Bizi Takip Edin

Yaşam

Z kuşağının Yüzde 50’si Eşcinsel Eğilimli!

Araştırmaya göre, Z kuşağının yalnızca yarısı sadece karşı cinsten kişilere ilgi duyduğunu söylüyor.

Eşcinsel

Yeni bir araştırmaya göre, Z kuşağının yalnızca yarısı sadece karşı cinsten kişilere ilgi duyduğunu söylüyor.

LGBTQ+ yardım kuruluşu Stonewall ve Ipsos tarafından gerçekleştirilen anket, cinsel çekim söz konusu olduğunda kuşaklar arasında keskin farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor: Z kuşağı

katılımcılarının beşte ikisi (yüzde 40) aynı cinse ilgi duyduğunu belirtirken, yüzde 53’ü (yarısından biraz fazlası) yalnızca karşı cinsten kişilere ilgi duyduğunu bildirdi.

Baby boomer kuşağındaysa yalnızca karşı cinsten insanlara ilgi duyduğunu söyleyenlerin oranı dörtte üçten fazla (yüzde 77).

Çığır açan raporda, Z kuşağı bireylerinin kendilerini gey (yüzde 2) ya da lezbiyenden (yüzde 3) çok biseksüel ya da panseksüel (yüzde 14) olarak tanımladıkları ortaya kondu.

Bununla birlikte, tüm yaş aralıklarının yalnızca üçte ikisi (yüzde 66) kendilerini sadece karşı cinse ilgi duyan kişiler olarak tanımlıyor.

Veriler, Britanyalıların yüzde 2’sinin kendilerini aseksüel ya da “as” olarak tanımladığını, yani romantik olarak ilgi duysalar da cinsel çekim yaşamadıklarını gösteriyor.

Genç kuşakların kendilerinden önceki kuşaklara kıyasla cinsel açıdan çok daha çeşitli olduğunu ortaya koyan veriler, 6 binden fazla Britanyalıyı kapsayan üç özgün anketten elde edildi.

Bu çalışmanın amaçları doğrultusunda, Z kuşağı şu anda 16-26; Y kuşağı şu anda 27-42; X kuşağı şu anda 43 ila 56 ve baby boomer kuşağı ise şu anda 56 ila 75 yaşında olanlar diye tanımlandı.

Stonewall CEO’su Nancy Kelley, “Bu çığır açan yeni araştırma, LGBTQ+ bireyler olarak yaşamlarımızın daha görünür olduğunu ve arkadaşlarımız ve ailelerimizle daha bağlantılı olduğunu gösteriyor” diyor.

Genç nesillerin artık kendileri olmaktan korkmadıklarını ve gelişmek için destekleyici ailelere ve sosyal ortamlara sahip olduklarını görmek de harika.

Kimliğimizde ve yönelimimizde meydana gelen bu derin değişim, medyanın bazı kesimlerinde sıkça atıfta bulunulan “kültür savaşı” fikrinin, toplumun dar bir kesimi tarafından yayılan, çeşitlilik arz eden ve birbiriyle bağlantılı toplumlarımızın gerçekliğinden habersiz ve bunu kabul etmek istemeyen yanlış bir isimlendirme olduğunu gösteriyor.

Haber, trans bireyleri hedef alan nefret suçlarının bir yıl içinde yüzde 56 oranında arttığının tespit edilmesi ve İngiltere ve Galler’de toplam suç sayısının rekor seviyeye ulaşması üzerine geldi.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir rapora göre, ırkçı nedenlerle işlenen suçlar toplamda en büyük oranı oluştururken, bunu cinsel yönelim, engellilik, din ve trans kimlik nedenleriyle işlenen suçlar takip ediyor.

Kayda geçirilen nefret suçlarının sayısı 10 yıldır artıyor olsa da raporda bu eğilimin “büyük olasılıkla polis tarafından suç kayıtlarının tutulmasındaki gelişmelerden kaynaklandığı” belirtiliyor.

Raporda ayrıca “Trans meseleleri geçen yıl sosyal medyada yoğun bir şekilde tartışıldı, bu da ilgili nefret suçlarında bir artışa yol açmış olabilir” ifadeleri yer alıyor.

Belediyelerden

İzmir’de Sokak Hayvanları İçin Çalıştay Düzenlendi!

Pako Hayvan Barınağı

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştıran kararlar almak amacıyla düzenlediği “Birlikte Yaşamak Mümkün” başlıklı çalıştay başladı. Çalıştay yarın atölye çalışmalarının ardından hazırlanacak raporla son bulacak.

