yapacağız” dedi.

Antrenman sahası

Advertisement

Sahaların uzun yıllardır değiştirilmediklerine vurgu yapan Başkan İduğ, “Şehir stadımız önemli bir tarihe tanıklık eden 50 yıllık bir stad. Bornova’da 54 amatör spor kulübü var. Bunların 8’i antrenmanlarını bu sahada yapıyor. Müsabaka yapılabilecek ölçülerde olan antrenman sahaları sıkıntı yaratıyor. Bizde bundan yola çıkarak, sahanın batı bölgesinde bulunan ve kullanılmayan tribününü kaldırdık. O alana da bir antrenman sahası yapacağız” diyerek bilgi verdi.

Devamını Oku

Belediyelerden

Bayraklı Belediyesi 1. Homeros Festivalinde Görkemli Açılış

Antik çağa özgü danslar, şiirler, şarkılarla renklenen gece edebiyat dünyasını bir araya getirdi.

202264114956716

Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/ Sanat Festivali, görkemli bir gala ile başladı. Antik çağa özgü danslar, şiirler, şarkılarla renklenen gece edebiyat dünyasını bir araya getirdi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Homeros festivali, yaşama kente ve insana bakışımızın bir yansımasıdır” dedi. Festivalin onur konukları Adonis ve Özdemir İnce de etkinliğe katılarak sanatseverlerle buluştu. Gecede Fuat Saka da konser verdi.

HOMEROS FESTİVALİ’NE MUHTEŞEM AÇILIŞ

1.Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat /Sanat Festivali, sanat dünyasının yerli-yabancı ünlü isimlerini Bayraklı’da buluşturdu. 3 gün sürecek festivalin açılış galası Smyrna Bayraklı Höyüğü’nde gerçekleşti. Etkinlik için kazı alanı baştan sona antik çağa özgü figürlerle donatıldı. Bayraklı Höyüğü’ndeki tarihi sütunlar ışıklandırılarak estetik bir görünüm kazandırıldı. Ziyaretçileri, antik dönem figürlerini anımsatan cansız mankenler karşıladı. Gala gecesinin sunumunu ünlü Sinem Oyuncusu Gülsen Tuncer, Homeros’a ait İlyada ve Odessa destanlarından bölümler okudu. Nazım Hikmet ölümünün 59’uncu yılında Şair Ahmet Telli’nin seslendirdiği şiirlerle anıldı. Tarihi sütunların arasında yapılan dans gösterisi de beğeni kazandı.

İZMİR’İ SANATIN MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Hemşerimiz ve büyük ozanımız Homeros’dan aldığımız ilhamla, şehrimizin 8 bin 500 yıllık zengin kültürünü, emsalsiz doğasını ve kadim tarihini korumaya kararlıyız. İzmir’i kültür ve sanatın merkezi haline getirmek istiyoruz. Biliyoruz ki, önümüzde engeller var ve çıkmaya da devam edecek ama Homeros gibi o engelleri aşmaya devam edeceğiz. Hedefimizden bir an bile şaşmayacağız. Bu ülkede yeniden kardeşlik ve demokrasi tesis edilecekse bu sanatın eseri olacaktır” dedi.

Advertisement

HOMEROS FESTİVALİ, İNSANA BAKIŞIMIZIN YANSIMASIDIR

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Homeros gibi büyük bir ozana, batı edebiyatına yön vermiş bir isme sahip olmak bizler için büyük onur. Homeros Festivalimizin, Bayraklı’nın ve İzmir’in sanat yaşamına öncü ve örnek olacağına inanıyorum. 1. Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat ve Sanat Festivali, yaşama, kente ve insana bakışımızın bir yansımasıdır. Üretmenin ve paylaşmanın keyfini Bayraklı konukseverliği ile doyasıya yaşamanızı diliyorum. Evrensellik ancak bütün çağları kucaklamakla mümkündür. Bayraklı’ya, Homeros’a, edebiyata, sanata selam olsun” diye konuştu.