Sokak hayvanlarının bakımı, tedavisi ve sahiplendirilmesinde Türkiye’ye örnek çalışmalara imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Birlikte Yaşamak Mümkün” çalıştayı başladı. Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ndeki iki günlük çalıştay sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştıran kararlar alınmasını amaçlıyor.

Sokak Hayvanları Çalıştayı


Çalıştayın açılışına HAYTAP temsilcileri, Hayvanlar İçin Projeler Derneği temsilcileri, akademisyenler ve yurttaşlar katıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözlerine Bartın Amasra’da maden ocağındaki patlama nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşları anarak başladı. Başkan Tunç Soyer, “Bu sabah itibariyle 28 canımızı kaybettiğimizi öğrendik. Daha 13 kardeşimiz toprak altında. Sağ salim kurtulmalarını diliyoruz. Arkadaşlarımız dün geceden beri hazır. İhtiyaç durumunda orda olmak üzere bekliyorlar” dedi.

“Biz doğanın merkezinde değiliz”
İnsanın doğanın merkezinde olmadığını, doğanın bir parçası olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, “Bizim doğa ile uyumlu bir hayat kurmamız lazım. Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsümüz aslında tam da bu fikrin bilgisinin üretileceği bir alan. Burada verilen bu emekler, doğa ile barışık bir hayatın kurulması için vesile olur, ona katkı verir” dedi.

Sokak Hayvanları Çalıştayı

“Birlikte güzel çalışmalar yapacağız”
Barınağa terk edilen bir köpekle kürsüye çıkan Hayvanlar İçin Projeler Derneği Başkanı Funda Bonomo da “Başkanımıza ve belediyemize hem bu muhteşem tesisi hizmete aldıkları hem de sokak hayvanları için böyle bir çalıştay düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Birlikte güzel çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Rapor hazırlanacak
Çalıştayın ilk gününde “Sokak hayvanlarına yönelik kamusal çalışmalar”, “Hayvan refahı, davranışları ve barınak yönetimi”, “Hayvan hakları bağlamında kentsel politika ve planlama”, “Bilinçli besleme ve pozitif davranış eğitimi”, “İdeal birlikte yaşamda, toplumsal iletişim’ başlıkları altında fikirler üretilecek, talep ile öneriler dile getirecek.
Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ve Hayvanlar İçin Projeler Derneği tarafından organize edilen çalıştayın ikinci gününde ise katılımcılar, “Hayvan hakları üzerine yanlış ve doğru bilinenler”, “Şehir planlamada sokak hayvanlarının göz önüne alınıp alınmaması üzerine tartışmalar”, “Sokak hayvanlarının beslenmesine yönelik tartışmalar”, “İnsan ve hayvan yaşamının refahı için toplumsal uzlaşma”, “Toplumsal yaşam unsuru olarak sokak hayvanları” konu başlıklarında atölye çalışması yapacak. Çalıştay yarın atölye çalışmalarının ardından hazırlanacak raporla son bulacak.

Devamını Oku

Yaşam

Suyun Önemine Dikkat Çekmek İçin Doğa Kampı!

Olivelo Yaşayan Park

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü, İZSU Genel Müdürlüğü ve İZDOĞA işbirliğiyle suyun önemine dikkat çekmek amacıyla gençlere yönelik üç günlük doğa kampı düzenledi. Olivelo Yaşayan Park’taki “Gençler Suyu Konuşuyor” temalı buluşmada iklim krizi ve suyun önemine dair farkındalık yaratacak etkinlikler, konserler düzenleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi iklim krizinin sonucu olarak dünyayı tehdit eden kuraklık tehlikesine karşı farkındalık çalışmalarını sürdürüyor. İzmir’de yaşayan gençler “Dünyanın En Önemli KonuSU”nu konuşmak üzere Olivelo Yaşayan Park’taki üç günlük kampta bir araya geldi. İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü ve İzdoğa A.Ş. işbirliği ile düzenlenen kamp yarın akşam son bulacak.
Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” vizyonu doğrultusunda düzenlenen gençlik kampı, gençleri doğayla buluşturmayı, iklim krizi ve suyun önemi konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Olivelo Yaşayan Park

Kampın ilk günü sabah tanışma ve çadırların kurulumu ile başladı. Daha sonra gençler İZSU Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Su Kalitesi, Su Kaynakları Yönetimi ve Suyun Korunması” ile “ Sanitasyon, Hijyen ve Atıksuyun Geri Kazanımı” başlıklı panellere katıldı. Öğleden sonra ise katılımcılar Yüksek Çevre Mühendisi Ebru Doğan Çalışkan ve Çevre Mühendisi Şermin Gür ile buluştu. Türkiye’nin gelecekteki su durumu, su kaynaklarının korunmasının önemi, İzmir’de suyun yönetimi ve atık su arıtma projeleri hakkında konuşulan interaktif buluşmada, Çalışkan şunları ifade etti: “Dünya su kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’inin tarım amaçlı kullanıyor. Oysa ki dünya nüfusunun yüzde 40’ını barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekiyor ve gelecekte su alanında risk yaşayacağı öngörülen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor”

Ekolojik Okuryazarlık Atölyesi
Panellerin ardından Biyolog Mehmet Göktuğ’un yürüttüğü ekolojik okuryazarlık atölyesi yapıldı. Olivelo Yaşayan Park’ın doğal ekosistemleri ve yarı doğal geleneksek tarım alanlarındaki arazi çalışmasında biyoçeşitlilik ve orman yangınlarının kaynakları gibi konular üzerinde duruldu

Narkoz şarkılarıyla keyifli vakit
Atölyenin ardından katılımcılar 4 farklı rotada doğa yürüyüşü yaptı ve yürüyüş sonunda da Narkoz grubunun şarkılarıyla günü tamamladı.

Olivelo Yaşayan Park

İZSU Genel Müdürlüğü, İBB Gençlik Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü ve İzdoğa A.Ş. işbirliği ile düzenlenen kamp yarın akşam son bulacak.

Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” vizyonu doğrultusunda düzenlenen gençlik kampı, gençleri doğayla buluşturmak, iklim krizi ve suyun önemi konusunda bilinçlendirmek amacıyla bugün başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde geçen yıl 22 Mart Dünya Su Günü’nde İzmir’de bir araya gelerek “Başka bir su yönetimi mümkün” başlıklı Su Manifestosu’nu imzalamıştı.

Devamını Oku

Belediyelerden

Bağışlanan Kitap Sayısı 45 Bini Buldu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla başlatılan “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası kapsamında, muhtarlıklarına kütüphane kurulan mahallelerin sayısı 21’ye çıktı. Kampanyaya bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı.

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağrısıyla başlatılan “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası kapsamında, muhtarlıklarına kütüphane kurulan mahallelerin sayısı 21’ye çıktı. Kampanyaya bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı. Başkan Tunç Soyer kampanyaya destek olanlara teşekkür ederek “Dayanışma yine çözüm getirdi. Aydınlık yarınların ancak el ele verirsek gelebileceğine inanan İzmirliler kitaba erişemeyen mahallelerimizi kitapsız bırakmadı ” dedi.

Dayanışmanın kenti İzmir’de bu kez de kitaba erişimde zorluk yaşayan mahallelerin dertlerine derman olundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk bağışçısı olduğu “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası kapsamında başvuruda bulunan muhtarlıklara kurulan kütüphane sayısı 21’ye çıktı. Başkan Tunç Soyer kitap kampanyasının sahiplenilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Dayanışma yine çözüm getirdi. Aydınlık yarınların ancak el ele verirsek gelebileceğine inanan İzmirliler kitaba erişemeyen mahallelerimizi kitapsız bırakmadı. Dayanışmamıza destek veren 7’den 70’e herkese çok teşekkür ederim” dedi. Kampanyanın sürdüğünü hatırlatan Başkan Soyer, ilk etapta hedeflerinin 50 mahalleye kütüphane kurmak olduğunu yineledi.

Kütüphane

Birinci ve ikinci el kitap kabul ediliyor
“Her Mahalleye Bir Kütüphane”
kampanyasına bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı. Kampanyaya birinci ve ikinci el kitapla destek olunabiliyor. Ancak kampanya kapsamında ansiklopedi kabul edilmiyor. Bağışçılar yıpranmamış, yırtılmamış ve okunabilir kitaplarını kitap teslim noktalarına bırakarak ya da kitap kumbaralarına atarak kampanyaya destek olabiliyor. Bağışlanan kitaplar İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından tasnif ediliyor ve muhtarlık kütüphanelerine gönderilmek üzere hazırlanıyor.