ŞAİR KENT İZMİR’İ SELAMLIYORUM

Eserleriyle ün yapmış, dünyaca tanınan Şair Adonis ise, yaptığı edebi konuşmada, “Şiir evrene bölünmez bir bütün, insana ise bütünün bir ışığı olarak bakar. Şiir, dünyaya sürekli yeni bir insani form, biçim, suret sağlayarak dil ile nesnel, insan ile insan ve insan ile dünya arasında yeni ilişkiler tesis eder. Şiiri kutlamak amacıyla bu festivali düzenleyen herkese teşekkür ediyorum. Şair kent İzmir’i teşekkürle ve minnetle selamlıyorum” dedi.

ÇAĞIN ÇAĞDAŞLARIYIZ

Advertisement

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Özdemir İnce, “Homeros’un yaşadığı dönem ve sonrası, dünyayı anlayan filozofların çağıdır. Modernleşme ve evrenselleşme çağıdır. Çağının çağdaşı olmak benim son derece önem verdiğim şeydir. Biz, burada olan insanlar çağımızın çağdaşıyız. Belediye başkanlarını ve buraya gelen tüm sanatseverleri kutluyorum” dedi. Festival Direktörü Tuğrul Keskin de, tarihi topraklarda eşsiz bir festivale katılan, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

FESTİVALİN KALBİ TEPEKULE KONGRE MERKEZİ’NDE ATACAK

3-4-5 Haziran tarihleri arasında devam edecek festivalin sunum, söyleşi ve etkinlikleri Tepekule Kongre Merkezi’nde, 11.30 ile 18.00 saatleri arasında gerçekleşecek. İlk gün Folkart Galeri’nin koleksiyonuna ait Adonis El Yazmaları ve Habip Aydoğdu Resim Sergisi de açılacak. 4 Haziran Cumartesi günü (bugün) Ercan Çağıran, Gökhan Çağıran ve Gülcan Altan, Yamanlar Nazım Hikmet Parkı’nda, saat 21.00’da Bayraklılılarla buluşacak. Etkinlikle ilgili detaylı bilgi ve günlük program takvimine www.bayrakli.bel.tr internet adresinden ulaşılabilecek.

KİMLER KATILDI?

Festivalin gala etkinliğine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve eşi Aylin Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, CHP İlçe Başkanı Didem Gültekin, il-ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar, dünyaca ünlü şef Gürer Aykal, sanat ve edebiyat camiasından pek çok isim ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi ile siyasi partilerin yöneticileri ve davetliler katıldı.

Advertisement
Devamını Oku

Belediyelerden

Aliağa Belediyesi Yaz Spor Kurslarına Yoğun İlgi

Aliağa Belediyesi’nin gençlerin spor alışkanlığı kazanmalarına ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile başlattığı yaz spor okulları yoğun ilgi gördü.

aliaga

Kontenjanlar Kısa Sürede Doldu

Aliağa Belediyesi’nin gençlerin spor alışkanlığı kazanmalarına ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile başlattığı yaz spor okulları yoğun ilgi gördü. 1 Haziran’da başlayan kayıtlar için Aliağa Belediyesi Spor Salonu’na akın eden vatandaşlar kontenjanları kısa sürede doldurdu.

Aliağa Belediyesi’nin basketbol, voleybol, futbol, karate, güreş ve jimnastik branşlarında eğitim vereceği yaz spor okullarına kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlar, kayıtların ilk günü Aliağa Belediyesi Spor Salonu’nda uzun kuyruklar oluşturdu. Kontenjanların kısa sürede dolması ve kayıtların tamamlanmasıyla birlikte çocuklara keyifli bir yaz yaşatacak kurslar alanında deneyimli eğitmenler eşliğinde 20 Haziran Pazartesi günü başlayacak olup 31 Ağustos Çarşamba günü son bulacak.

Yaz spor okullarına gösterdikleri ilgiden dolayı ailelere ve çocuklara teşekkür eden Aliağa Belediyesi Spor Birimi Sorumlusu Bilal Özkurt, “Yaz ve kış dönemi olarak ikiye ayırdığımız spor okulları ile binlerce çocuğa spor yapma imkanı sağlıyoruz. Güçlü ve deneyimli eğitmen kadromuzla çocuklarımızın yaz spor okullarından en iyi şekilde faydalanarak verimli ve eğlenceli bir yaz geçirmelerine yardımcı olacağız” dedi.

Devamını Oku

Belediyelerden

Tunç Soyer’den Bisikletli Ulaşım Çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, İzmirlileri bisiklet kullanmaya davet etti.