Kampanya destek noktaları:
Metro istasyonlarında (Fahrettin Altay, Konak, Üçyol ve Bornova)
İskeleler (Konak, Karşıyaka ve Bostanlı)
Kent Kütüphanesi, Alsancak
Şato Kütüphanesi, Konak
Tarihi Havagazı Fabrikası Araştırma Kütüphanesi, Alsancak
Yahya Kemal Beyatlı Kütüphanesi, Buca
Güzelbahçe Kütüphanesi
Işılay Saygın Kütüphanesi, Buca
İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi Kütüphanesi, Sasalı, Çiğli
Vapur Kütüphaneleri: Ahmet Piriştina Arabalı Vapuru, Fethi Sekin Arabalı Vapuru ve Uğur Mumcu Arabalı Vapuru
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Konak
Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Bornova
Yasemin Kafe, Bostanlı
Eşrefpaşa Hastanesi Karşıyaka Polikliniği
İZSU Genel Müdürlüğü Balçova hizmet binası
6 mahallede çalışmalar sürüyor


İZBETON Buca Laleli, Karabağlar Barış, Karabağlar Abdi İpekçi, Güzelbahçe Siteler, Çiğli Atatürk ve Konak Kılıçreis mahallelerinde kütüphane kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Buca Aydoğdu, Karabağlar Vatan, Çiğli Esentepe, Karabağlar General Asım Gündüz, Karabağlar Maliyeciler, Gaziemir Gazi, Buca Çaldıran ve Balçova Onur mahalleleri ise programa alındı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer İzmirlileri ve kurumları kampanyayı büyütmeye çağırarak ziyaretçilerinden de çiçek ve hediye yerine kitap getirmelerini istemişti.

Devamını Oku

Kültür Sanat

İzmir’de Kadın Yönetmenler İlk Filmlerini Beğeniye Sundu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da başlattığı “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında ilk filmlerini çeken Kadifekaleli kadın yönetmenler galada buluştu. Gecede gösterimi yapılan “Kabuk” isimli kısa film ve “Pagos’un Öyküsü” adlı belgesel büyük beğeni topladı.

Kadın Yönetmenler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da başlattığı “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında ilk filmlerini çeken Kadifekaleli kadın yönetmenler galada buluştu. Gecede gösterimi yapılan “Kabuk” isimli kısa film ve “Pagos’un Öyküsü” adlı belgesel büyük beğeni topladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da belediye başkanlığı yaptığı 2018’de başlattığı ve 2019’dan sonra İzmir genelinde yayılan “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında “Kadifekale Yönetmenleriyle Buluşuyor” etkinliği düzenlendi. Mercek Projesi’nin pilot bölgesi olan Kadifekale’de düzenlenen buluşmada gösterimi yapılan “Kabuk” isimli kısa film ve “Pagos’un Öyküsü” adlı belgesel büyük beğeni topladı. Başkan Tunç Soyer’in kent yaşamında fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda İzmir’in farklı bölgelerinden kadınları sinema atölyesinde buluşturan projeyle ilk filmlerini çeken Kadifekaleli kadın yönetmenler kendilerine fırsat verdikleri için mutluluk duyduklarını ifade ederek Başkan Tunç Soyer’e minnet duyduklarını söyledi.

Kimler katıldı?
Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi Sinema Atölyesi’nin gala programına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, Kadın Çalışmaları Şube Müdürü Emel Dönmez, Kadifekale Aziziye Mahallesi Muhtarı Özlem Akyol Kanmetin, 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Mustafa Sayar, Pagos Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Filiz Çakar, Anahtar Sinema Atölyesi Koordinatörü Yönetmen Kibar Dağlayan Yiğit ve Kadifekaleli yurttaşlar katıldı.

Kadın Yönetmenler

“Bir sonraki film için yönetmenlerimizden teklif geldi”
Projeden duyduğu coşku ve heyecanı paylaşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, “Gerçekten çok heyecanlanıyorum. Toplumla bu kadar iç içe, yan yana olmak çok kıymetli. Sanatın bize o aynayı tutması, kendi içimizdeki isteklerimiz, yapamadıklarımız, yapmak istediklerimiz… Kapıdan girerken de hemen bundan sonra ne yapabiliriz diye içimizde bir umut olması… Aslında çocuklarla, ailelerimizle, mahallenin muhtarlarıyla bir arada olabilmek çok kıymetli. Bu çalışmaların içinde olan, bu vizyona gerçekten yoldaşlık eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bir parçası olduğum için de çok mutluyum. Bir sonraki filmde oynamam için de yönetmenlerimizden teklif geldi” dedi.

“Projenin Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum”
Kadifekaleli kadın yönetmenlerin ilk filmlerine övgüyle değinen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç ise “Sinema yapmak gerçekten çok olağanüstü bir şey. Kişisel gelişimimize katkı sunduğu gibi hobi olarak da hayatımıza mutluluk veren, ruh sağlığımıza iyi gelen, toplum, aile, kitle barışını getiren bir sanat dalı. Bugün buradaki yönetmenlerimiz Kadifekaleli. İlk filmleri. Ne kadar gurur duysak az. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu projenin önce İzmir’in tüm ilçelerine sonra Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Heyecanlıyız”
Başkan Soyer’in kadın dostu kent vizyonuna vurgu yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay çok heyecanlı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “4 Ekim 1926’da Medeni Kanunu yürürlüğe girdi. Çağdaş ve aydın liderler arasında en ön sırada olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kanunu yürürlüğe koyarak kadınların özgürlüğü ve birey olması adına imkân sağladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygıyla anıyorum. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yönetmenlere teşekkür plaketi
Teşekkür plaketlerini Neptün Soyer, Nilay Kökkılınç ve Ertuğrul Tugay’ın elinden alan yönetmenler Zeynep Akagündüz, Nuhat Okçu ile Yasemin Kurt ise kendilerine fırsat verildiği için çok mutlu ve heyecanlı olduklarını söyledi.

“Kameramı Neptün Hanım’a çevireceğim”
Proje Koordinatörü Yönetmen Kibar Dağlayan Yiğit de “Ben Neptün Hanım’a doğa yürekli kadın diyorum. Şimdi söz aldım burada. Kameramı Neptün Hanım’a çevireceğim. Çünkü doğasını sevmeyen, insanı sevmeyen ülkesini sevemez” dedi.
Kibar Dağlayan Yiğit projenin nasıl başladığına değinirken alınan uluslararası başarılardan örnekler sundu ve “Biz Tunç Başkan ile Seferihisar’da beraber başladık. Tunç Başkan’ın her adımının yanındayız. İnanıyorum ki daha çok şeyler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Örnekköy ve Aliağa
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar’da hayata geçirdiği sinema atölyesi yeni dönemde Karşıyaka Örnekköy ve Aliağa’da hizmet vermeye başlamıştı. Projeyle, kadınların sanat yoluyla güçlenmeleri ve kendilerini ifade etmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Devamını Oku

Belediyelerden

Tunç Soyer’den SMA Hastası Çocuklar İçin Destek Konseri!

İzmir Büyükşehir Belediyesi,İzmir’de yaşayan SMA hastalarına tedavilerinde destek olmak için 13 Ekim’de saat 21.00’de Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda Feridun Düzağaç’ın sahne alacağı bir dayanışma konserine ev sahipliği yapıyor.

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalıtsal kas hastalığı Spinal Musküler Atrofi (SMA) konusunda farkındalık yaratmak ve İzmir’de yaşayan SMA hastalarına tedavilerinde destek olmak için 13 Ekim’de saat 21.00’de Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda Feridun Düzağaç’ın sahne alacağı bir dayanışma konserine ev sahipliği yapıyor. Etkinliğin gelirinin İzmir’deki SMA hastalarının tedavileri için bağışlanacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmirlileri SMA hastalarına sahip çıkmaya çağırdı. Başkan Tunç Soyer, İzmir’in her alanda dayanışmanın vücut bulduğu bir kent olduğunu vurgulayarak, “Bu konser alışılagelmiş konserlerden farklı. Çünkü müzik bu kez hem ruhumuzu hem de SMA hastası çocuklarımızı iyileştirecek. Çünkü konserin geliri İzmir’deki SMA hastalarının tedavisi için harcanacak. Konsere gitmeseniz de SMA hastalarına destek için bilet alabilirsiniz. Bu yüzden bu konseri izlemekle kalmayalım, konser biletlerini eşimize dostumuza da hediye edelim” diye konuştu.

Konser Afiş

Biletler satışa sunuldu
Konser için koltuk seçilebilen biletler 200 lira, koltuk seçilemeyen biletler ise 50 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Sadece SMA hastalarına destek olmak isteyenler için katılımsız bilet seçeneği de bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için izmir.art adresi ziyaret edilebilir.

Gen tedavisinin maliyeti çok yüksek
SMA hastaları için gereken gen tedavisinin maliyeti çok yüksek olduğundan İzmir Büyükşehir Belediyesi geçen Temmuz’da bizizmir.com üzerinden “Umut Ol Hayat Ol” diyerek bir dayanışma kampanyasıyla tedavi bekleyen SMA’lı çocuklar ile onlara yardım etmek isteyenleri bir araya getirmişti.

Devamını Oku
Reklam

Çok Okunanlar