03062022 20474 0

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, İzmirlileri bisiklet kullanmaya davet etti. Konak Meydanı’ndan İnciraltı’na kadar toplu bisiklet sürüşü öncesinde konuşan Başkan Tunç Soyer, kentte bisikletli ulaşımı teşvik etmek için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 3 Haziran Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Bisiklet Günü nedeniyle düzenlediği etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de bisikletiyle katıldı. Konak Meydanı’ndan İnciraltı’na kadar yapılacak toplu sürüş öncesinde Başkan Tunç Soyer, İzmir’de bisikletli ulaşımı teşvik etmek, çocukları ve gençleri bisiklet kullanımına özendirmek için bugünü birçok etkinlikle kutladıklarını söyledi. İzmir’in iklimi, coğrafi yapısı ve altyapısıyla bisiklet kullanımı açısından ülkenin önde gelen şehirlerinden olduğunu belirten Başkan Soyer, “Göreve gelir gelmez kent içi bisiklet altyapısının güçlendirilmesi, kırsal bisiklet rotalarının arttırılması ve şehrimizde bisiklet kültürünün çocukluktan itibaren oluşması için çalışmaya başladık. İzmir, 89 kilometrelik bisiklet yoluna sahip. Körfezin çevresini çepeçevre kuşatan, kesintisiz bir bisiklet yolumuz var. Yaptığımız çalışmalarla İzmir’deki bisiklet yollarını etap etap artırıyoruz” dedi.

“Bisiklet sayısını 400’den 890’a ulaştırdık”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kiralama sistemi BİSİM’in, İzmir’de oluşturmak istedikleri bisiklet kültürünün yaygınlaşmasında önemli bir yere sahip olduğunu da vurgulayan Tunç Soyer, “Üç yılda, 26 yeni BİSİM istasyonu açtık ve istasyon sayısını 35’ten 60’a çıkardık. Bisiklet sayısını ise 400’den 890’a ulaştırdık. Tandem bisikletleri ve çocuk bisikletlerini ekledik. Bisikletlilerin Körfez içi vapur seferlerinden sadece 5 kuruş karşılığında faydalanmasını sağladık” diye konuştu.

“Son bir yılda bin bisikletlik park yeri açtık”
İzmir’de bisiklet kullanımının yaygınlaşması için yapılan çalışmaları anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “Metro asansörlerini bisikletli kullanıcıların kullanımına açtık. Bisikletli yolcuların, otobüsle taşınabilmesi için ESHOT otobüslerimize özel aparatlar ekledik. Sadece son bir yılda bin bisiklet park yeri ve 10 elektronik bisiklet park kabini konumlandırdık. Bisikletli ulaşım konusundaki çalışmalarımız, İzmir kent merkezi ile sınırlı kalmadı. 30 ilçemizdeki dijital ekran ve billboardlarda taşıt sürücülerine yönelik bisiklet ile ilgili farkındalık mesajlarına yer veriyoruz.”

“Bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasını istiyoruz”
Bisikletin bir ulaşım aracı olarak İzmirlilerin günlük hayatının bir parçası olmasını istediklerini ifade eden Başkan Soyer, “Kentlerdeki nüfus artıyor. Artan nüfus beraberinde çarpık kentleşmeyi, kirliliği ve buna bağlı motorlu taşıt bağımlılığını getiriyor. İşte bu yüzden geleceğin şehirleri artık motorlu taşıtlar için değil, insanlar için tasarlanıyor. İzmir, Sakin Şehir Metropol programımız sayesinde bu değişime Türkiye’de önderlik ediyor. İklim krizini ve kuraklığı yenmek için, şehrimizdeki doğa olaylarının bir felakete dönüşmemesi için. Dünya Bisiklet Günü vesilesiyle, tüm İzmirlileri motorlu taşıt bağımlılığını mümkün olduğunca azaltmaya davet ediyorum” dedi.

Advertisement

İzmirliler pedal çevirdi
Konuşmasının ardından Başkan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Sibel Özgür ve Bisiklet Yaya Erişimi ve Planlama Şube Müdürü Özlem Taşkın Erten ile toplu sürüşün startını verdi.
Bisikletçiler Konak Meydanı’ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden İnciraltı Kent Ormanı’na kadar yaklaşık 7,5 kilometre pedal çevirdi.

Devamını Oku
Reklam

Çok Okunanlar